Rozliczaj PIT we Wrocławiu – informacja po konferencji prasowej

  • 07.03.2021, 20:22 (aktualizacja 07.03.2021, 20:29)
5-rozlicz-pit-we-wrocaawiu-mix-hd1080p.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
30 kwietnia mija termin złożenia i korekty zeznania PIT. By rozliczać się we Wrocławiu wystarczy skorygować w zeznaniu podatkowym adres zamieszkania. PIT we Wrocławiu to finansowa pomoc w rozwoju miasta w czasach epidemii oraz możliwość korzystania z bezpłatnych wejściówek w miejskich instytucjach oraz zniżek do innych wrocławskich atrakcji.

Dochody z PIT są dla miasta niezmiernie ważne. To 28 procent wszystkich dochodów Wrocławia, łącznie prawie 1,5 miliarda złotych. Każdy z nas może przyczynić się do wsparcia miasta, w którym mieszka i z którego usług korzysta. Dzięki jednemu rozliczonemu mieszkańcowi, do miejskiego budżetu trafia blisko 3200 złotych - mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Dla zobrazowania tej kwoty:   

·        3200 zł to równowartość średniego miesięcznego utrzymania przez miasto podopiecznego w rodzinnym domu dziecka, nasadzenie i trzyletnia pielęgnacja drzewa czy zakup i montaż 3 ławek. 

·        10 osób więcej, które rozliczają PIT z wrocławskim adresem zamieszkania, pozwoli np. wybudować nową wiatę przystankową. 50 osób więcej to równowartość nowej siłowni plenerowej, a 130 nowych podatników - nowego placu zabaw. 

Pomoc dla miasta w trudnym czasie epidemii 

W 2019 r. we Wrocławiu było 464 tys. czynnych podatników. Tylko w ciągu pięciu lat przybyło 106 tys. osób rozliczających PIT we Wrocławiu. A może być jeszcze więcej - według danych Izby Administracji Skarbowej, w 2020 roku było 490 tys. czynnych, wrocławskich podatników. Wsparcie miasta jest niezwykle ważne - szczególnie w kontekście niższych dochodów Wrocławia i wydatków w związku z epidemią koronawirusa. 

Łączny ubytek dochodów miasta w 2020 r. z powodu epidemii wyniósł 156 milionów złotych. Tylko z samego PIT-u to 43 miliony. Duże ubytki zanotowaliśmy także przy okazji sprzedaży biletów MPK czy we wpływach ze sprzedaży mienia - zaznacza Marcin Urban, skarbnik Wrocławia. - Dodatkowo, łączna pomoc miasta dla mieszkańców, służb, oświaty czy szpitali to kolejne 100 milionów złotych. To zarówno bieżące wydatki i rezerwy w budżecie, jak i zwolnienia oraz ulgi dla przedsiębiorców. 

Darmowe wejścia i zniżki dla wrocławskich podatników 

Każdy, kto płaci podatki w stolicy Dolnego Śląska, może uczestniczyć w programie Nasz Wrocław. Dzięki niemu przez cały rok można korzystać ze zniżek do wrocławskich atrakcji i instytucji oraz raz w roku skorzystać z darmowych wejść m.in. do ZOO, Hydropolis czy Aquaparku. To także tańsze bilety okresowe MPK. 

W programie "Nasz Wrocław" uczestniczy już 114 tysięcy mieszkańców i zainteresowanie wciąż rośnie - podkreśla Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego. – Warto ściągnąć aplikację. Rocznie wrocławski podatnik dzięki programowi Nasz Wrocław może zaoszczędzić ponad 630 zł na bezpłatnych wejściówkach do miejskich instytucji, a do tego kolejne pieniądze na zniżkach dla dzieci czy biletach MPK. 

Do 30 kwietnia można rozliczyć się z wrocławskim adresem zamieszkania. W związku z tym miasto zaplanowało na kolejne tygodnie kampanię promocyjną z hasłem: "Wrocław zależy właśnie od Ciebie! Rozlicz PIT we Wrocławiu". 

To właśnie od naszej solidarności zależy, by Wrocław, jaki znamy i lubimy, przetrwał kryzys i mógł się dalej rozwijać. Z jednej strony to odwołanie do odpowiedzialności za małą ojczyznę, z drugiej zaś uświadamianie, że rozliczanie PIT z wrocławskim adresem zamieszkania się po prostu opłaca - mówi Edyta Skuła z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa. 

Zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i mediach - tradycyjnych i społecznościowych - pojawią się plakaty, reklamy oraz spoty z udziałem mieszkańców Wrocławia. 

Promocja programu Nasz Wrocław i rozliczania PIT-u w naszym mieście powinna być tematem ponad politycznymi podziałami. Namawiam wszystkich miejskich radnych, także tych z opozycji, żeby promowali w swoich środowiskach rozliczanie PIT we Wrocławiu - podkreśla Marta Kozłowska, radna miejska z Forum Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa. 

Miasto podkreśla, że wiele zależy od tych, którzy połączyli swoją zawodową, naukową czy osobistą przyszłość z Wrocławiem. To właśnie od naszej solidarności teraz zależy, by taki Wrocław, jaki znamy i lubimy, przetrwał kryzys i mógł się dalej rozwijać. 

__1

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe