Ortoptysta podobnie jak okulista zajmuje się zdrowiem naszych oczu. Nie jest on jednak lekarzem. Wszystkie zabiegi przez niego wykonywane są bezinwazyjne. Mają formę umiejętnie dobranych ćwiczeń, które wykonuje się wspólnie z pacjentem. Co warto wiedzieć o ortoptystach? Jakiej pomocy możemy od nich oczekiwać? doradza Fundacja Zobaczyć Jutro
Co takiego robi ortoptysta?
Ortoptysta to specjalista, który wspomaga działania okulisty. Jest on przygotowany do wykonywania podstawowych badań okulistycznych. W zakres jego kompetencji wchodzi określanie kąta zeza, badanie równowagi sensorycznej oczu, pomiary ciśnienia śródgałkowego, wykonywanie testów rozróżniania kolorów, badanie ruchomości gałek ocznych i ostrości widzenia, badanie fiksacji i korespondencji siatkówkowej. Do ortoptysty możemy udać się w celu doboru okularów korekcyjnych, pryzmatów i soczewek kontaktowych.
Ortoptyści pracują ze swoimi pacjentami metodami nieinwazyjnymi – zlecają im odpowiednie ćwiczenia oczu (w przypadku dzieci wszystkie ćwiczenia są wykonywane pod nadzorem ortoptysty). Pacjentami ortoptystów są często dzieci, a także osoby, które przebyły zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu wzroku.
Wyjątkowość ortoptystów polega na tym, że w swojej pracy korzystają oni zarówno z dorobku nauk medycznych, jak i humanistycznych. W ich zawodzie oprócz umiejętności twardych ważne są kompetencje interpersonalne (dobry ortoptysta to taki, który potrafi nawiązać współpracować z osobami w każdym wieku).
Jakie wykształcenie posiada ortoptysta?
Jak już wspomnieliśmy – ortoptysta nie jest lekarzem. Żeby wykonywać ten zawód konieczne jest ukończenie 2-letniej kierunkowej szkoły policealnej. Jej program obejmuje co najmniej 1600 godzin zajęć teoretycznych, a także praktyki zawodowe. Studenci muszą zaliczyć takie przedmioty jak między innymi ćwiczenia i badania ortoptyczne, podstawy anatomii i patofizjologii, wybrane zagadnienia z pediatrii, udzielanie pierwszej pomocy, język migowy, podstawy optyki, trening umiejętności społecznych.
Ortoptysta – kiedy warto się do niego zgłosić?
Na regularne badania u ortoptysty warto chodzić zwłaszcza z małymi dziećmi. Specjalista ten posiada kompetencje pozwalające wykryć chorobę we wczesnym stadium jej rozwoju, co (zwłaszcza w przypadku najmłodszych) często pozwala na całkowite jej wyleczenie. Jest on w stanie zdiagnozować zeza ukrytego, pomóc w rozwiązaniu problemów niesprawnej akomodacji.
Zawód ortoptysty – jakie warunki trzeba spełnić?
Ortopotysta to zawód, który znajduje się pod numerem 325906 w oficjalnej klasyfikacji zawodów i specjalności. Minimalnym wymogiem podjęcia pracy w tym zawodzie jest ukończenie szkoły policealnej i zaliczenie praktyk zawodowych. Wielu absolwentów tego kierunku decyduje się na podjęcie studiów wyższych na kierunkach medycznych, ewentualnie humanistycznych (sama szkoła policealna nie daje wykształcenia wyższego).
Ortoptystów możemy spotkać na oddziałach okulistycznych (są oni częścią zespołu składającego się między innymi z lekarza okulisty i optometrysty), w poradniach leczenia zeza i niedowidzenia, w przychodniach, w gabinetach ortoptyczno-pleoptycznych. Część absolwentów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Czego nie może ortoptysta?
Ortoptysta z Warszawy przypomina, że zanim umówimy się na wizytę w jego gabinecie powinniśmy zdać sobie sprawę, że specjalista ten nie może decydować o podjęciu leczenia farmakologicznego czy wykonywaniu inwazyjnych zabiegów. Nie może on zmienić charakteru procedur medycznych u danego pacjenta. Nie opracowuje również planów rehabilitacji czy rekonwalescencji okulistycznej.