Tym samym zakończył się projekt „Bzz… edukacja przez sztukę i zabawę”, który realizowany był w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021. Przypomnijmy, że nagrodzono w nim dofinansowaniem na terenie Dolnego Śląska osiem pomysłów, w tym Katarzyny Jagiełło z Kobierzyckiego Ośrodka Kultury.
Wizualnym aspektem tych działań jest trójwymiarowy mural, który ozdobiły ceramiczne kafle oraz poidełka dla owadów i hotele dla owadów, które już zostały rozlokowane na terenie Kobierzyc: pod ośrodkiem zdrowia, budynkiem KOSiR oraz w kobierzyckim parku blisko Urzędu Gminy. Jeszcze jeden, nieco mniejszy gabarytowo hotel stanie przy wejściu do KOK.
W trakcie podsumowania projektu rozdano dyplomy uczestnictwa dzieciom ze SP w Kobierzycach, które wzięły w nim udział. Wręczono im także poidełka ceramiczne, które wykonały samodzielnie na warsztatach. Publiczności przedstawiono reportaż relacjonujący wszystkie etapy działań. Było ich naprawdę sporo. Odbyły się wykłady o owadach pożytecznych oraz z historii tworzenia murali, po których uczestnicy tworzyli własne „mini murale” na papierowych blokach. Temat ekologiczny kontynuowano podczas warsztatów technicznych, gdzie powstawały drewniane „hotele” dla owadów oraz warsztatów w pracowni ceramicznej, w której lepiono z gliny poidełka dla pszczół. W ramach projektu odbył się również wyjazd integracyjno-poznawczy do zagrody edukacyjnej z pasieką „Miodowa spiżarnia” na terenie rezerwatu przyrody „Grody Ryczyńskie” pod Oławą. Podczas wycieczki można było poznać tajniki funkcjonowania uli, pracy pszczół, produkcji produktów pszczelich oraz uczestniczyć w edukacyjnej grze geocatching.
Dyrektor KOK Maria Bokun, serdecznie dziękując za zaangażowanie, zachęcała do wzięcia udziału w konkursie Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 w przyszłym roku. W naborze mogą startować trzyosobowe zespoły, w skład których wchodzić mogą przedstawiciele sektora kultury, sektora edukacji oraz organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Jak widać po inicjatywie „Bzz…” – naprawdę warto!
W projekcie wzięli udział: Katarzyna Jagiełło – pomysłodawczyni, liderka i koordynatorka całości; Marek Ruszkiewicz – rzeźbiarz, malarz, który odpowiadał za projekt i realizację muralu, poprowadził też wykład i warsztaty z techniki muralu; Katarzyna Giebel – instruktorka plastyki w KOK, zajęła się hotelami dla owadów; Marcin Jagiełło – instruktor ceramiki, nadzorował wszelkie prace ceramiczne, w tym zdobienia na muralu; Wioletta Rumian jako przedstawiciel oświaty, skoordynowała kontakty między środowiskiem szkolnym, a realizatorami projektu, prowadziła wykład o owadach pożytecznych oraz uczestniczyła w działaniach warsztatowych i wycieczce.
Kobierzycki Ośrodek Kultury był partnerem projektu i wsparł go logistycznie przez zaplecze techniczne, instruktorskie, częściowo materiałowe oraz promocyjnie.
Izabella Starzec
Napisz komentarz
Komentarze