Wrocław. Posypały się kary za brak maseczek. Czy ostoją się w sądzie?

  • 11.10.2020, 11:48 (aktualizacja 15.01.2021, 13:07)
Wrocław. Posypały się kary za brak maseczek. Czy ostoją się w sądzie? foto: Gazeta Sąsiedzka
Przeszło 200 postępowań za brak maseczek – policja podsumowuje wczorajsze demonstracje "antycovidowców". Większość zatrzymanych nie przyjęła mandatów, ich sprawy zostaną skierowane do sądów – czas pokaże, czy wobec braku ustawowego umocowania nakazu noszenia maseczek, poniosą jakiekolwiek konsekwencje. Dotychczasowa praktyka orzecznicza wskazuje na częste oddalanie takich spraw ze względu na niewłaściwą, zdaniem sądu, legislację.

W sobotę (10.10.2020) na terenie Wrocławia i Lubina dolnośląscy policjanci zabezpieczali przebieg zgłoszonych wcześniej zgromadzeń publicznych, dbając o bezpieczeństwo ich uczestników, jak i osób postronnych. Pomimo obowiązujących od wczoraj obostrzeń sanitarnych część z uczestników zgrupowań nie stosowała się do nich. Na terenie Wrocławia zostały one rozwiązane przez upoważnionych przedstawicieli władz miejskich. Okazało się, że kolejne osoby nie miały zamiaru opuścić zgromadzeń po ich zakończeniu. W związku z takim stanem rzeczy funkcjonariusze wylegitymowali osoby dopuszczające się naruszeń prawa. W trakcie działań na terenie Wrocławia i Lubina wobec 16 osób zastosowano postępowanie mandatowe, natomiast wobec 192 uczestników wdrożono czynności w kierunku złożenia do sądu wniosku o ukaranie.

Dolnośląscy policjanci aktywnie uczestniczyli w zabezpieczeniu zgromadzeń jakie miały miejsce wczoraj we Wrocławiu i Lubinie. Część z uczestników i uczestniczek pojawiła się na nich bez maseczek, choć właśnie od wczoraj cały kraj objęty jest strefą żółtą, co oznacza, że w miejscach publicznych noszenie maseczek jest obowiązkowe.

We Wrocławiu, gdzie łącznie w zgromadzeniach brało udział około 300 osób, po dwukrotnym poinformowaniu ich organizatorów o konieczności przestrzegania obostrzeń sanitarnych, i dalszym niestosowaniu się do przepisów, zostały one rozwiązane przez przedstawicieli władz miasta.

Policjanci w ramach działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, prowadzą kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, w których od dziś obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust. Tak było również w przypadku tych zgromadzeń. W związku z tym funkcjonariusze wylegitymowali osoby dopuszczające się naruszeń prawa. W trakcie działań na terenie Wrocławia i Lubina wobec 16 osób zastosowano postępowanie mandatowe, a wobec 192 uczestników wdrożono czynności w kierunku złożenia do sądu wniosku o ukaranie. Dla 34 osób popełnienie wykroczenia zakończyło się pouczeniem.

Źródło: Materiały Prasowe KWP we Wrocławiu

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe