Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 03:39

Co nowego w szpitalu po sąsiedzku? Z odwiedzinami w szpitalu Orthos

Ostatni rok był inny niż każdy znany nam do tej pory. Słowa epidemia i pandemia odmienialiśmy przez wszystkie przypadki. Wielu z nas przekonało się boleśnie czym w praktyce jest zarażenie koronawirusem. Nigdy nie mówiło się też tak wiele o pracy służb medycznych jak teraz – w dobie pandemii. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda codzienność w szpitalu Orthos w Komorowicach. Jak placówka pracuje w czasie epidemii i na jakie wsparcie mogą liczyć pacjenci?
Co nowego w szpitalu po sąsiedzku? Z odwiedzinami w szpitalu Orthos

Już przy wejściu do szpitala witają nas instrukcje dotyczące wypełnienia ankiet i szczególnych środków ostrożności. Uzupełniamy dokumenty (ankietę można wypełnić też online przez stronę internetową placówki), za pomocą bezdotykowego termometru sprawdzamy temperaturę, odkażamy ręce i jesteśmy w środku. Trwa to zaledwie kilka chwil. O pandemicznych obostrzeniach, zakazie odwiedzin pacjentów, konieczności zakrywania nosa i ust oraz zachowaniu odstępu informują tabliczki, a dział rejestracji pracuje w maseczkach za specjalnymi szybami. Wszystko dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu.

Powrót do „normalności”

Teraz możemy bez przeszkód udać się na wizytę u wybranego specjalisty. Ortopedzi, neurochirurdzy, chirurdzy ogólni i onkologiczni, chirurdzy plastycy, geriatra, anestezjolodzy i rehabilitanci – z usług tych specjalistów można skorzystać bezpośrednio w placówce. Oprócz tego, w Przychodni Orthos we Wrocławiu przy ul. Szybkiej można umówić się na wizytę m.in. z laryngologami, urologami czy ginekologiem, a w placówkach partnerskich szpitala z ekspertami z zakresu chirurgii szczękowej.

- Kwiecień 2020 już zawsze będzie nam się kojarzyć z pierwszą covidową Wielkanocą – inną niż wszystkie. Wówczas tak często życzyliśmy sobie zdrowia i aby kolejne święta były już „normalne”. Życie napisało nieco inny scenariusz. Rok temu przyjęcia do naszego szpitala zostały wstrzymane na ponad 2 miesiące. Odbywały się co prawda teleporady, ale wiedzieliśmy, że priorytetem jest umożliwienie naszym pacjentom skorzystania ze wszystkich świadczeń i leczenia w pełnym zakresie. Opracowanie odpowiednich procedur dotyczących pracy personelu, przyjęć pacjentów, wykonywania testów, praca w warunkach szczególnego reżimu sanitarnego, a w styczniu bieżącego roku także zaszczepienie całego personelu to były kroki milowe w naszej pracy w dobie pandemii – mówi Krzysztof Kotela, Prezes Zarządu Szpitala Wielospecjalistycznego Orthos.

Innowacje i nowości

Przyjęcia do szpitala odbywają się na bieżąco. Co więcej ostatni rok zaowocował też wieloma nowościami w tym m.in. powołaniem do życia Ośrodka Biologicznej Rekonstrukcji Stawów dr Bogusława Sadlika, w którym prowadzona jest działalność lecznicza oraz naukowa w zakresie tzw. medycyny regeneracyjnej w obrębie stawów kończyny dolnej. To tutaj wykorzystywane są najnowsze osiągniecia medycyny, aby odtworzyć biologicznie uszkodzone struktury stawów pacjentów. Regenerowane są chrząstki, uszkodzone łąkotki, wzmacniane struktury więzadeł. Odtwarza się też ubytki kostne. Wykorzystuje się do tego matryce, komórki macierzyste czy przeszczepy kostne.

Większość zabiegów realizowanych jest w sposób małoinwazyjny – z zastosowaniem techniki artroskopowej, która pozwala na szybszą regenerację. Do ośrodka często trafiają m.in. sportowcy, osoby po przebytych urazach i kontuzjach, którzy wymagają zastosowania często innowacyjnych rozwiązań skracających czas powrotu do aktywności.

Kolejna nowość to Centrum Rekonstrukcji Splotu Ramiennego i Nerwów Obwodowych. Wystarczy wspomnieć nazwiska pomysłodawców Centrum, aby wszystko było jasne. Prof. dr. hab. Jerzy Gosk oraz dr n. med. Jacek Martynkiewicz – to uznani na całym świecie eksperci w dziedzinie rekonstrukcji nerwów obwodowych, którzy w Komorowicach diagnozują, a także leczą chirurgicznie choroby oraz urazy kończyny górnej, realizują zabiegi z zakresu chirurgii ręki, chirurgii nerwów obwodowych, mikrochirurgii czy rekonstrukcje wielotkankowe w zakresie narządu ruchu. 

