Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:10
Reklama dogadać się w małżeństwie

Powstaną Ośrodki Czasowego Pobytu dla rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności

Samorząd województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na Ośrodki Czasowego Pobytu dla rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności będących mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Decyzją Zarządu Województwa Dolnośląskiego rozdysponowano 2 000 000 złotych i wybrano dwa podmioty, które będą realizować zadanie.
Powstaną Ośrodki Czasowego Pobytu dla rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności

„Chcemy wspierać rodziny, których dotyczy problem niepełnosprawności. To, co wyróżnia nasz projekt, to kompleksowa pomoc rodzinie. Widzimy potrzebę wsparcia od momentu samej ciąży, poprzez okres po porodzie oraz późniejszy czas wychowywania dziecka z niepełnosprawnością.”podkreśla Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Konkurs był odpowiedzią na Apel Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wystosowany podczas XXIII sesji, podnoszący problem niepełnosprawności i wzywający do pomocy rodzinom nim dotkniętym. Dzisiaj mamy już realną odpowiedź na głos radnych a działania opisane w ofercie konkursowej nabierają faktycznych kształtów.

Niezwykle potrzebna jest pomoc rodzicom, którzy borykają się z niepełnosprawnością swoich dzieci. Ich codzienność koncentruje się wokół opieki nad takim dzieckiem. Ciężko znaleźć czas dla siebie, każde wyjście z domu wiąże się z dużą logistyką i potrzebą zaangażowania osób trzecich. Opiekunowie są tym po prostu zwyczajnie zmęczeni. Na pewno Ośrodki, które powstaną, będą dla nich szansą na odpoczynek, podczas gdy ich dziecko zostanie profesjonalnie zaopiekowane.”komentuje Małgorzata Calińska-Mayer, Wiceprzewodnicząca - Komisja Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.

Do konkursu zgłosiły się organizacje pożytku publicznego przedstawiając swoje pomysły i propozycje na zrealizowanie zadania. Po raz pierwszy podmioty biorące udział w konkursie zobowiązane były do przedstawienia prezentacji infrastruktury, jaką dysponują. Zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej, Zarząd WD zdecydował o przyznaniu dotacji dwóm oferentom.

„Ośrodki Czasowego Pobytu są projektem pilotażowym. Mają być uzupełnieniem i wypełnieniem luk w funkcjonującym systemie wsparcia. Będziemy monitorować efekty tego projektu, by ewentualnie w przyszłości móc wypracować jeszcze lepsze rozwiązania. Ustalając warunki tej edycji, położyliśmy szczególny nacisk na profesjonalną opiekę nad grupą, do której projekt jest skierowany, czyli dzieci niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunowie. Chciałbym, aby Ośrodki Czasowego Pobytu wpisały się na stałe w działania samorządu województwa. W pierwszej edycji Projektu obie oferty spełniają kryteria konkursu i nasze oczekiwania. Gwarantują kompleksową, fachową opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem. Dają również wsparcie rodzicom i opiekunom w okresie ciąży, co pozwoli przygotować się do nowej, niełatwej sytuacji.”mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Zadanie realizowane będzie przez Fundację Promyk Słońca z siedzibą we Wrocławiu oraz Fundację Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren we współpracy ze spółką Sanatoria Dolnośląskie, w obiekcie spółki - Szpitalu „Orlik” w Kudowie Zdroju, miejscu niezwykle malowniczym, jednym z piękniejszych w Kotlinie Kłodzkiej. 

„W Fundacji „Promyk Słońca” mamy stały kontakt z rodzinami z dziećmi z niepełnosprawnością w różnym wieku. Z rozmów z rodzicami wynika, że w momencie zdiagnozowania u dziecka niepełnosprawności czuli się osamotnieni, zabrakło im pewności, że w istniejącym systemie opieki zdrowotnej otrzymają odpowiednią opiekę, że sobie poradzą, że ktoś im pomoże, poinstruuje jak postępować, podzieli się wiedzą, pokieruje do odpowiednich specjalistów, wesprze psychicznie. Objęcie kompleksową opieką i wsparciem całej rodziny, od momentu uzyskania diagnozy – niezależnie od tego, kiedy została postawiona: w okresie prenatalnym czy po porodzie lub w dalszym okresie życia dziecka –jest istotne nie tylko dla procesu rehabilitacji dziecka, ale i dla zdrowia psychicznego matki i funkcjonowania rodziny. Rodzinie dotkniętej problemem niepełnosprawności niezbędne jest wielokierunkowe wsparcie, zwłaszcza wsparcie psychologiczne, specjalistyczne konsultacje, doradztwo społeczno-prawne, spotkania grup wsparcia, opieka wytchnieniowa. My właśnie takiej pomocy będziemy udzielać.”- mówi dr n. med. Adriana Pietraszkiewicz – Członek Zarządu Fundacji „Promyk Słońca”, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Diagnostyczno – Rehabilitacyjnego „Promyk Słońca”

Jesteśmy przygotowani na realizację 1 500 osobodni. Dzięki realizacji zadania rodzice lub opiekunowie, którzy wzięli na siebie obowiązek opieki i wychowania niepełnosprawnego dziecka otrzymają możliwość regeneracji fizycznej i psychicznej. Jeżeli zaproponowany w projekcie model opieki nad dzieckiem niepełnosprawnymi świadczenia usług przerwy wytchnieniowej sprawdzi się w praktyce, przewidujemy dalszą jego kontynuację. Ze względów organizacyjnych minimalny czas pobytu wynosi 4 dni, a maksymalny zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego 21 dni. Beneficjent może skorzystać z oferty kilkukrotnie, przy czym łączny czas pobytu nie może być dłuższy niż 21 dni.”mówi Tomasz Maciejowski, Prezes Sanatoriów Dolnośląskich Sp. z o.o.

„Intencją naszego konkursu i utworzonych w jego wyniku Ośrodków Czasowego Pobytu było zwiększenie liczby dostępnych miejsc opieki wytchnieniowej na Dolnym Śląsku. Cieszę się, że taka jednostka jak Sanatoria Dolnośląskie – spółka usytuowana w malowniczym i pięknym rejonie Dolnego Śląska, znalazła się w naszym projekcie.”mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Ośrodki Czasowego Pobytu zarówno w jednym, jak i drugim przypadku świadczyć będą usługi w zakresie dwóch modeli wsparcia w zależności od momentu, w którym rodzina zostanie objęta opieką:

  • w okresie ciąży: model obejmie opiekę prenatalną – w zależności od potrzeb rodzice oczekujący narodzin będą mogli uzyskać wsparcie psychologiczne (porady psychologa, psychoterapeuty, wsparcie indywidualne i grupowe) i edukacyjne, informacje medyczne dotyczące rehabilitacji oraz informacje o możliwości korzystania z przysługujących świadczeń - porady prawne
  • w okresie poporodowym i dalszym okresie wychowawczym: model przerwy wytchnieniowej dla rodziców lub opiekunów dzieci niesamodzielnych, dzieci otrzymają kompleksową usługę: wyżywienie i nocleg, świadczenia pielęgniarskie i opiekuńcze, wsparcie rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, psychologiczne oraz opiekę lekarską, możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach z zakresu terapii zajęciowej.

W każdym z Ośrodków przewidziano 10 miejsc całodobowej opieki.


/źródło: materiały prasowe UMWD/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Wrocław

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 2 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Boks KobierzyceTreść komentarza: Dziękujemy Gazeta Sąsiedzka.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 20:17Źródło komentarza: Boks Kobierzyce. „Letnia Szkoła Boksu” okazała się strzałem w dziesiątkę!Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach Wrocławskich
Reklamaprosto i po polsku
Reklama