Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:29

Stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia wręczone po raz szósty

Kolejnym 22 artystom przyznano stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia. W szóstym naborze, na I półrocze 2022 roku i cały 2022 rok, złożonych zostało łącznie 68 wniosków. Stypendia, w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w 7 dziedzinach: film (1), literatura (2), muzyka (3), taniec (1), teatr (3), sztuki wizualne (10), upowszechnianie kultury (2). Łącznie w sześciu dotychczasowych edycjach przyznano 130 stypendiów artystycznych.
  • Źródło: informacja prasowa UM Wrocławia
Stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia wręczone po raz szósty
– Mam nadzieję, że nasze stypendia pomogą w realizacji planów zawodowych i pasji, a także będą działały na korzyść miasta, zarówno tu, we Wrocławiu, jak i poza jego granicami – mówił prezydent Jacek Sutryk podczas uroczystego wręczania stypendiów 24 stycznia we wrocławskimratuszu przyznając, że przeznaczone na ten cel pieniądze zostały dobrze wydane. 

– Program stypendialny przynosi znakomite efekty, jesteśmy poruszeni wieloma pracami, które powstały w poprzednich edycjach – dodał Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia podkreślając, że cieszy się, że miasto mogło udzielić takiego wsparcia na realizację przedsięwzięć.   
Stypendyści o projektach 
Krystyna Czerni, stypendystka w dziedzinie literatury, będzie zajmowała się opracowaniem korespondencji Tadeusza Różewicza z profesorem Mieczysławem Porębskim. – To ogromna praca, aby spisać, ułożyć chronologicznie i opatrzyć przypisami blisko 500 listów od 1946 do 2012 roku – wyjaśnia Czerni. – Fascynujące jest to, że jesteśmy dopuszczeni do konfidencji, włączamy się w rozmowę jako słuchacze. Zwierzenia, rozterki, opinie, nie zawsze zresztą cenzuralne, przybliżają postać poety, bardzo dla Wrocławia ważną i postać prof. Porębskiego, jego wielkiego przyjaciela – dodaje beneficjentka stypendium prezydenta Wrocławia.   
Jagoda Dobecka przygotowuje projekt zatytułowany „Nawiedzają mnie myśli o tym, co zostało”, a związany bezpośrednio ze Wzgórzem Gajowym, jej ulubionym miejscem spacerów. – To przestrzeń po pewnym upadku, bo niegdyś złożono tam gruzy z Wrocławia, które są jeszcze zresztą widoczne, ale z niesamowitą roślinnością, inną niż w przestrzeni miejskiej – opowiada. W projekcie artystka wykorzysta krajobraz do opowiedzenia historii po katastrofie i ten krajobraz ma przedstawiać nową kulturę odradzającą się na zgliszczach poprzedniej. Na wzgórzu staną wykonane przez artystkę rzeźby z materiałów z recyclingu. – Chciałabym, aby pozostały w tej przestrzeni na dłużej i zobaczyć, jak będą rezonowały z wrocławianami – dodaje Dobecka. Planowany jest też piknik z mieszkańcami o historii, ale też roli Wzgórza Gajowego w przyszłości. 

Film 
1. Magdalena Zambrzycka 
Absolwentka Wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, od 2018 doktorantka tej uczelni. Od 2016 wykładowca realizacji filmowej w policealnym Studium Kształcenia Bibliotekarzy i Animatorów Kultury we Wrocławiu. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Montaż i udźwiękowienie filmu dokumentalnego „Ulice Arkadii” 
Projekt dokumentalny „Ulice Arkadii” jest autorskim dziennikiem z podróży na Lesbos, gdzie zostały przeprowadzone warsztaty filmowe dla nastoletnich uchodźców z Afganistanu Iraku i Syrii. Autorka stawia pytania związane z tematem współczucia i potrzeby pomocy oraz te związane z wątpliwościami, uprzedzeniami i obawami. W lutym 2019 roku autorka dokumentowała życie w obozach Moria i Kara Tepe oraz system edukacji nieletnich uchodźców. 

