Jaki system zostanie zainstalowany w gminie Kobierzyce? Jakie obejmie miejscowości?
Zainstalowany system będzie się składać z kamer szybkoobrotowych do prowadzenia bezpośrednich obserwacji oraz nagrywania obrazu oraz kamer stacjonarnych do prowadzenia wirtualnych patroli (w sytuacji koniecznej również do bezpośredniej obserwacji) oraz nagrywania obrazu. System będzie podpięty do całodobowego Centrum Monitoringu znajdującego się w siedzibie firmie Silezjan System Security Biuro Ochrony Mienia sp. z o.o. Warto podkreślić, że pracownik obsługujący system gminy Kobierzyce, będzie pracownikiem dedykowanym dla tego kontraktu, co znaczy, że jego obowiązki będą ograniczały się jedynie do dbania o bezpieczeństwo gminy. Transmisja sygnału będzie oparta na łączach światłowodowych o przepustowości nie mniejszej niż 600/600 Mb/s, co zapewni jego stałe i płynne działanie.
Zgodnie z wymogami specyfikacji monitoring obejmie następujące miejscowości: Tyniec nad Ślęzą, Szczepankowice, Pustków Wilczkowski, Pustków Żurawski, Kobierzyce, Wysoka, Tyniec Mały, Domasław, Bielany Wrocławskie, Ślęza. Warto podkreślić, że system będzie miał możliwość rozbudowy o nowe punkty, nie będzie więc systemem zamkniętym.
Ile będzie kamer? Jak zostaną rozmieszczone?
W ramach zawartej umowy zobowiązaliśmy się do zainstalowania 31 punktów kamerowych, rozmieszczonych w wymienionych miejscowościach.
Kiedy system zacznie działać?
Usługa w zakresie patroli prewencyjnych świadczona jest od dnia 1 lutego, natomiast kamery zostaną uruchomione najpóźniej do dnia 1 maja 2019r. Dołożymy jednak wszelkich starań, żeby system zaczął działać już szybciej, a każdy zamontowany punkt kamerowy, będzie wpinany do Centrum zaraz po jego uruchomieniu.
Gdzie będzie znajdował się ośrodek monitoringu? Jak będzie wyglądał obieg informacji o ew. zagrożeniu?
Ośrodek monitoringu będzie znajdował się w wyodrębnionym pomieszczeniu znajdującym się w siedzibie naszej spółki.
O ewentualnych zagrożeniach, należy informować naszych operatorów na telefon alarmowy udostępniony przez Gminę Kobierzyce.
Dla ułatwienia, przekazaliśmy również pozostałe numery alarmowe do naszego Centrum Monitorowania Alarmów.
Czy materiały z monitoringu będą przechowywane i udostępniane organom ścigania jako dowód?
Nagrania będą przechowywane i archiwizowane, a także przekazywane organom ścigania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Szanując prawo do prywatności mieszkańców Gminy, system monitoringu będzie chroniony przed dostępem i ingerencją z zewnątrz, a zastosowane rozwiązania techniczne i organizacyjne zapewnią ochronę przetwarzanych danych osobowych. Na wjeździe do każdej miejscowości, pojawi się informacja o monitorowaniu jej przez naszą firmę.
Kiedy zacznie działać numer alarmowy?
Numer alarmowy zgodnie z umową zostanie uruchomiony najpóźniej do dnia 01.05.2019r. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom, udostępniliśmy numery alarmowe znajdujące się w funkcjonującym Centrum Monitorowania Alarmów.
Jak będą wyglądały interwencje, jeśli chodzi o czas dojazdu, współpracę z policją itp.?
Operator Centrum Monitoringu będzie realizować swoje działania poprzez całodobową, nieprzerwaną obserwację zobrazowanej wizji z kamer systemu monitoringu i jego obsługę. W przypadku stwierdzenia zagrożenia, będzie zobowiązany uruchomić grupę interwencyjną w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Przyjazd grypy na miejsce zdarzenia nie powinien być dłuższy niż 30 minut od momentu powiadomienia. Poza uruchomieniem patrolu, operator będzie zobowiązany do natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służb np. Policji, Straży Pożarnej w sytuacjach zaobserwowanych zagrożeń, wypadków, zdarzeń czy klęsk żywiołowych.
Jakie doświadczenie ma za sobą firma Silezjan na rynku ochrony?
Firma Silezjan System Security Biuro Ochrony Mienia Sp. z o.o działa na rynku od ponad 10 lat. Wielu jednak pracowników, zarówno kadry zarządzającej, funkcjonuje w branży od ponad 20 lat, stale podnosząc swoje kwalifikacje. Firma może pochwalić się współpracą zarówno z instytucjami publicznymi, jak i podmiotami prywatnymi. Chronione przez nas obiekty, to zarówno te podlegające obowiązkowej ochronie (obiekty wojskowe, strategiczne), jak i obiekty dydaktyczne, a także osiedla mieszkaniowe i obiekty przemysłowe.
Czy monitoring poprawi bezpieczeństwo mieszkańców?
Nie podjęlibyśmy się realizacji tego zadania, gdyby nie przekonanie, że nasza usługa wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Sam zresztą jestem mieszkańcem Gminy, więc czuję się osobiście odpowiedzialny za powodzenie naszej umowy.
Jakie działania mieszkańcy mogą/powinni podjąć we własnym zakresie dla poprawy bezpieczeństwa? Jak może pomóc im w tym firma Silezjan?
Mieszkańcy powinni się skupić na tym, aby nie ułatwiać zadania potencjalnym sprawcom. Zadbać o prawidłowe zabezpieczenie okien i bram garażowych, bo to miejsca, które złodziejom najłatwiej sforsować. Już po podpisaniu umowy odbyliśmy kilka spotkań z mieszkańcami Gminy, którzy we własnym zakresie zadbali o montaż systemu monitoringu wizyjnego na swoich osiedlach. Informują się wzajemnie o podejrzanych osobach, które kręcą się po okolicy. Utworzyli nawet wewnętrzne grupy na serwisach społecznościowych i tam wymieniają się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Widać, że te działania mają sens. Należy pamiętać o tym, że włamywacze obserwują miejsca, które chcą obrabować. Kiedy dostrzegają trudności, to skupiają się na celach prostszych, które może przyniosą im mniejsze korzyści, ale jednocześnie zminimalizują ryzyko niepowodzenia.
Zachęcamy również mieszkańców do instalowania systemów alarmowych, a także wpinania istniejących systemów monitoringu wizyjnego do całodobowego Centrum Monitorowania Alarmów firm ochrony. Oczywiście chętnie pomożemy w tym zakresie.
Dziękuję za rozmowę
Napisz komentarz
Komentarze