Podczas wirtualnego zwiedzania zobaczymy m.in. oddziały Muzeum Narodowego (w tym Panoramę Racławicką, Pawilon Czterech Kopuł), Muzeum Farmacji, Pałac Królewski, Ossolineum. Po każdym oprowadzać będą wyjątkowi goście.
– Będzie miała charakter wirtualnych wieczorów, a każdy rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy po północy – mówi Alfred Wagner, zastępca dyrektora Biura Promocji i Turystyki UM. – Codziennie zaprezentowanych zostanie 5 spacerów w trybie live po muzeach, każdy trwający ok. 30 minut. Pojawią się o każdej pełnej godzinie, począwszy od 20.00 – tłumaczy.
– W roli przewodników po muzeach wystąpią znakomici fachowcy z dziedziny historii i historii sztuki, ale także autorzy wystaw. Po Muzeum Narodowym oprowadzi nas dyrektor Piotr Oszczanowski, po Pawilonie Czterech Kopuł Agata Iżykowska-Uszczyk, tajemnice Pałacu Królewskiego zdradzi dyrektor Muzeum Miejskiego Maciej Łagiewski – opowiada Jerzy Pietraszek. – Tam, gdzie będzie to możliwe, pokażemy relacje na żywo, a w miejscach takich, jak choćby bunkier przy pl. Strzegomskim, w którym mieści się Muzeum Współczesne Wrocław, gdzie zanika zasięg komórkowy, pokażemy zarejestrowany wcześniej materiał – wyjaśnia dyrektor Wydziału Kultury.
Bliskie spotkanie ze sztuką
Wśród ciekawostek tegorocznej Wirtualnej Nocy Muzeów jest m.in. wystawa Elżbiety Terlikowskiej w Muzeum Teatru. – Z uwagi na okoliczności wernisaż nie mógł się odbyć, ale dzięki transmisji będziemy mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć dzieła artystki i zobaczyć, jak opowiada o swoich pracach – zwraca uwagę Jerzy Pietraszek. Dyrektor Wydziału Kultury zaprasza na weekend 15-17 online maja także z jeszcze jednego powodu. – To nie tylko okazja do spotkania z najlepszymi znawcami, ale i możliwość dokładnego przyjrzenia się kolekcji, na co nie zawsze mamy okazję zwiedzając muzea – podkreśla Jerzy Pietraszek i od razu uprzedza, że ekipa pracująca w muzeach będzie liczyła, ze względów bezpieczeństwa, tylko trzy osoby.
Pełny program imprezy: https://www.wroclaw.pl/15-17-maja-wirtualna-noc-muzeow-2020-wroclaw-program
Gdzie obejrzymy Wirtualną Noc Muzeów
Wszystkie transmisje na żywo obejrzymy na oficjalnym profilu miejskim Wroclaw [Wroclove], wszystkie materiały będą też dostępne na portalu wroclaw.pl w zakładce oficjalnych obchodów 75-lecia Wrocławia.
Filmy zostaną przygotowane w podobnej konwencji, jak cieszące się olbrzymią popularnością spacery po Wrocławiu.
Miejsca, które zwiedzimy wirtualnie:
· Muzeum Narodowe – Siedziba główna
· Muzeum Narodowe – Pawilon Czterech Kopuł
· Muzeum Narodowe – Panorama Racławicka
· Muzeum Miejskie – Pałac Królewski
· Muzeum Miejskie – Muzeum Militariów
· Muzeum Miejskie – Muzeum Teatru
· Muzeum Architektury
· MovieGate
· Muzeum Pana Tadeusza
· Muzeum Przyrodnicze
· Muzeum Farmacji
· Muzeum Współczesne Wrocław
· Centrum Historii Zajezdnia
· Zakład Narodowy im. Ossolińskich
· Dom Edyty Stein
Tradycyjna Noc Muzeów może we wrześniu
Noc Muzeów miała się odbyć 16 maja, ale nie trzeba tracić nadziei na tradycyjnie organizowaną imprezę. – Współpracujemy z innymi miastami nad najlepszym rozwiązaniem, a Poznań zaproponował, aby Noc Muzeów w Polsce odbyła się w sobotę 26 września – zapowiada Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM podkreślając, że ostateczny termin zostanie uzgodniony wkrótce.
Napisz komentarz
Komentarze