Podstawowe założenia dotyczące nici stomatologicznych
Stomatolog wykorzystuje w swej praktyce zarówno nici wchłanialne, jak i niewchłanialne. Te pierwsze używane są do zszywania błon śluzowych wewnątrz jamy ustnej. Ich skład powoduje, że ulegają one stopniowemu rozpuszczeniu, co eliminuje konieczność zdjęcia szwów. Czas resorpcji, jakim charakteryzują się szwy rozpuszczalne, może być bardzo zróżnicowany.
Niewchłanialne nici stomatologiczne wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku wystąpienia głębszych i poważniejszych ran, takich jak np. resekcja wierzchołka korzenia. Ich struktura zapewnia stałą siłę podtrzymywania krawędzi rany, ale też wiąże się z koniecznością późniejszego usunięcia szwów.
Nici stomatologiczne a materiał wykonania
Wraz z upływem lat nici stomatologiczne (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-jednorazowe/nici-chirurgiczne.html) ulegały stopniowej ewolucji. Dawniej używano produktów wykonanych m.in. z jelit, ale często ich stosowanie prowadziło do występowania infekcji. Dziś dużą popularnością cieszą się nici syntetyczne, które nie wywołują poważnych reakcji organizmu, w związku z czym (czasami) nie ma potrzeby ich usuwania. Nici syntetyczne wytwarza się najczęściej z:
- kwasu poliglikolowego,
- nylonu,
- polipropylenu,
- poliglekapronu.
Profesjonalny sklep dla stomatologa ma w swej ofercie również nici naturalne. Najpopularniejsze z nich powstają z plecionego jedwabiu, gdyż jest to surowiec miękki, delikatny i nie posiada pamięci skrętu (nie dąży do rozplecenia). W efekcie tkanka nie jest tak bardzo podrażniona, a na jej powierzchni nie występują zmiany zapalne. Niektóre nici bawełniane są dodatkowo pokrywane warstwą wosku, który osłania splot szwu i tym samym zwiększa jego wytrzymałość. Poza tym dzięki zastosowaniu warstwy powlekającej odczynowość bawełny spada i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji zapalnej.
Kolor nici - co warto wiedzieć?
W praktyce dentystycznej wykorzystuje się najczęściej nici, które są dobrze widoczne dla lekarza. Najczęściej stosuje się szwy czarne, zielone oraz fioletowe. Stosowanie nici bezbarwnych nie jest zwykle praktykowane, gdyż trudno zauważyć je na tle dziąseł, gdzie i tak pole widoczności jest mocno zawężone.
Reasumując, wybór odpowiednich nici stomatologicznych jest kluczowy zarówno z punktu widzenia wykonującego określony zabieg stomatologa, jak i poddanego leczeniu pacjenta.