Nie taki Moniuszko straszny!

  • 10.11.2019, 17:47
Nie taki Moniuszko straszny! Magdalena Górniak
Był niewątpliwie jedną z bardziej znaczących postaci w historii muzyki polskiej, choć mocno niedocenianą. Romantyk, zaangażowany w krzewienie kultury polskiej i pozytywista – solidny rzemieślnik porządnie piszący swoje utwory. To Stanisław Moniuszko (1819-1872), którego 200. rocznicę urodzin oficjalnie świętujemy decyzją Sejmu RP.

Problem z Moniuszką polega na tym, że kojarzy się głównie z narodową nutą i twórczością mocno związaną z Polską zaborową, co ogranicza jego recepcję w czasach współczesnych. Dawniej śpiewany w każdym domu, dworku, majątku – podsycający swymi pieśniami tęsknotę, pragnienie wolności, patriotyzm, kulturę słowa, dziś z trudem wywołuje te same uczucia. Wiele jest w jego utworach nostalgii i przywołań swojskich klimatów, idealizacji sarmackich cnót. Opery Moniuszki, choć urocze muzycznie, też nie podbiły teatrów operowych świata. Zbyt „egzotyczne” dla zagranicznego odbiorcy, po paru przedstawianiach, które wystawiane były na ogół z udziałem polskiej ekipy, szybko schodziły z afisza. Przypomnijmy, że w kraju sławę przyniosła mu opera „Halka”, po której dostał angaż na dyrektora opery w Warszawie. Wreszcie stał się czołową postacią polskiego życia muzycznego – on, prowincjonalny organista i nauczyciel. 

Muzyka Moniuszki jest trochę taka, jak i on sam – skromna, prostoduszna, porządna, bezpretensjonalna. Był znakomitym melodystą. Słychać to w kilkuset pieśniach ujętych w dwanaście „Śpiewników domowych”, siedmiu operach, kilku operetkach, uwerturze koncertowej „Bajka”, przepięknych kantatach, „Litaniach ostrobramskich” i wielu innych utworach. Kiedy zobaczy się w Moniuszce artystę, a nie tylko twórcę „ku pokrzepieniu serc”, jego muzyka stanie się ponadczasowa. 

Na Koncert Moniuszkowski zaprasza Kobierzycki Ośrodek Kultury 15 listopada (piątek) o g.16.30. Udział wezmą wrocławscy artyści – Magda Górniak (sopran), Jarosław Zawartko (bas-baryton) oraz Katarzyna Neugebauer (akompaniament) – w pięknym repertuarze arii i pieśni tego kompozytora. Wstęp jest wolny.

Foto: Kobierzycki Ośrodek Kultury

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe