CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO+, przy ul. Ostrowskiego 13c we Wrocławiu uroczyście otwarte. Nowe specjalistyczne miejsce to efekt projektu pn. „Program zintegrowanych działań zdrowotnych, społecznych i socjalnych w procesie zdrowienia osób z doświadczeniem choroby psychicznej etap II" w ramach Działania: 4.1 Innowacje społeczne, Osi priorytetowej: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, POWER.
Jego liderem jest miejski podmiot leczniczy Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, we współpracy ze Stowarzyszeniem Opieka i Troska, Stowarzyszeniem Ostoja oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Projekt realizowany jest we Wrocławiu, od początku 2019 roku. Centrum Zdrowia Psychicznego+, znajdujący się przy ul. Ostrowskiego 13 c składa się m.in. z następujących komórek: Ośrodka Koordynacji (OK), Ośrodka Dziennego Wsparcia (ODW), Zespołu Terapeutycznego (ZT), Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ), Recepcji z Infolinią oraz Świetlicy.
Dodatkowym wsparciem jest Dom Wspólny, w którym zapewniona jest całodobowa opieka wraz ze wsparciem psychologicznym oraz różnego typu treningi rozwojowe, m.in. umiejętności życia społecznego, rozwijania zainteresowań i talentów, przygotowujący do podjęcia pracy/nauki, prowadzony przez Fundację Opieka i Troska. W Domu Wspólnym znajdują się również łóżka interwencyjne, które dają możliwość - w razie takiej potrzeby - skorzystania z miejsc noclegowych. Ponadto Stowarzyszenie „OSTOJA" na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami będzie prowadziła aktywizację i rehabilitację zawodową poprzez wsparcie doradców i trenerów w powrocie na rynek pracy. Oferta Centrum Zdrowia Psychicznego+ skierowana jest do dorosłych mieszkańców Wrocławia, którzy borykają się z problemami emocjonalnymi, są w kryzysie zdrowia psychicznego lub doświadczają choroby psychicznej, a także dla ich rodzin.
- Wiemy, że specyfika choroby psychicznej jest taka, że wymaga ciągłego wsparcia i motywowania, stąd powstanie tego Centrum. Jest to miejsce, w którym osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, na przykład po zakończeniu leczenia szpitalnego, mogą liczyć na dalszą pomoc w powrocie do zdrowia - powiedziała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Całkowity koszt projektu to ponad 16 mln zł, finansowany z funduszy UE i NFZ.
foto: mat. prasowe
Napisz komentarz
Komentarze