Ważne odkrycie archeologiczne pod Kobierzycami. Znaleziono cmentarzysko z czasów rzymskich i późniejsze – wczesnośredniowieczne

  • 15.08.2022, 13:45
Ważne odkrycie archeologiczne pod Kobierzycami. Znaleziono cmentarzysko…
Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, piątego sierpnia b.r. przeprowadzono inspekcję badań archeologicznych wykonywanych na terenie Gminy Kobierzyce. Prace badawcze prowadzone są przez zespół pod kierownictwem mgr. S. Ziółkowskiego z ramienia pracowni prowadzonej przez W. Piszczałowskiego i Z. Lissaka.
W toku robót odkryto dwa cmentarzyska: ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II w n.e.), oraz rzędowe cmentarzysko wczesnośredniowieczne (XI – XII w.).
Odkryto liczne pochówki z dobrze zachowanymi szczątkami oraz – w kilku przypadkach – wyposażeniem (przystawki, zapinki, zausznice, nożyki, przęśliki itp.).
Szeroko zakrojone, kompleksowe badania archeologiczne pozwoliły już na tym etapie zweryfikować dotychczasowe rozpoznanie archeologiczne tego terenu, wskazując prawidłową lokalizację stanowiska archeologicznego odkrytego w ramach badań AZP. Prace prowadzone są w sposób wzorcowy, z użyciem najnowocześniejszych technologii i technik dokumentacyjnych.
Pozyskane w trakcie eksploracji zabytki archeologiczne zostaną poddane wstępnej konserwacji oraz naukowemu opracowaniu, co pozwoli na uchwycenie jak najszerszego kontekstu kulturowego odkrycia. Docelowo zabytki przekazane zostaną do jednostki muzealnej, gdzie przeprowadzona zostanie ich specjalistyczna konserwacja i docelowo – ekspozycja. Wydobyty materiał kostny posłuży do szerszych analiz antropologicznych oraz badań DNA.
Z uwagi na barbarzyńskie akty w postaci prób rabunku wyposażenia grobów, teren jest stale i intensywnie monitorowany; przypominamy, że na terenie stanowiska archeologicznego jakiekolwiek działania bez pozwolenia konserwatorskiego są karalne! Obowiązuje także zakaz poszukiwań przez osoby nieuprawnione.
 
foto: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe