Swędzi skóra głowy – i co wtedy?
Pytanie: | Odpowiedź: |
Swędząca skóra głowy, czego jest oznaką? | Swędząca skóra głowy może oznaczać:
|
Jakich produktów można używać, by pozbyć się swędzenia skóry: | Warto skontaktować się z dermatologiem, by postawił diagnozę i wdrożył odpowiednie leczenie i/lub pielęgnację, w zależności od przyczyny. |
Łojotokowe zapalenie skóry – charakterystyka choroby
Przy łojotokowym zapaleniu skóry odpowiedzialne za rozwój choroby są nadmiernie pracujące gruczoły łojowe. Choć nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Duża ilość tłustego łoju jest pożywką dla lipofilnych grzybów malassezia furfur, które to pasożyty normalnie funkcjonują na naszej skórze, tworząc mikrobiom i nie czynią, nam krzywdy. Jednak pod wpływem sprzyjających im warunków, są w stanie niebezpiecznie się rozmnażać, przez co wytwarzać na skórze stan zapalny oraz inne przykre objawy, w tym odczuwalny świąd.
Co może powodować ŁZS głowy:
zrogowacenia,
odrywające się strupy,
wypadanie włosów,
łysienie,
rozsiewanie zmian po innych, bogatych w gruczoły łojowe, górnych częściach ciała.
Czynnikiem dodatkowo wyzwalającymi objawy ŁZS jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry, czyli na przykład zastosowanie agresywnych kosmetyków, co dodatkowo osłabia jej naturalną barierę ochronną. Warto po stwierdzeniu diagnozy dotyczącej właśnie tej dermatozy, zacząć stosować profesjonalne dermokosmetyki, bazujące na specjalnie dobranych naturalnych składnikach, które pozwolą ukoić skórę i szybko pozbyć się dokuczliwych objawów – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, z Clinica Dermatologica
Wybierz skuteczny szampon na swędzącą skórę głowy, ale też emulsję i płyn – z zestawu Seborh
Szampon do swędzącej skóry głowy Seborh – znajdziesz w nim np.: białą glinkę, pirokton olaminy, a także siarczek selenu. Lekka formuła pozwala łatwo złuszczać oraz oczyszczać skórę głowy i włosy z martwego naskórka, łusek, sebum. Co ważne szampon skutecznie zabija grzyby, normuje pracę gruczołów łojowych, wzmocnia barierę hydrolipidową, a więc goi oraz regeneruje skórę. Dzięki czemu pozbędziesz się również swędzenia.
Emulsja Seborh – ma w składzie substancje, typu: NMF, kwas mlekowy czy siarka, dlatego łagodzi stan zapalny, wpływa na pracę sebum, odkaża. Znacznie zmiękcza i złuszcza martwy naskórek, zostawia go przyjemnym w dotyku.
Płyn Seborh – zawiera np.: różne kwasy, argininę, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej. Skóra dzięki tej mgiełce jest zregenerowana i nawilżona. Produkt wpływa na poprawę mikrokrążenia, ponadto wzmacnia naczynia krwionośne.
Czytaj więcej na seborh.pl
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Właściwa pielęgnacja przy ŁZS
Przede wszystkim konieczna jest wizyta w gabinecie dermatologicznym, w celu potwierdzenia diagnozy. Lekarz przy pierwszym kontakcie z pacjentem jest w stanie rozpoznać chorobę. Ewentualnie, jeżeli nie jest do końca przekonany, zleca wykonanie tzw. biopsji, podczas której pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. Specjalista wydaje zalecenia: leki na receptę lub bez recepty (doustne, miejscowe) lub inne produkty. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza oraz kontynuować leczenie, regularnie stawiając się na wyznaczone przez niego wizyty.
Kluczowe okazuje się też systematyczne stosowanie łagodnych produktów pielęgnacyjnych, opierających się na naturalnych składnikach aktywnych. Warto wybierać nie tylko sam szampon do swędzącej skóry głowy, ale też inne produkty, które mają dłuższy kontakt ze skórą. Dobrze, żeby były one w zestawie. Dzięki temu takie specjalnie dobrane produkty będą mogły zadziałać holistycznie, czyli całościowo, co sprawi, że szybko pokonasz wszystkie objawy ŁZS, a nie tylko swędzenie skóry głowy.
Podsumowanie
Przy ŁZS konieczny jest regularny kontakt z dermatologiem. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie łagodnych preparatów z kwasami, które dodatkowo pomogą złuszczyć martwy naskórek. Poza tym takie postępowanie pozwoli uniknąć stanów zapalnych, i chroni skórę przed dodatkowymi podrażnieniami.