Literatura 
2. Krystyna Czerni 
Pisarka, krytyk i historyk sztuki. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za książki i publikacje krytyczne, m.in.: Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej” (2009), Nagroda im. Kazimierza Wyki„za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej” (2012), Nagroda doroczna miesięcznika „Nowe Książki” za książkę „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” (2012).W 2012 r. nominowana za biografię Jerzego Nowosielskiego do najważniejszych polskich nagród literackich: Gryfia, Gdynia, Nike. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Stowarzyszenia „Maj 77”. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Opracowanie edytorskie korespondencji Tadeusza Różewicza z Mieczysławem Porębskim z lat 1946-2012. 
Projekt obejmuje opracowanie korespondencji wybitnego poety Tadeusza Różewicza z prof. Mieczysławem Porębskim - pisarzem, krytykiem, historykiem sztuki, profesorem uniwersytetu i wieloletnim przyjacielem poety. Ich korespondencja liczy ok. 400 kartek i listów, w tym ok. 140 listów Porębskiego oraz ok. 260 listów i kartek Różewicza. Do korespondencji włączały się także żony obu twórców: Hanna Porębska i Wiesława Różewicz. Przesyłki mają formę rękopisów lub maszynopisów, często bez zaznaczonych dat. Zbiór listów uzupełniają rękopisy wierszy, rysunki, fotografie, wycinki prasowe i programy teatralne. Celem projektu jest przygotowanie korespondencji do druku. 

3. Ewa Jarocka 
Z wykształcenia magister sztuki. W 2014 roku ukończyła Studium Literacko-Artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obroniła dyplom z poezji u Romana Honeta Debiutowała w 2016 roku wygrywając II Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza organizowany przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza we Wrocławiu. Tajne Komplety w ramach nagrody wydały jej tom „nie ma dobrych ludzi”, który w 2017 r. był nominowany do nagrody WARTO. Rok później, dzięki dofinansowaniu z Wrocławskiego Programu Wydawniczego w tym samym wydawnictwie ukazał się drugi poetycki tom zatytułowany „Dno cekina”. W 2019 r. ukazała się książka prozatorska „Nie zostawia się dziecka w niebie”. Rok później autorka została laureatką IV Konkursu im. M. Słomczyńskiego. Efektem tej wygranej była publikacja w Księgarni Akademickiej mikropowieści zatytułowanej „Dresik”. Za ten tom poetycki „cienie piszczących psów” Ewa Jarocka była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2021. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Ideologia”. 
Będzie to powieść obyczajowa o qeerowych nastolatkach żyjących współcześnie we Wrocławiu. Powieść dotyczy trójki przyjaciół, którzy chodzą do VIII LO i przeżywają pierwsze miłosne rozczarowania, mają kontakt z używkami, różnie im idzie nauka, ale chcą być akceptowani, pragną należeć do grupy lub większej wspólnoty. Jako grupa nazywają się Towarzystwo Ubezpieczeniowe z Łąk. Autorka chce swoją książką przyczynić się do zmiany ludzkiej mentalności, to jest „większej otwartości na innego”. 

4. Piotr Bednarczyk 
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Cezarego Duchnowskiego. Jego działania kompozytorskie ukierunkowane są głównie na instrumentalną muzykę kameralną, elektroakustyczną i elektroniczną. W swoich utworach często wykorzystuje działania performatywne i wizualne, w tym efekt stroboskopowy i sterowanie oświetleniem. Jego utwory były prezentowane podczas licznych festiwali muzyki współczesnej m.in. Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Crossroads, Słuchalnia, Muslab, New Music Week, Gaida Festival, Idealistic Festival. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Kompozycja i prawykonanie utworu „Mrowienie”. 
„Mrowienie” to utwór nawiązujący do problematyki zaburzeń w przepływie różnorodności treści, które po przez swoją intensywność tworzą niezgodne z rzeczywistością obrazy i odczucia. Ideą projektu jest stworzenie systemu zależności pomiędzy wykonawcami, elektroniką i oświetleniem , w którym każdy z elementów oddziałuje na pozostałe tworząc niekiedy niekontrolowane przepływy treści. 

Muzyka 
5. Monika Kruk 
Pianistka, kameralistka, pedagog, animatorka kultury, pracownik naukowy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie koncentruje się głownie na pracy ze śpiewakami oraz muzyce kameralnej. Regularnie występuje z flecistą Janem Krzeszowcem, dokonując wielu nagrań wraz ze śpiewakami, przygotowuje ich do przesłuchań organizowanych przez teatry operowe za granicą. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Hommage ŕ Paul Caro 
Projekt artystyczny poświęcony jest całkowicie nieznanej twórczości wokalnej i kameralnej Paula Caro (1859-1914). Projekt zakłada nagranie płyty z utworami wrocławskiego kompozytora oraz nakręcenie we Wrocławiu trailera, który będzie promował odkrycie tej twórczości. 

