Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:09
Reklama dogadać się w małżeństwie

Rok szkolny we Wrocławiu rozpoczęty

Rozmawiamy z Jarosławem Delewskim, dyrektorem Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławi
Rok szkolny we Wrocławiu rozpoczęty

Autor: foto: materiały prasowe

Czy Wrocław jest gotowy na 1. września?

 

Zrobiliśmy wszystko, by uczniowie i nauczyciele, na tyle ile jest to w tych warunkach możliwe, bezpiecznie rozpoczęli nowy rok szkolny. Za opracowanie wewnętrznych regulaminów dotyczących bezpiecznego funkcjonowania szkoły, także w czasie epidemii, odpowiedzialni są dyrektorzy, którzy będą uwzględniać specyfikę danej placówki, zalecenia MEN, GIS oraz aktualne przepisy prawa. Po rozpoczęciu roku szkolnego dyrektorzy szkół będą monitorować sytuację i w razie potrzeby na bieżąco modyfikować wprowadzone rozwiązania i procedury. Zgodnie z rozporządzeniami przygotowanymi przez MEN, dyrektor w porozumieniu z odpowiednimi organami (radą pedagogiczną, radą rodziców) będzie mógł zmodyfikować zestaw programów nauczania, program wychowawczo-profilaktyczny czy tygodniowy zakres treści nauczania będzie miał możliwość zawieszenia zajęć oraz przejścia na pracę zdalną. Nasi dyrektorzy dokładają wszelkiej staranności, aby w - miarę posiadanych możliwości - jak najlepiej przygotować placówki do przyjęcia uczniów od 1 września. Gdyby nie pomoc miasta wykonanie rekomendacji MEN nie byłoby możliwe. Zakup płynów do dezynfekcji, opłaty dla firm, które wykonują odkażanie w placówkach – to są ogromne koszty, których żadna szkoła samodzielnie nie byłaby w stanie pokryć.

 

Ile miasto wydało na przygotowanie do nowego roku szkolnego?

Z ankiet przeprowadzonych w szkołach ponadpodstawowych i specjalnych prowadzonych przez Miasto Wrocław wynika, że potrzebujemy ok.2800 litrów płynów do dezynfekcji rąk i ponad 6 tys. litrów płynów do odkażania pomieszczeń – to jest zapotrzebowanie miesięczne, tylko dla jednej szkoły. Koszty są więc olbrzymie i trudno je precyzyjnie policzyć.  Wstępnie szacujemy, że każdy miesiąc pracy szkół i przedszkoli w reżimie sanitarnym kosztuje miasto 2 mln zł miesięcznie i to są koszty, które samorząd musi pokryć z własnych pieniędzy. Na bieżąco monitorowany jest stan środków zabezpieczających przed koronawirusem. Szkołom przekazywaliśmy zarówno niezbędne środki ochrony, jak i dodatkowe środki finansowe na uzupełnienie zaopatrzenia. W przypadku konieczności dalszego uzupełnienia zapasów dyrektor szkoły będzie mógł wystąpić o przyznanie dodatkowych funduszy. Ponadto przekazaliśmy do szkół informację z Ministerstwa Edukacji Narodowej o możliwości składania zamówień na bezpłatne płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla personelu szkolnego.

Sanepid zaleca taką organizację pracy, by umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Jak ma to w praktyce wyglądać?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi i rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego, do zmniejszenia ryzyka zachorowań niezbędne jest zachowanie odpowiedniej odległości, stosowanie płynów dezynfekujących, rękawiczek oraz zasłanianie ust i nosa w miejscach, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe. W związku z obecnością tzw. podwójnego rocznika (uczniowie po gimnazjum
i szkole podstawowej rozpoczynają naukę w klasach drugich), w szkołach ponadpodstawowych trudne będzie zachowanie dystansu na korytarzach.

Czy będzie problem z wydzieleniem izolatek w szkołach?

Podwójny rocznik może utrudnić także wydzielenie izolatek w szkołach ponadpodstawowych. Przestrzeń jest zagospodarowana na potrzeby zwiększonej liczby uczniów w szkołach i w większości szkół nie ma wolnych przestrzeni.

Czy pedagodzy z grupy ryzyka rezygnują z pracy? Wystarczy we Wrocławiu nauczycieli?

Nie mam żadnych informacji od dyrektorów szkół, by nauczyciele odmawiali pracy ze względu na zagrożenie korona wirusem, ale w naszym mieście brakuje pedagogów i nie jest to sytuacja nowa.  We Wrocławiu pracuje 9 tysięcy nauczycieli, kolejny tysiąc możemy zatrudnić od zaraz.  Dramatycznie brakuje nauczycieli fizyki i matematyki. Karta Nauczyciela umożliwia pracę pedagogów na półtora etatu i tak łatamy tę dziurę, ale nauczyciele uczą w dwóch, trzech placówkach.

Czy możliwe jest wprowadzenie hybrydowego nauczania – tak, by uczniowie tydzień uczyli się w szkole a kolejny zdalnie z domu?

Na ten moment, zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEN, szkoły przygotowują się do pracy w trybie stacjonarnym. Przepisy umożliwiają jednak dyrektorowi szkoły zawieszenie zajęć i przejście na pracę zdalną. Model hybrydowy – może być wprowadzony, kiedy znajdziemy się w strefie żółtej albo czerwonej, a zdalny – kiedy placówka zostanie zamknięta.  Szkoły są przygotowane do nauczania hybrydowego i zdalnego. Nauczyciele zostali przeszkoleni, te szkolenia zresztą jeszcze trwają. Będziemy współpracować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Radami Osiedli, organizacjami pozarządowymi – by razie potrzeby nauczanie zdalne, dla dzieci mających problemy z dostępem do sprzętu odbywało się w tych placówkach.

Czy wystarczy jedno zakażenie by zamknąć całą szkołę?

To decyzja Sanepidu, ale wiele wskazuje na to, że tak. Do momentu przeprowadzenia testów zostanie zamknięta cała placówka.  Kluczowa jest szybka reakcja i szybki kontakt ze służbami sanitarnymi.  Mamy we Wrocławiu blisko 250 placówek oświatowych. Potrzebujemy oddzielnego numeru - infolinii dla dyrektorów szkół, tak by można uzyskać opinię w ciągu kilku godzin, a nie kilku dni a tak było przed wakacjami.

Czy maseczki w szkole będą obowiązkowe? Czy przed wejściem będzie mierzona temperatura?

 Maseczki w klasie nie są obowiązkowe, ale będziemy zachęcać do ich używania zwłaszcza na przerwach.  Apelujemy do rozsądku rodziców by do szkoły przychodziły dzieci zupełnie zdrowe. Mierzenie temperatury zgodnie z wytycznymi MEN nie jest obowiązkowe. Prawda jest taka, że nie będziemy w stanie mierzyć temperatury każdemu uczniowi przed wejściem do placówki, bo to może spowodować zatory. Proszę sobie wyobrazić tysiąc dzieci, czekających rano na pomiar… Pracujemy też nad programem darmowych szczepień dla nauczycieli. Prawdopodobnie uruchomimy go jeszcze we wrześniu.

To teraz przedszkola. Ile dzieci wróci od września do placówek?

Obecnie zapisanych jest 17 230 dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Liczba dzieci, które pojawią się w placówkach będzie zależała od indywidualnych decyzji rodziców

Czy w związku z zaleceniami sanepidu będzie mniej miejsc w przedszkolach, ile miejsc ubędzie?

W ramach Unii Metropolii wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministra Edukacji Narodowej o zmianę wytycznych GIS z dnia 2 lipca 2020 w zakresie powierzchni. Ministerstwo sygnalizuje zamiar rezygnacji z kryterium metrażu od 1 września 2020 r. Po usunięciu tego ograniczenia liczba miejsc w przedszkolach nie powinna być mniejsza od tej sprzed pandemii.

Dziękujemy za rozmowę

 

Foto: UM Wrocławia

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Wrocław

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 22 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Boks KobierzyceTreść komentarza: Dziękujemy Gazeta Sąsiedzka.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 20:17Źródło komentarza: Boks Kobierzyce. „Letnia Szkoła Boksu” okazała się strzałem w dziesiątkę!Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach Wrocławskich
Reklamaprosto i po polsku
Reklama