Nocą Umówieni. Serce tworzy dźwięki do słów

  • 24.11.2019, 20:38
Nocą Umówieni. Serce tworzy dźwięki do słów

Izabella Starzec-Kosowska: Jak można najtrafniej ująć tę twórczość, którą zespół Nocą umówieni prezentuje? Piosenką, pieśnią, piosenką literacką, miniaturą literacką? A może jeszcze inaczej?

 

Katarzyna Sałapa: Zastanawiamy się niekiedy, czy gatunek, którym się zajmujemy, można zamknąć tylko w pojęciu „poezja śpiewana”. Spotkaliśmy się ze skojarzeniami tej nazwy z bardem z gitarą, a to nie do końca to, co robimy. Owszem, słowo jest na pierwszym miejscu, jak w „typowej” poezji śpiewanej, jednakże instrumentarium, jakim operujemy – kwartet smyczkowy, fortepian i oczywiście głos – jest bardziej charakterystyczny dla muzyki klasycznej. Staram się, jako autorka muzyki, w pełni wykorzystywać brzmienie takiego zespołu dla podkreślenia nastroju, emocji, treści wierszy.

Poezja śpiewana, piosenka literacka, a także miniatura (bo pojawiają się miniatury – np. krótkie utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, nierozbudowane czasowo także w warstwie muzycznej) są mimo wszystko wciąż najtrafniejszymi sformułowaniami. Podkreślamy jednak zawsze oryginalność instrumentarium i aranżacji, które zwykle nie kojarzą się z tymi pojęciami.

 

Towarzyszy Państwu w tym literacko-muzycznym przekazie myśl związana z uczuciami, ich przeżywaniem, gdzie muzyka ma być takim swoistym pośrednikiem treści. W jaki sposób muzyka „ułatwia” owo przyswajanie tekstu?

 

Naszym zdaniem, muzyka w samej swej istocie ma być niewerbalnym przekaźnikiem lub „wywoływaczem” emocji. A jak ułatwia przyswajanie tekstu? Przede wszystkim chcemy, by nasza muzyka wprowadzała w nastrój zawarty w danym wierszu. Harmonia, melodia, rytm i dynamika – czyli elementy muzyki – są podporządkowane tekstowi. Oczywiście podchodzę subiektywnie do każdego wiersza, to jest zawsze moja wizja umuzycznienia tekstu. Mamy jednak poczucie, że trafia w serca wrażliwców.

 

W czym tkwi źródło muzycznych inspiracji?

 

Przede wszystkim w efekcie emocjonalnym, jaki wiersz wywołuje u odbiorcy. Poza tym są tu własne doświadczenia związane z muzyką oraz życiowe. Z pewnością też preferencje muzyczne. Śmieję się, że to moje serce tworzy dźwięki do słów.

 

Nie jest nowością w piosence czy pieśni oparcie na wybitnych wzorach literackich. W czym zatem tkwi wyjątkowość waszego projektu?

 

Wydaje nam się, że przede wszystkim w oryginalnym jak na ten gatunek muzyczny instrumentarium, jak również w kwestii pozamaterialnej – staramy się sięgać do głębi uczuć, wyrażać je jak najbardziej jasno. Poza tym uważamy, że każdy, kto tworzy szczerze i w prawdzie ze sobą, jest wyjątkowy.

 

Co może być szczególnie atrakcyjne dla odbiorcy w tej koncepcji?

 

Nowe spojrzenie muzyczne na znane wiersze, wcześniej wspominane już instrumentarium, a przede wszystkim to, że chcemy promować muzykę szczerą, niespecjalnie zagmatwaną dla odbiorcy, czy w ogóle emocje, o których w tych czasach coraz trudniej nam mówić. A to wszystko w połączeniu z wykonaniem na wysokim poziomie – członkowie zespołu są artystami z wyższym wykształceniem i dużym doświadczeniem muzycznym.

 

Jaki wybór utworów zamierzacie Państwo przedstawić kobierzyckiej publiczności?

 

Na koncercie zabrzmią utwory do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej. Pojawią się także dwa utwory autorskie. Bardzo się cieszymy, że możemy dla Państwa zagrać!

 

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Słuchacz
Słuchacz 01.12.2019, 18:01
Wspaniały Zespół!Wspaniali Młodzi ludzie!Wspaniała Muzyka!
Miód na Dusze!Gratuluje Zespołowi,Gratuluje Solistce,Gratuluje Pani Kasi za Muzykę.

Pozostałe