6. Mateusz Ryczek 
Ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (muzyka teatralna i filmowa). W 2019 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Jego utwory były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, m. in. na takich festiwalach jak Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Dialogi czy World Music Days 2014. Jest prezesem wrocławskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Skomponowanie i prawykonanie utworów „Pasja” oraz „Pieśni Aurelii”. 
„Pasja” to 40-minutowy utwór na klarnety, skrzypce, perkusję oraz fortepian, zainspirowany muzyką, która przetrwała na Dolnym Śląsku w tradycji ustnej unikalnej, małej społeczności podwrocławskiej miejscowości Jaksonów, mającej wołyńskie korzenie. Osią utworu będzie nabożeństwo pasyjne „Gorzkich Żali”, w których można odnaleźć ślady średniowiecznych pasyjnych misteriów liturgicznych. Prawykonania utworu dokona zespół Kwartludium w ramach festiwalu Musica Polonica Nova. „Pieśni Aurelii” to 15 minutowa kompozycja przeznaczona na kwintet dęty. Utwór zainspirowany światem dziecięcych dźwięków. Forma, ujęta w cykl miniatur, będzie portretowała odgłosy, zabawy i sytuacje związane z dzieckiem mającym około 18 miesięcy. Tytułowe „pieśni” odnoszą się do zakorzenionej w muzyce klasycznej tradycji instrumentalnych pieśni bez słów. Utwór zostanie prawykonany w listopadzie 2022 roku w Narodowym Forum Muzyki przez LutosAir Quintet. 

Taniec 
7. Eloy Moreno Gallego 
Ukończył Wydział Sztuk Scenicznych, Muzyki i Tańca na Politechnice Jesús Marín w Maladze, taniec klasyczny i współczesny w Konserwatorium Tańca „Pepa Flores” w Maladze oraz filologię angielską na Uniwersytecie w Maladze, jest artystą multidyscyplinarnym. Od 2018 roku mieszka we Wrocławiu, jest członkiem zespołu aktorskiego Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz pracuje jako niezależny aktor i tancerz w Teatrze Polskim i Teatrze Nowy Ruch we Wrocławiu. Prowadzi warsztaty baletowe w różnych szkołach i akademiach tańca w kraju. W 2021 brał udział w spektaklu konkursowym Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA Off), zdobywając I nagrodę. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: El Hoy, el Ayer, el Mańana ( z hiszpańskiego Dzisiaj, Wczoraj, Jutro) 
Będzie to monodram taneczny opowiadający o przeżywaniu żałoby, o poznawaniu siebie i o zakochiwaniu się. Spektakl będzie składał się z trzech dystynktywnych choreografii, każda odpowiadająca powyższym tematom. W rezultacie zostanie stworzony osobisty tryptyk opowiadający o stracie bliskiej osoby, o budowaniu siebie na nowo i o wchodzeniu w miłość. 

Teatr 
8. Maciej Kowalczyk 
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 2012 roku aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Obecnie student Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku „Pedagogika Teatru”. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Teatr na Trójkącie. 
Przedsięwzięcie zakłada twórczą integrację mieszkańców Przedmieścia Oławskiego poprzez prowadzenie regularnych cotygodniowych integracyjnych warsztatów teatralnych. Finałem projektu ma być stworzenie stałej zorganizowanej wielopokoleniowej grupy teatralnej oraz realizacja dwóch spektakli teatralnych. 

9. Anna Wakulik 
Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli. Stypendystka programu International Residency dla młodych autorów londyńskiego The Royal Court Theatre i Forum of Young European Playwrights w Wiesbaden. W latach 2017-2020 pełniła funkcję dramaturga Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Dziennikarzy Poznańskich „Metafor rzeczywistości”. Czterokrotnie była finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Strefa Ciszy” 
Projekt zakłada napisanie sztuki teatralnej opowiadającej o wyobrażonym spotkaniu Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka. Autorkę zastanawia co mogłoby się stać, gdyby młody poeta, nadużywający substancji psychoaktywnych w wynajętym pokoju, spotkał w noc przed popełnieniem samobójstwa poetę o dwadzieścia lat starszego, z żywym w pamięci doświadczeniem wojny. 

10. Dagmara Włoszek-Rabska 
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Lalkarski we Wrocławiu oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Laureatka m.in. Nagrody dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia za rok 2016. Od 2015 roku aktorka Teatru Lalek Banialuka w Bielsku – Białej. Związana z Teatrem Układ Formalny we Wrocławiu. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Jałowi” 
Planowane przedsięwzięcie to spektakl dla dorosłych wykorzystujący formę teatru lalek oraz teatru muzycznego, oparty na autorskim scenariuszu i autorskich tekstach piosenek. Problematyka z jaką autorka chciałaby się zmierzyć na scenie to niezamierzona bezdzietność lub niepłodność, która jest istotnym społecznym problemem. Szacuje się, że w Polsce problem niepłodności dotyczy około 20% populacji, czyli prawie 1,5 miliona par. Jedną z inspiracji jest tekst hiszpańskiego dramaturga Federico Garcia Lorki pod tytułem Yerma z 1934 roku. 

Sztuki wizualne 
11. Yuriy Biley 
Artysta wizualny i kurator. Od 2015 r. mieszka i pracuje we Wrocławiu. W swojej twórczości artystycznej, ale także działalności aktywistycznej, zajmuje się tematem migracji, porusza temat pamięci i historii. Od 2019 roku wraz z Magdaleną Kreis współtworzy niezależne miejsce wystawiennicze „Złoty Kiosk”, a od 2020 roku wraz z Verą Zalutskayą i Yulią Krivich współtworzy ZA*Grupę (*zagraniczne artystki i artysěci mieszkający w Polsce). Swoją przeprowadzkę okresěla terminem «emigracji serca». 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Sprzątam tylko u siebie w domu 
Celem projektu jest artystyczne zbadanie i podjęcie tematu zjawiska imigracji zarobkowej wobec imigrantów mieszkających we Wrocławiu. Artysta chciałby przybliżyć prywatne historie tych osób oraz tym samym ocieplić wizerunek imigrantów ze wschodu. W ramach projektu artysta zrealizuje sesję zdjęciową i przeprowadzi serię pogłębionych wywiadów z dziesięcioma imigrantami i imigrantkami, których wybrane fragmenty będą zrealizowane w formie video. 

12. Jagoda Dobecka 
Absolwentka pracowni malarstwa prof. Krzysztofa Skarbka i pracowni multimediów prof. Pawła Jarodzkiego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Współzałożycielka i członkini grupy Wykwitex. W swoich realizacjach porusza takie tematy jak katastrofa klimatyczna, poszukiwanie tożsamości czy uwikłanie w systemową dyskryminację. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nawiedzają mnie myśli o tym, co zostało 
Projekt polega na wykonaniu 6-8 rzeźb z materiałów z recyklingu i ich realizacji w przestrzeni Wzgórza Gajowego we Wrocławiu. W ramach stypendium artystka zamierza także przygotować scenariusz oraz wyprodukować film wideo przedstawiający historię wzgórza oraz wizję świata po katastrofie, a także zorganizować piknik na wzgórzu połączony ze spacerem i publiczną projekcją powstałego filmu oraz debatą z udziałem antropologów, filozofów, teoretyków kultury oraz przedstawicielek i przedstawicieli środowiska artystycznego. 

13. Matĕj Frank 
Artysta wizualny, mieszkający i pracujący we Wrocławiu i w Wiedniu. Laureat konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Obecnie uczy na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu. Artystę interesują powolne transformacje i przemijanie; eksploruje przestrzeń poprzez rzeźby i instalacje dźwiękowe, a czas rejestruje poprzez procesualne rysunki i performance. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Czas x człowiek x przestrzeń 
W ramach przedsięwzięcia stypendialnego artysta wykona serię rzeźb i instalacji o różnych rozmiarach, odnoszących się do ciała ludzkiego oraz relacji między pustką i pełnią, przemijaniem i trwaniem. Artysta planuje zaprezentować prace w galerii Kunstram Super w Wiedniu oraz w Galerii Entropia we Wrocławiu. 

14. Joanna Kaucz 
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu- dwóch kierunków studiów: Wydziału Grafiki i Wydziału Malarstwa. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in.: wyróżnienia na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 oraz wyróżnienia Redakcji Patronackiej Kwartalnika „Artluk”. Tematyka jej działalności twórczej od wielu lat oscyluje wokół zagadnienia autoportretu i portretu. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Nobis est semper vivere” – o zatrzymanym wizerunku w hołdzie sarmackiej tradycji portretów trumiennych. 
Projekt ma być próbą „przywrócenia do życia” – w nowej odsłonie – tradycji tworzenia portretów trumiennych i castrum doloris. Dla odbiorców ma być przypomnieniem o tym zapomnianym trendzie w sztuce polskiej XVII i XVIII w. Projekt zakłada powstanie 5 – 6 instalacji malarskich prezentujących takie wizerunki. Będą to obrazy malowane bardzo realistycznie w tradycyjnych technikach, które przybiorą formę przestrzennych instalacji. 

