Piłka nożna powszechnie, kojarzy się z dyscypliną zarezerwowaną dla mężczyzn. Czy kobiety grają w piłkę nożną?
Odpowiedz oczywiście brzmi – tak. Dzisiejsza piłka nożna, to dyscyplina sportu dla wszystkich. Grają w nią nie tylko kobiety, ale również zawodnicy, których ograniczenia są znacznie poważniejsze od dawno zdezaktualizowanych stereotypów, inwalidzi po amputacji kończyn, niewidomi. I w tych jeszcze do niedawna wykluczonych z uprawiana footballu grupach, zdobywa coraz większą popularność.
Jak rozwój tej dyscypliny wygląda na świecie?
Pierwsze mecze kobiety rozegrały już w XIX wieku, by stać się niezwykle popularne na Wyspach Brytyjskich, w latach 20-tych ubiegłego wieku. Niestety, kres dalszemu rozwojowi dyscypliny, położyła decyzja brytyjskich władz piłkarskich, spowodowana traumą wojny światowej i płynącymi z niej konsekwencjami społecznymi, zakazująca organizowania meczów z udziałem kobiet. Zmianę przyniosły dopiero lata 70-te XX – wieku.
Dziś piłka nożna kobiet rozwija się niesłychanie dynamiczne i co może zaskakiwać, znacznie szybciej niż piłka nożna mężczyzn. Rośnie zainteresowanie mediów, sponsorów, kibiców. Mistrzostwa Świata przyciągają setki tysięcy kibiców na stadiony a miliony widzów przed ekrany telewizorów, nierzadko więcej niż imprezy podobnej klasy rozgrywane przez męskich piłkarzy.
W naszym kraju pierwszy oficjalny żeński mecz piłki nożnej rozegrano, w 1957 gdzie Kolejarz Katowice wygrał z Czarnymi Szczecin 3:0. Pierwszy mecz międzypaństwowy polskie piłkarki zagrały z reprezentacją Włoch ulegając 3:0. Dziś polski football kobiet to kilkaset drużyn, kilka klas rozgrywkowych i tysiące kobiet grających w piłkę nożną.
Czy są różnice między męskim a kobiecym footballem?
Różnice bardzo się zacierają. Podobnie jak w koszykówce, siatkówce czy piłce ręcznej. Są to te same dyscypliny, oparte na identycznych zasadach. Co ciekawe, piłka nożna kobiet coraz częściej wnosi nowe rozwiązania w zakresie strategii i taktyki wpływając na szkolenie sportowe mężczyzn.
Jak na tle innych krajów prezentuje się reprezentacja Polski?
Elita kobiecego footballu to Stany Zjednoczone, Francja, Anglia i Niemcy.
Do tych poziomu tych reprezentacji aspirują nasze reprezentantki, potykające się obecnie w eliminacjach do Euro 2022 w Wielkiej Brytanii.
Poziom sportowy naszej kadry narodowej rośnie, coraz więcej polskich piłkarek gra w ligach zagranicznych, Polska jest coraz mocniejsza. Być może przed nią, pierwszy historyczny awans do imprezy rangi mistrzowskiej seniorek. Trzymajmy kciuki!
Wszyscy znamy jednego z najlepszych piłkarzy wszechczasów Roberta Lewandowskiego, czy polskie piłkarki też mogą poszczycić się zawodniczkami podobnego formatu?
Fenomenalną zawodniczką jest Ewa Pajor (numer 9 na załączonej fotografii). Zawodniczka mistrzyń Niemiec VfL Wolfsburg, aktualna królowa strzelczyń Bundesligi, najsilniejszej kobiecej ligi piłkarskiej na świecie. Zawodniczka o wielkiej renomie i światowej rozpoznawalności. O dokonaniach i umiejętnościach piłkarskich, porównywalnych z Robertem Lewandowskim. Możemy szczycić się jeszcze wieloma bardzo utalentowanymi zawodniczkami, gwiazdami najsilniejszych żeńskich lig na świcie.: bramkarka VfL Wolfsburg Katarzyna Kiedrzynek, grająca w barwach PSG Paris Saint-Germain na pozycji pomocniczki - Paulina Dudek czy Sylwia Matysik z Bayern Leverkusen. Nasze najlepsze piłkarki nie ustępują swoim męskim kolegom.
Czy w Polsce istnieje kobiecy odpowiednik rozgrywek ligowych?
Żeńskie drużyny piłkarskie, rozgrywają swoje spotkania w kilku klasach rozgrywkowych. Najwyższą z nich jest Ekstraliga. Występuje w niej 12 drużyn. Liga, z roku na rok, profesjonalizuje się w coraz większym zakresie. Dzieje się tak, między innymi dzięki rosnącemu wsparciu finansowemu ze strony PZPN. Dzisiejszy sport, nie istnieje bez mediów. Znakomitą wiadomością ostatnich miesięcy jest fakt zakupu praw transmisyjnych do Ekstraligi przez TVP Sport, która wykupiła prawa do transmisji spotkań. W każdy weekend na antenie TVP Sport, możemy obejrzeć mecze, najlepszych żeńskich zespołów.
Gdzie we Wrocławiu można pokibicować piłkarkom na żywo?
Wrocławianki to m.in. ośmiokrotne mistrzynie Polski oraz czterokrotne zdobywczynie Pucharu Polski. Zapisały także piękną kartę na arenie międzynarodowej. Siedmiokrotnie uczestniczył w Lidze Mistrzyń, zajmując w sezonach 2004/05 oraz 2005/06 miejsce w najlepszej szesnastce europejskich zespołów.
Dziś lokomotywą wrocławskiej piłki nożnej kobiet jest drużyna Śląska Wrocław. WKS Śląsk Wrocław Sekcja Piłki Nożnej Kobiet powstała oficjalnie w 2020 roku i utworzona została po nawiązaniu porozumienia z KS AZS Wrocław. Pierwsza drużyna Śląska występuje w Ekstralidze.
W bieżącym sezonie, mimo bardzo młodego składu i mniejszego doświadczania ligowego na tle innych zespołów, radzi sobie doskonale, zajmując czwarte miejsce w tabeli. Mecze ligowe wrocławskich piłkarek, można podziwiać na stadionie przy ul Kłokłoczyckiej 5, na Psim Polu.
Dla Pań, które zainspirowaliśmy naszych wywiadem, dokąd powinny się zgłosić, by spróbować swoich sił na piłkarskiej murawie?
Wszystkie Panie, dziewczęta i dziewczynki zainteresowane przygodą z piłką nożną, zapraszam do żeńskich akademii piłkarskich prowadzonych przez Śląsk i Ślęzę Wrocław.
I ostatnie pytanie, nawiązujące do Pana działalności biznesowej w ramach projektu JAKO Sport. Czy są różnice w strojach sportowych piłkarek i piłkarzy nożnych?
Kobieta, niezależnie od miejsca i okoliczności, ma prawo czuć się atrakcyjnie. Murawa piłkarska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Marka JAKO oferuje specjalne linie ubiorów dla kobiet, taliowane, o specjalnym kroju rękawków, doskonałe do uprawiania procesjonalnego i amatorskiego sportu. Zapraszam wszystkie Panie do skorzystania z naszej oferty.
Dziękuję za rozmowę.
Anna Uthmann
foto: materiały prasowe PZPN/archiwum prywatne Wojciecha Basiuka
Napisz komentarz
Komentarze