Bezpieczny piec, zdrowa przyszłość – jak młodzież z V LO walczy o czyste powietrze w Polsce

  • 30.04.2021, 08:27 (aktualizacja 30.04.2021, 08:36)
Bezpieczny piec, zdrowa przyszłość – jak młodzież z V LO walczy o czyste…
Duszący i nieprzyjemny zapach spalonego plastiku, gumy czy innych tworzyw sztucznych stał się dla nas codziennością. Dużo ludzi wrzuca takie odpady do swoich pieców z brakiem świadomości, jakie skutki niesie za sobą ta z pozoru tania i łatwa metoda. Nie wiedzą oni, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze to nic w porównaniu do szkód, jakie wyrządzili sobie i środowisku. Istotnym problemem jest również palenie w nieekologicznych piecach, potocznie zwanych „kopciuchami”. Czy wiecie, że aż 52% pyłów pochodzi z ogrzewania budynków paliwami stałymi? Co za tym idzie, jest ono główną przyczyną fatalnego stanu powietrza w Polsce. Jesteśmy zespołem uczniów z Liceum Ogólnokształcącego nr 5 we Wrocławiu. W ramach ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii” stworzyliśmy wyjątkowy projekt bezPIECzni, który skupia się na poważnym problemie zanieczyszczania powietrza. W skład zespołu wchodzi Zofia Szczygieł, Amelia Głuszak, Kinga Kruk, Aleksandra Bober, Julia Konwent i Antoni Miszkurka.

Każdego dnia na świat przychodzą nowe życia, które będą zmagać się z trudnościami spowodowanymi niską jakością powietrza. Zanieczyszczona planeta to miejsce coraz bardziej niezdatne do życia, a podejmowane decyzje i działania mają wpływ nie tylko na ludzi, ale także na otaczającą nas florę i faunę. Możemy się tylko domyślać, co przyniesie przyszłość, jeśli nie zaczniemy działać już teraz.
Celem naszego projektu jest zwiększanie świadomości ekologicznej i edukowanie Polaków na temat ochrony powietrza poprzez przedstawianie takich powszechnych problemów jak palenie w „kopciuchach” czy występowanie smogu. Zachęcamy ludzi do wymiany pieca, ponieważ ogrzewanie paliwami stałymi, takimi jak węgiel czy drewno, powoduje emisję niebezpiecznych zanieczyszczeń, które przyczyniają się do znacznego pogorszenia stanu powietrza.
Aktywnie działamy w mediach społecznościowych – Facebooku, Instagramie i YouTubie, gdzie umieszczamy treści związane z ochroną powietrza. Wydrukowaliśmy 1200 ulotek, które niedługo będziemy rozdawać na terenie Wrocławia. Przeprowadziliśmy również ankietę dotyczącą zagadnień projektu, która otrzymała aż 544 odpowiedzi. Wnioski wyciągnięte z odpowiedzi ankietowanych pojawiły się już w mediach społecznościowych.
Aby dotrzeć do jak największej liczby beneficjentów, staramy się nawiązać współpracę z innymi podmiotami, dla których ekologia jest ważna. Uzyskaliśmy Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia, Pana Jacka Sutryka, oraz nawiązaliśmy współpracę z programem „Zmień piec”, który udziela wsparcia osobom zainteresowanym wymianą pieca. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do zmniejszenia ryzyka, jakie niesie za sobą palenie w piecach oraz niedbanie o środowisku, w którym żyjemy.
Jesteśmy kreatywni i ambitni, jednak stawiamy sobie mierzalne i realistyczne cele. Naszym hasłem przewodnim jest „Bezpieczny piec, zdrowa przyszłość”. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego otwarcie mówimy o potrzebie dbania o planetę w trosce o zapewnienie sobie i kolejnym pokoleniom zdrowej przyszłości. Zatem zacznijmy ratować świat już teraz – nie czekajmy!

Nasze media:
Facebook: https://www.facebook.com/bezpieczni
Instagram: https://www.instagram.com/bezpieczni/
You
Tube: https://www.youtube.com/channel/UCYE-VU-BosMDT7fmMMArBSg

 

__1

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe