Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:21

Kwiecień w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej – tu każdy znajdzie coś dla siebie

Kwiecień w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej – tu każdy znajdzie coś dla siebie

Zbiórka dla uchodźców i uchodźczyń ukraińskich

Do Działu Pracy z Dziećmi - Biblioteka 7 Kontynentów (parter Biblioteki), który mieści się na parterze, można przynosić następujące rzeczy:

  • żywność długoterminową (makarony, ryż, konserwy itp.),
  • jedzenie dla dzieci w słoiczkach,
  • mleko modyfikowane, kaszki,
  • pampersy,
  • mokre chusteczki,
  • środki higieny osobistej (papier toaletowy, podpaski, pasty dozębów, szczoteczki do zębów, pieluchy w tym dla dorosłych, ręczniki papierowe, mydła, żele do mycia, szampony, szczotki, grzebienie),
  • bieliznę, skarpetki, rajstopy, koszulki (nowe), ręczniki, klapki,
  • odzież termoaktywną,
  • powerbanki,
  • karimaty,
  • baterie, latarki, świece, zapalniczki,
  • apteczki,
  • środki opatrunkowe, gazy, plastry,
  • leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, krople do oczu,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • karmę dla zwierząt.
  • Przybory szkolne

Na wszystkich darczyńców czekamy w godzinach pracy naszej Biblioteki.

Uwaga! Zebrane dary przekażemy do punktów zbiórek w mieście.

 

PANCERZ NA STRASZNE CZASY. Wirtualna wystawa o książce Hermana Hessego (fot. 1)

01.03.2022 - 30.04.2022

Wydarzenie online

Nasza Biblioteka Niemiecka zachęca do odwiedzenia wirtualnej wystawy, przygotowanej przez warszawski Goethe Institut, poświęconej książce niemieckiego pisarza-pacyfisty, laureata Literackiej Nagrody Nobla (1946) Hermana Hessego – „Gra szklanych paciorków”. Wystawa została przygotowana z okazji 50. rocznicy ukazania się jej pierwszego polskiego przekładu.

Ma wymowny tytuł „Pancerz na straszne czasy. Gra szklanych paciorków Hessego w okresie Trzeciej Rzeszy”. Jak piszą organizatorzy: „...po raz pierwszy rekonstruuje - na podstawie zdjęć, dokumentów, filmów i nagrań muzycznych – wybitnie polityczny wymiar powieści oraz prezentuje „Grę szklanych paciorków w kontekście okoliczności, które sprawiły, że po 1933 roku Hesse znalazł się w sferze działań nazistowskiej polityki kulturalnej. (...) Wbrew (...) przygnębiającym okolicznościom Hesse w „Grze szklanych paciorków” uporczywie uprawiał anachroniczny "opór estetyczny".

Warto tę wystawę w wirtualu obejrzeć i poczytać, ze względu na znakomite fotografie dokumentalne oraz kompetentnie i przystępnie zredagowany tekst. Będzie dostępna do końca kwietnia 2022 r. Serdecznie zachęcamy!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ekspozycja ma dwie wersje językowe. Oto odpowiednie linki.

PANCERZ NA STRASZNE CZASY >>

EIN PANZER GEGEN DIE HÄSSLICHE ZEIT >>

 

"Przestrzeń. Architektura. Idea."

Spotkanie autorskie

 

05.04.2022

godz. 17:00 - 18:30

Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III p.

 

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia

zapraszają na spotkania w ramach cuklu:
WSZECHNICA WIEDZY O WROCŁAWIU

Wykład pt. "Przestrzeń. Architektura. Idea." wygłosi prof. Waldemar Wawrzyniak, architekt wrocławski.

prof. UAP dr hab. inż. arch. Waldemar Wawrzyniak - od 1945 r we Wrocławiu, gdzie w 1963 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W tym też roku rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową, a w 1975 r. obronił pracę doktorską. W 1999 r habilitował się na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 2001 r profesor na WA PWr., później na KUL, wreszcie na UAP. Promotor 215 prac dyplomowych, w tym 35 na Wydz.Archit. na Uniwersytecie Technicznym w Oranie (Algieria) gdzie pracował w latach 1984-1989. Jest promotorem 5 zakończonych przewodów doktorskich na Polit.Wrocławskiej. Autor/współautor ponad 150 domów jednorodzinnych, rezydencji, wnętrz i ogrodów, a także: amfiteatru w Lądku Zdroju, obserwatorium PIHM na śnieżce, 3 zrealizowanych kościołów, uczestniczył też w wielu konkursach architektoniczno-urbanistycznych.
Autor książki pt.: "Sacrum w architekturze".

 

 

 

Człowiek i przyroda w pradziejach (fot. 2)

Wykład

06.04.2022

godz. 17:00 - 18:00

Wrocław

Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Wstęp wolny

Pierwszy z czterech wykładów z cyklu spotkań „W kręgu kultury słowiańskiej” organizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Ślężańskim.

Serdecznie zapraszamy na otwarty wykład Moniki Szimy-Efinowicz – Dyrektor Muzeum Ślężańskiego im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce – na temat relacji człowieka i przyrody w pradziejach w świetle wykopalisk archeologicznych i wiedzy przyrodniczej. Poznamy przejawy i przyczyny owej bliskości człowieka z naturą w pradziejach, której zaskakujące ślady odnajdujemy we współczesnym świecie. Poparta przykładami prelekcja, która pomoże dostrzec i zrozumieć mistyczny świat przyrody, pierwotnych myśliwych, artystów i rolników. Wiedza przyrodnicza i archeologia będą kluczem do rozwiązania tajemnicy magicznych przedmiotów i kultowych zwierząt w dawnych obrzędach. Wykład obejmie zakres historii i archeologii przyrody, który przybliży świat dawnych wierzeń w epoce paleolitu, mezolitu, neolitu, epoce, brązu i żelaza.

Zajęcia dla dzieci "Kwiecień plecień"

09.04.2022 godz. 10:30 - 14:00

Dzial Pracy z dziećmi - Biblioteka 7 Kontynentów

Wydarzenie na zapisy

ZAJĘCIA DLA DZIECI, w zależności od wieku:

Biblioteczna Akademia Niemowlaka - dla grupy najmłodszej (wiek dzieci: 6 miesięcy – 1,5 roku):
godz. 10:30-11:30

Biblioteczna Akademia Malucha - dla grupy średniej (wiek dzieci: 1,5 roku – 3 lata):
godz. 11:45-12:45

Stare i Nowe Spotkania bajkowe - dla grupy najstarszej (wiek dzieci: 6 – 7 lat):
godz. 13:00-14:00

PROWADZĄCA:
Julia Szybowska “Pani Muzyka” Nazywam się Julia Szybowska, jestem mamą dwóch uroczych i ślicznych dziewczynek i to właśnie one spowodowały, że zainteresowałam się wpływem muzyki na rozwój dziecka. Ukończyłam Akademie Muzyczna w Katowicach w klasie śpiewu, dlatego rytmikę prowadzę nie tylko uwzględniając ćwiczenia wokalno-rytmiczne, ruchowe a także zwracając uwagę na śpiew, podstawy artykulacji czy wydobywanie dźwięków w połączeniu z oddechem. Piosenki, tańce, gra na instrumentach perkusyjnych, zabawy ruchowe z wykorzystaniem chust, piórek, instrumentów perkusyjnych, zabawy paluszkowe, improwizacja wokalna na podkładzie znanych piosenkę, podstawy logo-rytmiki, a wszystko w akompaniamencie gry na pianinie i muzyki klasycznej. Na co dzień prowadzę zajęcia umuzykalniające i rytmiki we wrocławskich żłobkach i przedszkolach.

Jeżeli nie uczestniczyliście jeszcze w naszych zajęciach to prosimy o wypełnienie poniższego formularza https://forms.gle/nsC4LTqU7pzBPo149 natomiast stałych bywalców prosimy o wysłanie zgłoszenia na [email protected].

 

 

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w American Corner (fot. 03)

19.04.2022

godz. 11:00 - 12:00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

American Corner, II piętro

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia American Corner wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, złożył pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

Więcej informacji: [email protected], Muzeum Polin


Dzień Ekologii - Dzień Ziemi w American Corner (fot. 04)

20.04.2022 godz. 10:00 - 13:15

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

obowiązują zapisy: [email protected]. Godziny na jakie przyjmujemy zapisy:10.00; 11.15; 12.15

Spotkanie dla każdej klasy trwa 55 minut. Prosimy o punktualne przybycie.

W kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi, dlatego z tej okazji American Corner oraz Ekolandia.edu zapraszają do zapisów na stacjonarne warsztaty ekologiczne w naszej bibliotece. Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań.
Poprzez małe kroki w codziennym życiu, możemy zrobić coś dobrego dla naszej wspólnej Planety!

Tematyka warsztatów:

  • pomysły na ograniczenie odpadów,
  • oszczędzanie zasobów,
  • niemarnowanie surowców,
  • akcje ekologiczne w jakie mogą zaangażować się dzieci i młodzież,
  • i wiele więcej na naszych EKO warsztatach.

    Wydarzenie jest bezpłatne, dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy: [email protected]

Czesław Woś „Grafika i malarstwo” (fot. 05, 06)

20.04.2022 (wernisaż)

godz. 14:00 - 15:00

Galeria Pod Plafonem Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

Wystawa czynna od 20 kwietnia do 22 maja 2022 r.
 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy dn. 20 kwietnia 2022 r. o godz. 14.00.

 

 

Czesław Woś
Urodził się w 1944 roku. Studia plastyczne ukończył w 1977 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a podyplomowe na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej w Lublinie w 1984 r. Pracował jako nauczyciel plastyki w I i II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wlkp. W latach 1975-1998 był doradcą metodycznym w ODN w Kaliszu. Prowadził również zajęcia w kaliskiej filii WSP w Częstochowie i UAM w Poznaniu. Od 1982 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1985 roku wraz z żoną organizuje Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wlkp.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach ekslibrisu: Zola Predosa,Włochy 1994 • Wrocław, 2004 • Tarnów, 2006 • Zielona Góra, 2019, 2020.

Najważniejsze wystawy indywidualne: 1994, Europejskie Centrum Kultury w Erfurcie (Niemcy) • 1995, PIASA Gallery w Nowym Jorku (USA) • 2011, Muzeum Narodowe we Wrocławiu • 2017, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego • 2019, Archiwum Nauki PAN w Krakowie.

Prace twórcy znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Kielcach i we Wrocławiu, Muzeum Zamkowego w Malborku i Darłowie, Muzeum Okręgowego w Kaliszu i Zamościu - Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Biblioteki im. Ossolińskich we Wrocławiu, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz za granicą w Polskim Instytucie Naukowym i Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku oraz w muzeach zagranicznych (Argentyna, Belgia, Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Niemcy, Rumunia, Włochy, USA).

Warsztaty ZERO WASTE (fot. 07)

22.04.2022 godz. 17:00 - 18:30

Wrocław

Zapisy od 4 kwietnia 2022,
e-mail: [email protected]
Miejsce: Sala im. Tadeusza Mikulskiego (konferencyjna) DBP we Wrocławiu, III piętro,

W ramach obchodów Dnia Ziemi 2022 zapraszamy na WARSZTATY ZERO WASTE. W ramach warsztatu przygotujemy domowe kosmetyki i środki czystości w 5 minut.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać 4 ekoprodukty.

 

Liczba uczestników - maksymalnie 25 osób

 

TRADYCJE WIELU KULTUR – Wspomnienia z podróży po Gambii i Senegalu (fot. 08)

Z cyklu „Tradycje wielu kultur”

 

27.04.2022
godz. 17:00

Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Wstęp wolny, obowiązują maseczki w pomieszczeniu!


„W gościnie u uśmiechniętych mieszkańców Afryki Zachodniej. Wspomnienia z podróży po Gambii i Senegalu”

 

Senegal i Gambia są dwoma krajami położonymi w Afryce Zachodniej, które nie znajdują się na utartym szlaku wycieczek turystycznych, a w pełni zasługują na dokładniejsze poznanie. W niezwykłą podróż po drogach i bezdrożach tych krajów, wciąż zachwycających pięknem krajobrazów i tropikalnej przyrody, zaprosi nas Michał Pieczka, wrocławski historyk i

 

wędrowiec kochający Naturę i Sztukę. Podczas prelekcji wspólnie odwiedzimy niezwykle gościnnych i zawsze uśmiechniętych mieszkańców tej części Afryki. Zapraszamy na to spotkanie wszystkich ciekawych świata wrocławian i nie tylko!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu „Tradycje wielu kultur”, który jest poświęcony tradycjom innych narodów oraz zwyczajom panującym w odmiennych kulturach. Jego głównym celem jest propagowanie różnorodności i równości. Na prelekcje zapraszani są przedstawiciele różnych grup etnicznych i religii, którzy zaznajamiają słuchaczy ze swoimi obyczajami, poglądami czy wierzeniami.

 

Narzędzia w służbie prawdy, czyli jak ułatwić sobie weryfikację informacji – wykład online

Wydarzenie online

28.04.2022

godz. 17:00 - 18:30

Wydarzenie online

Transmisja na facebooku Biblioteki https://www.facebook.com/DolnoslaskaBibliotekaPubliczna

 

Weryfikowanie informacji jest szczególnie ważne wtedy, gdy na ich podstawie podejmujemy istotne decyzje. W takich sytuacjach możemy odwołać się do wiarygodnych źródeł informacji albo samodzielnie przeanalizować podejrzaną treść. W sukurs przychodzą narzędzia weryfikacji, z których możemy skorzystać nieodpłatnie. Podczas spotkania przyjrzymy się tym najpopularniejszym: wyszukiwaniu obrazem, operatorom wyszukiwania oraz archiwum Internetu.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Patryk Zakrzewski – koordynator Akademii Fact-Checkingu i członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog. Ekspert w dziedzinie edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej. Od ponad 4 lat prowadzi zajęcia na temat weryfikowania informacji w Internecie dla szerokiego grona odbiorców: uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów, nauczycieli i edukatorów, bibliotekarzy oraz seniorów. Współpracuje m.in. z Fundacją TechSoup oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „Ę”.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Drugie spotkanie online z cyklu „Fake News”

 

Opisy zdjęć:

Fot. 01 –  Kolaż: unodue{ architektur, ausstellungen, design Fot.: Martin Hesse

Fot. 02  –  Fot. Pixabay.com

Fot. 03  –  Akcja Żonkile, fot. Muzeum POLIN

Fot. 04 – Dzień Ziemi w American Corner

Fot. 05, 06 – Czesław Woś
fot. 07 – Zero Waste

Fot. 08 – M. Pieczka

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Wrocław

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 15 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: yyyTreść komentarza: kolejny oświecony z poziomem wiedzy medycznej 0. Przekazujący baśnie i wierzenia z mchu i paproci, że niby szczepienia sa groźne itd. Jak nie masz wiedzy i doświadczenia to posłuchaj tych co mają. Nie jednego nawiedzonego pseudo lekarza ale większości lekarzy. Data dodania komentarza: 14.11.2021, 22:27Źródło komentarza: Wrocław szykuje punkty szczepień masowych. Szczepienia drive-thru na lotnisku