Korzystając z okazji zapytaliśmy o to, czy nowe technologie przyczynią się również do ograniczenia uciążliwości zapachowej dla okolicznych mieszkańców.
– Tak, zmiany w procesach produkcyjnych doprowadziły już do zmniejszenia takiej uciążliwości, która wkrótce zniknie niemal zupełnie. Monitorujemy również na bieżąco poziom hałasu, zapewniają szefowie fabryki.
Ograniczenie uciążliwości zapachowej wiąże się przede wszystkim z odejściem od suszenia pasz – te sprzedawane są obecnie w postaci mokrej, do czego przekonali się odbiorcy.
Najnowsza inwestycja amerykańskiego giganta branży rolno – spożywczej to innowacyjna, zautomatyzowana linia produkcji rozpuszczalnego błonnika.
Proces nie jest uciążliwy dla otoczenia – w ultranowoczesnej hali produkcyjnej czuć jedynie lekki zapach karmelu. Produkt końcowy ma postać płynną – spektrum jego potencjalnych zastosowań jest bardzo szerokie: od słodyczy po przemysł farmaceutyczny. Firma Cargill otworzyła nową linię produkcyjną w podwrocławskim zakładzie, wykorzystując opatentowaną technologię mikroreaktorów do produkcji błonnika rozpuszczalnego na rynek polski. Wspomaga on redukcję cukru i kalorii w diecie, jest wzbogacony o błonnik i polepsza wartości żywieniowe produktu przy zachowaniu jego smaku
i tekstury.
– Cieszę się, że możemy dziś oficjalnie wspólnie otworzyć tak ważną inwestycję – powiedział Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce. - To kolejny krok w naszej wieloletniej relacji. Cargill wybudował swój pierwszy zakład w Bielanach Wrocławskich ponad 26 lat temu. Dziś jest to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany i przyjazny dla środowiska zakład przetwórczy, przyczyniający się do rozwoju naszej gminy.
Nowy błonnik rozpuszczalny uzupełnia tę ofertę, umożliwiając firmie oferowanie klientom kompletnych rozwiązań, które wspierają redukcję kaloryczności produktów, niezależnie od tego, czy tworzą oni całkowicie nowy produkt, czy zmieniają skład już istniejących.
– Redukcja cukrów nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać, ponieważ cukry nie tylko dodają słodyczy, ale mają również niezbędną funkcję tworzenia pożądanej konsystencji, powiedział Willian Oliveira, dyrektor segmentu słodyczy w europejskim dziale skrobi, substancji słodzących i teksturujących Cargill.
– Błonnik rozpuszczalny produkowany w tym zakładzie został zaprojektowany specjalnie do pełnienia tej roli, wykorzystując innowacyjną technologię, która pozwala zachować wspaniały smak, konsystencję i jakość produktu.
Produkcja zaawansowanego błonnika rozpuszczalnego stała się możliwa dzięki inwestycji firmy Cargill w wysokości 38 milionów euro w nową linię produkcyjną w fabryce w Bielanach Wrocławskich, która od dawna stanowi jeden z istotniejszych europejskich aktywów produkcyjnych firmy.
Zbudowany w 1996 roku podwrocławski zakład firmy Cargill początkowo produkował syropy glukozowe i gluten. W kolejnych latach firma rozszerzyła asortyment, dodając produkcję syropu glukozowo-fruktozowego, produkcję etanolu, wybudowała młyn do przemiału pszenicy i wiele innych. Firma Cargill rozpoczęła prace nad najnowszym projektem, rozbudowując zakład w celu wsparcia produkcji błonnika rozpuszczalnego w 2021 roku. Obecnie zakład w Bielanach Wrocławskich zatrudnia ponad 230 pracowników.
Foto Gazeta Sąsiedzka / materiały prasowe
Napisz komentarz
Komentarze