Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:15

Komisariat policji w Kobierzycach – bliżej mieszkańców

Kobierzyce po latach starań doczekały się pełnoprawnego komisariatu, którego zakres działań obejmuje również sąsiednią gminę Żórawina. Publikujemy dziś pierwszy wywiad z komendantem Komisariatu Policji w Kobierzycach, podinspektor Joanną Woźniak- Cieślar
Komisariat policji w Kobierzycach – bliżej mieszkańców

Czym zajmuje się komisariat policji w Kobierzycach? Jaka jest jego struktura i zakres działalności? Czym różni się od posterunku policji, który istniał tu od lat?

Główny cel działalności zarówno posterunku, jak i komisariatu jest jeden: zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom terenu, na którym znajduje się ta jednostka. Komisariat ma jednak o wiele bardziej rozbudowaną strukturę, a co za tym idzie, większą ilość etatów zarówno policyjnych, jak i cywilnych. Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę w Komisariacie Policji w Kobierzycach należą do pionu prewencji oraz pionu kryminalnego. Do ich zadań należą m.in.: ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji kryminalnych.

Z jakimi problemami spotykacie się najczęściej w swojej pracy?

Najwięcej pracy policjantom z Kobierzyc przysparzają głównie zdarzenia drogowe na ruchliwych trasach przebiegających przez teren zarówno Gminy Kobierzyce, jak i Gminy Żórawina. Zdarzają się także kradzieże na terenie centrów handlowych oraz logistycznych, których nie brakuje w kontrolowanym przez naszych policjantów obszarze.

Jak ocenia Pani rolę współpracy policji ze społecznością lokalną?

Funkcjonariusze z nowej jednostki od samego początku jej powstania, stale współpracują z lokalną społecznością oraz przedstawicielami wszystkich urzędów i instytucji. Dzięki zmianie struktury jednostki ta współpraca będzie jeszcze bardziej owocna, ponieważ więcej policjantów będzie działać na terenie odpowiedzialności wcześniejszego posterunku. Oprócz dzielnicowych mieszkańcy częściej na ulicach będą widzieć umundurowane patrole, ale stale działać będą się również ci mniej widoczni funkcjonariusze pionu kryminalnego.

Czy powołanie komisariatu pomoże w prewencji przestępstw – zwłaszcza tych, przeciwko osobom najsłabszym: dzieciom i seniorom?

Oczywiście większa ilość policjantów umożliwi jeszcze większe zintensyfikowanie działań prewencyjno-profilaktycznych, skierowanych nie tylko do osób w wieku senioralnym, ale także do dzieci, młodzieży i dorosłych. Funkcjonariusze, tak jak dotychczas, będą prowadzić zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych, m.in. przestrzegając przez zagrożeniami takimi jak narkotyki oraz przypominając o tym, jak niebezpieczeństwo niesie za sobą nieodpowiednie korzystanie z internetu. Mundurowi będą także przypominać starszym mieszkańcom gminy, aby nie ufać nieznajomemu głosowi w słuchawce, który przedstawiając się jako rzekomy policjant, czy prokurator, chce wyłudzić od seniorów oszczędności ich życia.

Jak wygląda rola kobierzyckich funkcjonariuszy Policji w zapobieganiu przemocy w rodzinie?

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kobierzycach na co dzień współpracują z różnymi instytucjami, których celem jest pomoc mieszkańcom oraz przeciwdziałanie możliwej przemocy w rodzinie. Policjanci uczestniczą m.in. w spotkaniach zespołów interdyscyplinarnych, w których są przedstawiciele podmiotów takich jak GOPS. Wszystko po to, aby pomóc rodzinom, w których pojawiają się kłopoty np. przemoc, czy uzależnienia.

Kobieta w roli szefowej komisariatu to wciąż rzadkie zjawisko. Na koniec więc pytanie nieco osobiste – czy zawsze chciała Pani by policjantką?

Tak. Służba w Policji była moim marzeniem od dzieciństwa, do którego uparcie dążyłam, choć nie było to łatwe, gdyż w tamtych czasach nie przyjmowano chętnie kobiet. W końcu w 1999 r. zostałam przyjęta do Policji. Początkowo służyłam w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Powiatowej Policji w Żarach, następnie od 2002 r. w wydziale kryminalnym tej samej komendy. Z kolei w 2007 r. zaproponowano mi stanowisko Eksperta do Walki z Korupcją Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, gdzie pełniłam funkcję nieetatowego kierownika Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą, co było moim pierwszym doświadczeniem w kierowaniu zasobami ludzkimi. Na marginesie, mogłam w końcu wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach, gdyż skończyłam kierunek Zarządzanie Strategiczne i Finanse na Politechnice Zielonogórskiej. W 2013 r. zaproponowano mi stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Kryminalnego, a następnie zastępcy naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach, gdzie pracowałam do końca 2016 r. Na początku 2017 r. przeprowadziłam się z rodziną do Wrocławia, gdzie Komendant Miejski Policji powierzył mi pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Długołęce, a obecnie od 01.05.2021 r. na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Kobierzycach, gdzie mogę wykorzystać dotychczas zgromadzone doświadczenie zawodowe.

Dziękujemy za rozmowę

rozmawiał Maciej Wełyczko

Foto: Gazeta Sąsiedzka

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Wrocław

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 28 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: yyyTreść komentarza: kolejny oświecony z poziomem wiedzy medycznej 0. Przekazujący baśnie i wierzenia z mchu i paproci, że niby szczepienia sa groźne itd. Jak nie masz wiedzy i doświadczenia to posłuchaj tych co mają. Nie jednego nawiedzonego pseudo lekarza ale większości lekarzy. Data dodania komentarza: 14.11.2021, 22:27Źródło komentarza: Wrocław szykuje punkty szczepień masowych. Szczepienia drive-thru na lotnisku