Kolejni specjaliści w zespole szpitala

Zmienił się też skład specjalistów związanych ze szpitalem Orthos. Oprócz kolejnych ortopedów, którzy rozpoczęli współpracę z placówką, pacjenci mogą skorzystać z pomocy dr Anny Bagińskiej oraz dr Macieja Koźlika, specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej. Do składu zespołu dołączyli też chirurdzy szczękowi – dr n. med. Roman Sadowski, dr n. med. Marek Łuciuk, dr Karol Borkowski czy dr Bartosz Startek, którzy na co dzień przyjmują w gabinetach prywatnych i placówkach partnerskich, a zabiegi wykonują w szpitalu Orthos.

W Orthos Teamie pojawili się też nowi neurochirurdzy – dr Paweł Antczak oraz dr Przemysław Błauciak, a do składu specjalistów Przychodni Orthos we Wrocławiu dołączył prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, ekspert w dziedzinie laryngologii, specjalizujący się m.in. w leczeniu chorób narządu słuchu orz dietetyk mgr Lucyna Jasińska.

- Cieszymy się, że pomimo pandemii i tego co dzieje się wokół nas nadal możemy pomagać, diagnozować, leczyć i zapewniać naszym pacjentom opiekę. Wszyscy dobrze wiemy, że koronawirus nie zatrzymał innych chorób. One były, są i będą. Nie można się zatrzymywać i czekać na lepsze czasy. O zdrowie pacjentów trzeba walczyć tu i teraz. Jestem przekonany, że wywiązujemy się z tego zadania najlepiej jak możemy. Apelujemy też do pacjentów o to, aby nie odkładali zdrowia na później. Nie warto. Diagnostyka we wczesnym stadium choroby to często klucz do powrotu do zdrowia.  – przekonuje dr Piotr Fudalej, dyrektor medyczny szpitala Orthos.

Rehabilitacja i zdrowy kręgosłup

W powrocie do formy pomagają też specjaliści z Oddziału Rehabilitacji szpitala – gdzie realizowana jest nie tylko rehabilitacja ambulatoryjna, ale także stacjonarne turnusy rehabilitacyjne przeznaczone głównie dla osób po zabiegach, urazach i kontuzjach, a także w przewlekłych stanach bólowych. W ramach turnusu pacjenci otrzymują ponad 30 godzin zabiegów tygodniowo, pełne wsparcie lekarzy, fizjoterapeutów oraz pobyt w komfortowych pokojach na oddziale ortopedycznym.

Okazuje się, że pandemia dała się we znaki naszym kręgosłupom. Godziny spędzane przy komputerze, brak ruchu, nieprawidłowa postawa ciała zaowocowały większą liczbą pacjentów skarżących się przede wszystkim na uciążliwe dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa. Leczenie w tym przypadku polega na terapii rehabilitacyjnej i leczeniu zachowawczym w postaci zabiegów w znieczuleniu miejscowym wyciszających generatory bólu np. termolezji i kriolezji.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie operacji, ale jak przekonują specjaliści – obecne metody leczenia pozwalają na zastosowanie technik mało inwazyjnych, endoskopowych, przez małe nacięcia skóry. W przypadku discektomii szyjnych i lędźwiowych efekty zabiegów są niemal natychmiastowe i pacjent może wrócić do życia bez bólu zaraz po operacji.

Co jeszcze zmieni w naszym życiu pandemia? Czas pokaże. Jak deklaruje kadra zarządzająca szpitala Orthos – placówka jest w pełnej gotowość do udzielania pomocy pacjentom i wciąż pracuje nad kolejnymi udogodnieniami – w tym m.in. rozbudową szpitala i wyposażeniem go w nowoczesny sprzęt diagnostyczny – rezonans magnetyczny. O kolejnych planach i dostępie do opieki medycznej w naszym szpitalu „po sąsiedzku” będziemy informować na bieżąco.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Wrocław

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 19 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: yyyTreść komentarza: kolejny oświecony z poziomem wiedzy medycznej 0. Przekazujący baśnie i wierzenia z mchu i paproci, że niby szczepienia sa groźne itd. Jak nie masz wiedzy i doświadczenia to posłuchaj tych co mają. Nie jednego nawiedzonego pseudo lekarza ale większości lekarzy. Data dodania komentarza: 14.11.2021, 22:27Źródło komentarza: Wrocław szykuje punkty szczepień masowych. Szczepienia drive-thru na lotnisku