Słynne organy Englera zagrają znów w Bazylice św. Elżbiety

  • 20.01.2022, 10:18 (aktualizacja 20.01.2022, 10:25)
Słynne organy Englera zagrają znów w Bazylice św. Elżbiety foto: materiały prasowe
27 (czwartek) i 28 stycznia (piątek), w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (kościół garnizonowy) przy ul. Świętej Elżbiety 1/2, po raz pierwszy od 46 lat usłyszymy legendarny „Głos Śląska”, czyli Organy Englera. Majestatyczny instrument został odbudowany przez miasto po pożarze z 9 czerwca 1976 roku.
"Głoś Śląska" zabrzmi ponownie 27 stycznia w trakcie uroczystości, która będzie się składała z poświęcenia organów - dokona tego ks. abp. gen. bryg. dr Józef Guzdek (Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego) -  oraz koncertu prezentującego możliwości muzyczne odbudowanego instrumentu. Jako gwiazda wystąpi Lorenzo Ghielmi, wybitny włoski organista. Także on, w towarzystwie chóru Narodowego Forum Muzyki, wykona skomponowane specjalnie na ten instrument "Te Deum", autorstwa prof. Wojciecha Widłaka. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty. Wezmą w nim udział osoby bezpośrednio zaangażowane w odbudowę instrumentu oraz parafianie wraz z przedstawicielami wojska oraz władz państwowych i samorządowych. Wszyscy chętni będą mogli na żywo oglądać transmisję z uroczystości online na oficjalnej stronie Wrocławia www.wroclaw.pl. 

28 stycznia Lorenzo Ghielmi zagra koncert otwarty dla mieszkańców Wrocławia. Bezpłatne wejściówki (maksymalnie dwie na osobę) można odbierać w najbliższą sobotę, 22 stycznia, w Domku Miedziorytnika, ul. św. Mikołaja 1 (bezpośrednio przy kościele garnizonowym), w godz. 11.00–13.00. Chętnych do uczestniczenia w tym wydarzeniu będą obowiązywały aktualne zasady sanitarne na dzień 28 stycznia 2022 roku (na dziś to limit dla osób niezaszczepionych, obowiązek zakrywania ust i nosa, posługiwanie się certyfikatem covidowym). 
W związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w organizacji wydarzenia. Bilety są numerowane, w przypadku wprowadzenia nowych rządowych obostrzeń i konieczności zmniejszenia liczby uczestników wydarzenia istotna będzie kolejność odebrania biletu. 
Koncert rozpocznie się o godz. 19 (wejście po mszy od godz. 18.30) i potrwa około godziny, będzie także transmitowany na żywo w internecie na miejskiej stronie. 

W trakcie koncertu widzowie będą świadkami niezwykłego wydarzenia – performansu artysty Oskara Podolskiego, który pomaluje kopię zdobiącej organy figury Aarona. Jest to część szerszego projektu, w którym 30 artystów z całej Polski dokona własnej kolorystycznej interpretacji odlewu twarzy Aarona. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Concordia Design Wrocław, wyspa Słodowa 7, od 30 stycznia do 2 lutego w godz. 12-18. Wstęp wolny - z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe