Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 04:21

Orthos. Na ratunek ścięgnu Achillesa

Z ortopedą, lek. med. Mateuszem Patkowskim, koordynatorem oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach koło Wrocławia rozmawia Maciej Wełyczko
 Orthos. Na ratunek ścięgnu Achillesa

Jaką strukturą jest ścięgno Achillesa – na czym polega jego rola?

Ścięgno Achillesa to najgrubsze ścięgno człowieka, które jest również niezwykle wytrzymałe. Przenosi ono tak w życiu codziennym, jak i podczas uprawiania sportu duże obciążenia, których wartości w skrajnych sytuacjach dochodzić mogą nawet do dziesięciokrotności masy ciała. Jest ze swej natury niezwykle odporne na przeciążenia.  Zgina podeszwowo stopę i przenosi siłę mięśnia trójgłowego łydki pozwalając wykonywać manewr propulsji, czyli odbicia ze stopy- który jest postawą wydajnej lokomocji - podczas chodzenia, biegania, skoków.

Często słychać o zerwaniu ścięgna Achillesa przez sportowców - jakie są przyczyny takiej kontuzji?

Zerwanie ścięgna piętowego to bardzo nieprzyjemny uraz. Słyszalny wyraźny trzask i wrażenie kopnięcia w łydkę, ból. Niestety, nawet ta niezwykle odporna na uszkodzenia, sprężysta tkanka poddana tysiącom przeciążeniowych mikro urazów ulega zwyrodnieniu, osłabieniu i w konsekwencji – zerwaniu. Przyczyną takiego scenariusza jest zaburzenie procesów regeneracji ścięgna. Jak każda tkanka w naszym organizmie, podczas treningu ulega mikrouszkodzeniom. Jeśli okres na regenerację jest zbyt krótki, proces zapalny leżący u podstaw przebudowy tkanek obiera kurs niekorzystny, prowadzący w przypadku ścięgna Achillesa do pogrubienia, zbliznowacenia i bólu i w konsekwencji utraty sprężystości. Warto zaznaczyć, że po trzydziestym roku życia ukrwienie ścięgna Achillesa w miejscu najbardziej narażonym na urazy zmniejsza się, co powoduje wydłużenie procesu gojenia. Dlatego najczęściej kontuzja ta dotyczy, licząc zegarem sportowym, średniego i zaawansowanego wieku seniorskiego. Niezwykle istotnym elementem profilaktyki jest więc odpowiednie leczenie epizodów przeciążenia ścięgna, objawiających się bólem oraz dbanie o odpowiednie procedury rozgrzewkowe oraz stretching mięśni łydki oraz całej tylnej grupy mięśni ud.

Czy zerwanie ścięgna Achillesa wymaga szybkiego zabiegu? Czym grozi zbytnia zwłoka?

Tak, ścięgno Achillesa powinno być, w szczególności u sportowców zeszyte i zrekonstruowane w ciągu kilku dni. Odwlekanie zabiegu w czasie może znacznie wydłużyć okres gojenia i rehabilitacji oraz utrudnić przeprowadzenie zabiegu od strony technicznej. Zabiegi odroczone wymagają użycia technik rekonstrukcyjnych.

Na czym polega zabieg? Jakie metody leczenia ma do dyspozycji lekarz?

Zabieg polega na zeszyciu ścięgna i przywróceniu mu struktury umożliwiającej przebieg prawidłowej odbudowy. Gdy zerwanie ścięgno nie ma zmian bliznowatych można zastosowań metody małoinwazyjne, gdzie nici wprowadzane są przezskórnie a cięcia ograniczają się do ośmiu małych (5 mm) nacięć. W przypadku przewlekle chorego, zmienionego bliznowano ścięgna lub kiedy uszkodzenie jest rozległe i potrzebne jest wykonanie plastyki ścięgna wykonuje się bardziej rozległe cięcie i wykonuje plastykę usuwając chorobowo zmienione tkanki. Jednak tam również założeniem jest zmniejszenie rozmiaru cięcia skórnego a co za tym idzie- ościęgnej, będącej głównym źródłem unaczynienia ścięgna. W dużych zwyrodnieniach lub w przypadku dość rzadkiego uszkodzenia przyczepu do guza piętowego używa się implantów w postaci kotwic oraz specjalistycznych, syntetycznych taśm.

Jak wygląda proces rehabilitacji?

Zeszyte ścięgno Achillesa potrzebuje czasu na gojenie. Krótko mówiąc, biologia musi zrobić swoje. Zwykle konieczne jest stosowanie ortezy przez 6 tygodni- w postaci sztywnego buta sięgającego pod kolano i odciążanie kończyny o kulach. Ale biologii można pomóc, poddając ścięgno umiarkowanym, kontrolowanym obciążeniom. Dlatego zwykle już po 3-4 tygodniach rozpoczyna się proces rehabilitacji. Początkowo są to ćwiczenia bierne, delikatnie rozciąganie oraz terapia manualna mająca na celu zapobieganie zrostom. Dodatkowo, stosujemy zabiegi fizykoterapeutyczne jak laser, magnetoterapia, masaż wirowy. Po 6 tygodniach zaczynamy ćwiczenia czynne i stopniowe obciążanie kończyny. Jednak proces odbudowy ścięgna i przywrócenia wydolności mięśnia trójgłowego łydki jest dość żmudny. Szacuje się, że przy odpowiednim procesie rehabilitacji powrót do treningów zajmuje około pół roku.

Z jakimi urazami ścięgien ma Pan do czynienia w praktyce Szpitala ORTHOS - jakie metody stosujecie przy ich leczeniu?

Ścięgno Achillesa plasuje się zdecydowanie na pierwszym miejscu. Jednak do naszego szpitala trafiają pacjenci z uszkodzeniami zarówno dużych ścięgien- takich jak ścięgna bicepsa, jak i pacjenci wymagający zaopatrzenia w zakresie chirurgii ręki, którymi zajmują się nasi wyspecjalizowani w tej wąskiej dziedzinie chirurdzy. Ze względu na doświadczenie i zaplecze sprzętowe dające nam dostęp do najnowszych chirurgicznych technologii jesteśmy w stanie kompleksowo leczyć rozmaite uszkodzenia ścięgien.

Dziękuję za rozmowę

Foto: Gazeta Sąsiedzka

 

 

[Podpis zdjęcia]

 

Zszycie ścięgna Achillesa to w Szpitalu Orthos jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów – znakomita bramkarka piłki ręcznej Magdalena Słota (KPR Kobierzyce) kibicuje na razie swej drużynie na widowni. Szpital Wielospecjalistyczny Orthos jest Patronem Medycznym KPR Gminy Kobierzyce


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
bezchmurnie

Temperatura: 2°CMiasto: Wrocław

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 13 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: yyyTreść komentarza: kolejny oświecony z poziomem wiedzy medycznej 0. Przekazujący baśnie i wierzenia z mchu i paproci, że niby szczepienia sa groźne itd. Jak nie masz wiedzy i doświadczenia to posłuchaj tych co mają. Nie jednego nawiedzonego pseudo lekarza ale większości lekarzy. Data dodania komentarza: 14.11.2021, 22:27Źródło komentarza: Wrocław szykuje punkty szczepień masowych. Szczepienia drive-thru na lotnisku
Reklama
News will be here