Szkolenie mindfulness
Ważne jest to, że mindfulness szkolenie jest prowadzone przez certyfikowanych nauczycieli. Z oferty skorzystają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, gdyż do wyboru mamy różnorodne rozwiązania. Trening uważności obejmuje skupianie się na chwili obecnej, co pozwala zredukować stres, napięcie i lepiej radzić sobie z emocjami. Pokazuje nam, że wszystkie odczucia manifestują się w ciele i należy dać im przestrzeń na uwolnienie oraz akceptację. Nie należy wybiórczo tłumić emocji, gdyż to prowadzi do poważnych problemów w przyszłości i różnych chorób. Uważność obejmować może ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, medytację i inne praktyki, które przeprowadzane są pod czujnym okiem nauczyciela. Do dyspozycji mamy kursy stacjonarne i internetowe, dzięki którym nasze życie stanie się spokojniejsze, pełniejsze i lepsze.
Pomoc przy problemach wychowawczych z nastolatkiem
Gdzie szukać pomocy przy problemach wychowawczych z nastolatkiem? W tym wypadku istnieje wiele miejsc, w których uzyskamy profesjonalną pomoc. Postawmy na pedagogów szkolnych, którzy pracują z młodymi osobami i znają się na rozwiązywaniu ich problemów. Z kolei psychologowie szkolni mają specjalistyczną wiedzę o rozwoju dzieci i młodzieży, dlatego pomocą nam zidentyfikować kłopoty i opracować strategie ich rozwiązania. W poważniejszych problemach zwróćmy się do terapeuty lub psychologa, który zaproponuje terapię dla dziecka lub terapię rodzinną. Pomocne są też grupy wsparcia dla rodziców, gdzie wymienimy swoje doświadczenia z innymi i uzyskamy wskazówki odnośnie zwalczania problemów wychowawczych. Nie zapominajmy także o konsultacji z nauczycielem, dzięki czemu zidentyfikujemy problemy i opracujemy strategie wsparcia. Często osoby z zewnątrz mają inne spostrzeżenia na temat zachowania nastolatka, dlatego ich uwagi są niezwykle cenne. Oczywiście mile widziany jest też trening mindfulness dla rodziców i dzieci, pozwalający lepiej zrozumieć siebie, wzmocnić relacje z bliskimi i zwracać uwagę na potrzeby swoje oraz innych.
Stres w szkole
Jak rozpoznać u dziecka stres w szkole? Zazwyczaj jako rodzice widzimy, że dziecko ma zmiany nastroju, jest bardziej drażliwe i przygnębione. Może także mieć kłopoty z zasypianiem, koszmary senne i budzić się w nocy. Zachowajmy czujność, gdy dziecko unika interakcji z rówieśnikami, wykazuje destrukcyjne zachowania, odczuwa częste dolegliwości bólowe i jest mniej zaangażowane w naukę oraz codzienne życie. Migreny, problemy z żołądkiem, trudności w skupieniu, mniejsza efektywność nauki - wszystko to wskazywać może, że dziecko odczuwa stres w szkole. Jak mu pomóc? Najważniejszym narzędziem jest rozmowa z pociechą i wskazanie, że zawsze może na nas liczyć. Możemy skonsultować się z nauczycielem i psychologiem szkolnym, aby dowiedzieć się, jak jeszcze możemy pomóc dziecku w razie stresu w szkole. Istotne jest też wyeliminowanie przyczyn stresogennych na tyle, na ile jest to możliwe. Postawmy również na wyjątkowy kurs mindfulness dla siebie i dziecka, pozwalający obniżyć stres.