15. Katarzyna Kmita 
Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swojej twórczości zawiera spostrzeżenia na temat najnowszych trendów, stylu życia i miejskiej codzienności. Uważnie obserwuje przemiany zachodzące w społeczeństwie, analizuje pragnienia i mechanizmy rządzące zachowaniem człowieka. Łącząc w sobie elementy polskiego folkloru z symbolami popkultury, tworzy barwny portret współczesności. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Contrafactur 
Projekt inspirowany strukturą urbanistyczno-architektoniczną Wrocławia. Punkt wyjścia dla autorskich poszukiwań stanowi plan Wrocławia autorstwa Barthela Weihnera z 1562 r. Cykl obrazów inspirowanych dawną mapą, artystka wykona w autorskiej technice wycinania papieru. Projekt ma na celu przybliżenie odbiorcy bogatej historii miasta oraz ukazanie złożoności jego zabudowy w formie warstwowej opowieści. 

16. Małgorzata Kulik-Rzytka 
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa. Aneks dyplomowy realizowała w pracowni grafiki książki. Tworzy ilustracje, opowieści graficzne, prace malarskie i autorskie picturebooki. Interesują ją narracyjne aspekty sztuk wizualnych: relacje pomiędzy obrazami oraz pomiędzy obrazami a tekstem. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Mięso, kwiaty i śpiew ptaków, czyli rok z życia wrocławskiej Hali Targowej 
W ramach stypendium artystka zrealizuje cykl 12 obrazów na płótnie i ok. 50 rysunków stanowiących rodzaj artystycznego sprawozdania z regularnych odwiedzin Hali Targowej w ciągu roku. Będą to małe opowieści o ludziach, o ich wzajemnych relacjach, portrety indywidualne i zbiorowe ukazujące ludzi ukształtowanych przez funkcję przestrzeni do jakiej jest przeznaczona. Wybrane prace zostaną wydrukowane w formie plakatów i pocztówek, a następnie zaprezentowane na wystawie w przestrzeni Hali Targowej. 

17. Tomasz Kulka 
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat II nagrody 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 i finalista 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na tym wszystkim co powierzchownie wyparte, niechciane, straszne i zasadniczo ludzkie. Jego prace to realistyczne miniatury obiektów, które wyłowił z otaczającej go rzeczywistości. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Hybrydy - cykl przestrzennych obrazów inspirowanych architekturą i roślinnością Wrocławia 
Projekt ma na celu realizację niekonwencjonalnych kolaży roślinnych (ok. 15 sztuk), zamkniętych za unikatowymi, szklanymi ręcznie malowanymi taflami szkła, inspirowanych architekturą Wrocławia. Z pospolitych roślin i fragmentów architektury miasta artysta chce stworzyć, charakterystyczne dla swojej twórczości, surrealistyczne formy, przedstawiające hybrydy nieistniejących wykreowanych okazów, miejskich osobliwych budowli i tajemniczych wnętrz. 

18. Zofia Pałucha 
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, doktorantka na na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Artystka traktuje swoją twórczość jako nieustający eksperyment, czerpiąc inspiracje z różnych dziedzin i operując szerokim wachlarzem estetyk. Sploty popkulturowej ikonografii i przedstawień nawiązujących do historii sztuki, tworzenie współczesnych sytuacji za pomocą anachronicznych narzędzi jak farby olejne i posługiwanie się rysunkiem według założeń malarstwa, to charakterystyczne elementy twórczości artystki. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Counterimage 
Projekt stypendialny zakłada powstanie dziesięciu eksperymentalnych obrazów w technice malarstwa olejnego, w których artystka będzie kontynuować swoje badania nad tym w jaki sposób literackie narzędzie strumienia świadomości może funkcjonować w praktyce współczesnego malarza. W wyniku realizacji projektu powstaną pracę rozważające obecną kondycję ludzką o potencjale zapisania się w historii sztuki współczesnej. 

19. Beata Stankiewicz-Szczerbik 
Absolwentka Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowała u prof. Zbigniewa Horbowego. W swoich pracach zajmuje się tworzeniem unikatów ze szkła: rzeźb, reliefów, witraży, kafli. Projektuje i realizuje szkło w architekturze, czego przykładem są witraże w gotyckim kościele p.w. Św. Macieja we Wrocławiu. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. The Venice Glass Week 2019. Venice. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Misericordia. Znaczenie wyboru. 
W ramach projektu artystka zrealizuje osiem nowych obiektów artystycznych wykonanych w różnych technikach oraz przygotuje wystawę swoich prac dla publiczności w CODA Maciejówka i we wnętrzach Kościoła Św. Macieja we Wrocławiu. Stworzenie każdego z obiektów będzie rodzajem wiwisekcji i próbą zrozumienia wyborów własnych i wpływów zewnętrznych. Celem artystki jest wywołanie empatii u odbiorcy i wprowadzenie jej jako nawyk do współpracy z innym człowiekiem. 

20. Joanna Synowiec-Jeżewska 
Artystka i kuratorka - tworzy wydarzenia artystyczne, wystawy, obiekty, książki. Od 2006 r. działa na polu sztuki i literatury we Wrocławiu. Współprowadziła takie miejsca jak: Złe wychowanie przy pl. Kościuszki, Falanster przy ul. Św. Antoniego. W kolejnych latach działała jako kuratorka wystaw, współpracując m.in. z BWA Wrocław i MWW Wrocław. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Matka Ziemia” 
Projekt zakłada przygotowanie kuratorskie i stworzenie wystawy poruszającej temat szeroko pojętej pracy troski, ale też feministycznej perspektywy macierzyństwa w świecie nierówności i nadprodukcji , czy roli pracy „z sensem” w świecie potrzebującym głębokiej przemiany wynikającej ze zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Do projektu zostaną zaproszone artystki, które w swoich pracach podjęły temat macierzyństwa, pracy czy relacji ze środowiskiem/naturą. Wystawa zostanie zaprezentowana w Galerii BWA Dizajn. 

Upowszechnianie kultury 
21. Agata Ciastoń 
Doktor nauk o kulturze, niezależna kuratorka, nauczycielka, autorka tekstów. W swojej pracy interesuje się przede wszystkim problematyką różnorodnie pojmowanych granic i terytoriów. W swoich projektach często powraca do zagadnień dotyczących krajobrazu oraz relacji człowieka ze światem zwierząt, roślin i rzeczy. Łączy własną praktykę artystyczną i twórczy rozwój z działalnością kuratorską. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Od Bundesautobahn 4 do autostrady A4 i z powrotem. 
Rezultatem przedsięwzięcia będzie publikacja fotograficzna ukazująca autostradę A4 jako kulturowy fenomen, na który można spojrzeć jak na pomost łączący przeszłość (również tę niemiecką) z teraźniejszością. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na kulturowe, społeczne i historyczne konteksty autostrady A4. 

22. Agata Gabiś 
Doktor historii sztuki, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Historii Kultury Materialnej. Zajmuje się architekturą powojenną, wzornictwem przemysłowym oraz rozwojem przestrzennym Wrocławia i Wałbrzycha. Współpracuje z Fundacją Promocji Sztuki „Transformator”. 
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Hutmenizacja pracy - katalog dziedzictwa materialnego (budynki, rzeźby) i niematerialnego (kultura) zakładu przemysłowego Hutmen 
Rezultatem przedsięwzięcia będzie stworzenie katalogu - albumu, opowieści o złotym okresie historii zakładu Hutmen, przypadającego głównie na lata 70 XX wieku. Album ma na celu przypomnienie i przybliżenie wyjątkowego zjawiska jakim było w latach 70 połączenie przemysłu i pracy zakładu Hutmen z estetyką otoczenia, działaniami oddolnymi oraz wprowadzeniem sztuki w przestrzeń publiczną. Upowszechnianie wiedzy na temat dodatkowej „pozaprodukcyjnej” działalności zakładu ma cel edukacyjny, popularyzatorski i prewencyjny. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Wrocław

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 26 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: yyyTreść komentarza: kolejny oświecony z poziomem wiedzy medycznej 0. Przekazujący baśnie i wierzenia z mchu i paproci, że niby szczepienia sa groźne itd. Jak nie masz wiedzy i doświadczenia to posłuchaj tych co mają. Nie jednego nawiedzonego pseudo lekarza ale większości lekarzy. Data dodania komentarza: 14.11.2021, 22:27Źródło komentarza: Wrocław szykuje punkty szczepień masowych. Szczepienia drive-thru na lotnisku