Racławicka – nowa hala sportowa już oficjalnie otwarta

  • 01.04.2022, 17:28 (aktualizacja 01.04.2022, 17:32)
  • Źródło: materiały prasowe UM Wrocławia
Racławicka – nowa hala sportowa już oficjalnie otwarta foto: materiały prasowe
Było ściernisko, jest San Francisco... Przy ul. Racławickiej, na zgliszczach dawnych basenów należących do Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław, powstała wielofunkcyjna hala sportowa. Dziś miało miejsce jej uroczyste otwarcie.

W styczniu zeszłego roku przy ul. Racławickiej został wmurowany kamień węgielny pod przyszłą budowlę. Do ziemi trafiła też wtedy kapsuła czasu z podarunkami i trofeami od gwiazd wrocławskiego sportu, szalikiem i maseczką (jako znak czasu) Śląska oraz książką pt. „Dolnośląscy Olimpijczycy” opisującą najpiękniejsze historie wrocławskich triumfów. Janusz Pilch, dyrektor WKS-u Śląsk, umieścił również w kapsule list, w którym podziękował miastu za inicjatywę budowy hali. 

Po upływie roku z hali zaczęli już korzystać wrocławscy sportowcy, a dziś, 1 kwietnia, w obiekcie odbyła się uroczystość otwarcia. 

- Jestem przekonany, że będą się tu rozwijać talenty na miarę Rafała Kubackiego, Wiesława Błacha, Józefa Tracza, Mariusza Jędry czy Wojciecha Bartnika, ostatniego polskiego medalisty olimpijskiego w boksie. Ale to nie jest tylko obiekt dedykowany zawodowemu sportowi, on będzie również służył mieszkańcom miasta, podobnie jak powstałe tuż obok boiska piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią – mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. - Przypominam, że już niebawem WKS Śląsk będzie miał również do dyspozycji inny kapitalny obiekt, chyba nawet mogę powiedzieć, że unikalny w skali kraju – młodzieżową akademię na Nowych Żernikach. Tam z kolei będziemy wyławiali perełki piłkarskie, ale nie tylko, bo znajdzie się spora część rekreacyjna, boiska do innych gier oraz internat. A więc zyskuje baza Śląska i zyskują wrocławianie. Dziękuję bardzo panu ministrowi Kamilowi Bortniczukowi, że stolica wspiera dobre wrocławskie projekty i partycypuje w kosztach inwestycji. Sport hartuje równolegle ciało, ale i charaktery – nie ma lepszego sposobu na dobry rozwój dzieci i młodzieży niż właśnie poprzez sport, który uczy sumienności, precyzji, uczy jak radzić sobie ze stresem. 

- Jako kibic Śląska cieszę się niezmiernie, widząc tak piękny obiekt. Jakiś czas temu podjąłem decyzję, by dofinansować inwestycję i nie żałuję – podkreślał Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. 

Budowę hali od samego początku nadzorował sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas. I wobec powstałej inwestycji ma jeszcze pewne plany. – Chciałbym, by w przyszłości powstała tu bursa. Będziemy o to zabiegać. A już teraz pracujemy nad wychowaniem przyszłych olimpijczyków - zaznaczył. 

Hala powstała na zgliszczach dawnych basenów należących do Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Ma zabezpieczyć m.in. codzienne potrzeby zapasów klasycznych, judo, boksu, podnoszenia ciężarów, a także taekwon-do. Przesuwne ścianki działowe umożliwiają jednoczesne treningi przedstawicieli wszystkich tych dyscyplin. 

Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Inżynieryjne ERA S.A. (prezes Tomasz Mędrykiewicz). Koszt inwestycji to 25 mln zł, z czego 5 mln pochodzi ze środków państwa. Dyrektorem obiektu został Krzysztof Matras. 

Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 3 500 mkw., natomiast powierzchnia samej hali - 2 100 mkw. Pod jej dachem znalazła się widownia na 400 miejsc. Obiekt jest dwukondygnacyjny, z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami. Przed nim znajdują się 63 miejsca postojowe, w tym dwa dla autokarów. W budynku znalazły się również: 
  
- pomieszczenia do gry w tenis stołowy i bilard 
- sanitariaty z natryskami 
- gabinet pierwszej pomocy
- sauna
- bar
- biura administracji 


Boiska, o których wspomniał prezydent Sutryk, również są już gotowe. Mają one wymiary 90x45 m, są doświetlane systemem ledowym zainstalowanym na sześciu masztach, a obok znajduje się kompleks szatniowo-sanitarny. 

Dodajmy, że w uroczystości wziął też udział Maxim Neznayev. To 17-letni sztangista z Ukrainy, który znajdował się w kadrze swojego kraju i był objęty przygotowaniami do Mistrzostw Europy U-17 w kat. 109 kg. Po wybuchu wojny dotarł do Wrocławia. Środowisko ciężarowe po otrzymaniu tej informacji szybko zareagowało. Chłopak, wraz z mamą, zamieszkał w gminie Czernica, gdzie wójtem jest były ciężarowiec i olimpijczyk – Włodzimierz Chlebosz. Z kolei sekcja podnoszenia ciężarów WKS-u zapewniła Maximowi sprzęt i fachową opiekę. 


Olimpijskie medale Śląska Wrocław: 

1968 – Meksyk – Józef Zapędzki – strzelectwo – złoto
1968 – Meksyk – Marek Gołąb – podnoszenie Ciężarów – brąz
1972 – Monachium – Józef Zapędzki – strzelectwo – złoto 
1976 – Montreal – Władysław Żmuda – piłka nożna – srebro
1976 – Montreal – Wiesław Gawlikowski – strzelectwo – brąz 
1976 – Montreal – Zdzisław Antczak – piłka ręczna – brąz  
1976 – Montreal – Jerzy Klempel – piłka ręczna – brąz  
1976 – Montreal – Andrzej Sokołowski – piłka ręczna – brąz  
1988 – Seul – Józef Tracz – zapasy – brąz
1992 – Barcelona – Józef Tracz – zapasy – srebro  
1996 – Atlanta – Józef Tracz – zapasy – brąz
1996 – Atlanta – Renata Mauer-Różańska – strzelectwo – złoto 
1996 – Atlanta – Mirosław Rzepkowski – strzelectwo – srebro 
1996 – Atlanta – Renata Mauer-Różańska – strzelectwo – brąz 
2000 – Sydney – Renata Mauer-Różańska – strzelectwo – złoto 
2008 – Pekin – Piotr Małachowski – lekkoatletyka – srebro 
2012 – Londyn – Damian Janikowski – zapasy – brąz 
2016 – Rio de Janeiro – Piotr Małachowski – lekkoatletyka - srebro 

Źródło: materiały prasowe UM Wrocławia

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe