Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 14:47

Bobry zamieszkały w Ślęzie!

Na odcinku rzeki Ślęza pomiędzy Zamkiem Topacz a wrocławską Kleciną zadomowiły się pierwsze rodziny tych sympatycznych zwierząt. Wprawny obserwator przyrody, dostrzeże bez trudu ślady ich żerowania, charakterystyczne nacięcia na pniach powalonych w nurt rzeki drzew.
Bobry zamieszkały w Ślęzie!

Bobry upodobały sobie podmokłe okolice Wrocławia, dotychczas jednak widywano je jednak głównie w rejonie rozlewisk Odry. Charakterystyczne ślady siekaczy znaleźć można nawet na pniach drzew w centrum miasta, m.in. na Wyspie Piaskowej. Bobrów nie brak w okolicach Kozanowa, Rędzina czy Niskich Łąk. Wędrując w górę dopływów Odry dotarły również w okolice miejscowości Ślęza nad rzeczką tej samej nazwy.

Bóbr to największy gryzoń Eurazji: masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość - do 110 cm. Wiedzie nocny tryb życia, dlatego trudno zaobserwować go w dzień.  Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. Bobry są roślinożercami i zjadają każdą dostępną część rośliny - wiosną i latem rośliny zielne, zimą krzewy i drzewa liściaste, ale tylko ich korę, cienkie gałązki i łyko. Prześladowanie bobrów ze strony ludzi brało się po części z błędnego przekonania, iż gryzonie te żywią się rybami i czynią szkody w stawach hodowlanych, po części z chęci pozyskania tzw. stroju bobrowego – czyli wydzieliny gruczołów służących bobrom do pielęgnacji futra i znaczenia terytorium.
Substancję tę, znaną również jako kastoreum uważano za niemal cudowne panaceum na wszelkie choroby, wykorzystywano ją też przy produkcji perfum i… lodów. Jako tzw. „aromat naturalny”.

Na początku XX wieku liczebność bobrów europejskich była już ograniczona do około 1200 osobników, żyjących w ośmiu izolowanych populacjach. W pierwszej dekadzie XXI wieku za sprawą przesiedleń, reintrodukcji i działań ochronnych liczebność bobrów znacznie wzrosła.
W porównaniu z innymi gryzoniami bóbr jest stworzeniem długowiecznym, żyje ok. 30 lat.

W połowie XX wieku, pierwsze bobry pojawiły się w 1944 roku na Suwalszczyźnie. W późniejszych latach dokonywano licznych przesiedleń bobrów na teren reszty Polski by po 75-ciu latach bóbr dotarł do Ślęzy.

W Polsce bóbr europejski jest objęty ochroną gatunkową. Korzystając z wiosennych spacerów nad rzeką Ślężą warto o tym pamiętać i szanować spokój naszych nowych sąsiadów.

Ujrzenie bobra w naturze nie jest proste – to płochliwe, nocne i… dobrze zorganizowane zwierzęta. Ostrzegając o zbliżaniu się intruza uderzają rytmicznie płaskimi ogonami o wodę. Dzień spędzają głównie w misternie skonstruowanych żeremiach – mierzących czasem kilkanaście metrów wodno-lądowych konstrukcjach do których wejście znajduje się zawsze pod powierzchnią wody.
Najlepszym pomysłem na ujrzenie w Święta tych pięknych i niezwykłych zwierząt jest wyprawa do wrocławskiego ZOO.

Anna Uthmann

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Wrocław

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 4 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: yyyTreść komentarza: kolejny oświecony z poziomem wiedzy medycznej 0. Przekazujący baśnie i wierzenia z mchu i paproci, że niby szczepienia sa groźne itd. Jak nie masz wiedzy i doświadczenia to posłuchaj tych co mają. Nie jednego nawiedzonego pseudo lekarza ale większości lekarzy. Data dodania komentarza: 14.11.2021, 22:27Źródło komentarza: Wrocław szykuje punkty szczepień masowych. Szczepienia drive-thru na lotnisku