Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:49
Reklama dogadać się w małżeństwie

Lokalnie. Budujmy kolej, która łączy

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace remontowe na linii kolejowej nr 285 relacji Wrocław-Sobótka. Grupa lokalnych aktywistów (mieszkańców Ołtaszyna) postanowiła przyjrzeć się jak wygląda plan organizacji ruchu przy poszczególnych ulicach rewitalizowanej trasy kolejowej. Są na nim takie drogi, które były do tej pory przejezdne, a po przywróceniu połączeń kolejowych na trasie Wrocław-Sobótka nie będzie już możliwości legalnego i bezpiecznego przejazdu przez torowisko w tych miejscach.
Lokalnie. Budujmy kolej, która łączy

Największe utrudnienia czekają mieszkańców Ołtaszyna. Do tej pory można było legalnie przejeżdżać przez tory m.in. na ul. Orawskiej. W przyszłości nie będzie to możliwe. Od lat mieszkańcy mówią o tym, że przydałoby się bezpieczne przejście dla rowerzystów i pieszych przez torowisko na przykład na ul. Agrestowej.

Ul. Agrestowa jest przez wielu mieszkańców traktowana jak ścieżka prowadząca w kierunku Parku Południowego, czy boiska sportowego na Ołtaszynie. Mieszkańcy chętnie nią spacerują. Dzieci wybierając tę drogę mogą bezpiecznie dotrzeć do szkół. Skracają sobie drogę i nie muszą obawiać się samochodów.

Piszą o tym autorzy listu do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, którego treść dziś publikujemy. Po remoncie i ponownym uruchomieniu połączeń kolejowych, to już w sierpniu 2021, przez torowisko na ul. Agrestowej nie będzie można przechodzić ani przejeżdżać rowerem. Stanie się to fizycznie niemożliwe lub ekstremalnie niebezpieczne, dla tych, którzy zignorują zakaz wstępu na tory w tym miejscu.

Lokalni aktywiści postanowili zająć się sprawą profesjonalnie i bez angażowania mediów. To ostatni moment, aby dokonać zmian w realizowanym już projekcie i jednocześnie zrobić to w najtańszy sposób. Przede wszystkim spotkali się z wykonawcą i przedstawicielami PKP PLK. Konsultacje z inżynierami pomogły ocenić możliwości techniczne. Udało się też obiektywnie przeanalizować potrzebę takiej zmiany (odbyła się wizja lokalna w terenie). Specjaliści wypowiedzieli się w temacie odpowiedniego wariantu rozwiązania oraz kosztów związanych z jego realizacją. Rozmowy zakończyły się wypracowaniem wspólnego, akceptowalnego dla wszystkich stron stanowiska.

Teraz wszystko zależy od naszych samorządowców. Potrzebne są odważne decyzje i współpraca. To udogodnienie jest bardzo ważne dla mieszkańców Ołtaszyna, Krzyków, Partynic na nawet Wysokiej. Podobnie jak przy innych inwestycjach ważnych dla naszego regionu wszystko opiera się o wolę współpracy między samorządowcami. Duże projekty są bardzo medialne. Jednak powinniśmy zawsze pamiętać też o małych szczegółach. Drobne zamiany mogą przynieść ogromne korzyści lokalnej społeczności. Na bezpieczeństwie mieszkańców nie wolno oszczędzać. Bez wątpienia tak właśnie jest w przypadku ul. Agrestowej i potrzeby utworzenia w tym miejscu bezpiecznego przejścia przez torowisko dla pieszych i rowerzystów.

Sebastian Wilk

 


 

            Sz. P. Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Wybrzeże Słowackiego 12-14
50-411 Wrocław

Dotyczy: Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 Wrocław-Sobótka.

Budujmy kolej, która łączy…

Szanowny Panie,

 

            W imieniu mieszkańców południowych osiedli Wrocławia: Ołtaszyna, Partynic, Krzyków zwracamy się do Pana z prośbą o bardzo ważną dla nas zmianę w projekcie rewitalizacji linii kolejowej nr 285 w obrębie ul. Agrestowej.

            Wkrótce otrzymamy alternatywę dla komunikacji miejskiej, na którą długo czekaliśmy. W naszym rejonie występuje deficyt sprawnych połączeń transportu zbiorowego. Zaniepokoił nas jednak fakt, że nie przewidziano dostatecznej ilości przejść dla pieszych. Szukanie możliwości dotarcia na druga stronę torowiska, przy ruchu pociągów, które mogą osiągać znaczne prędkości na małych odcinkach może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Zwłaszcza na osi ul. Agrestowej, wzdłuż której zlokalizowanych jest kilka szkół, kościół, duży park miejski, boisko sportowe oraz przedszkole i szkołą językowa. Ul. Agrestowa jest bardzo popularnym szlakiem komunikacyjnym dla pieszych i rowerzystów w kierunku Parku Południowego lub boiska sportowego i bieżni dla biegaczy na Ołtaszynie.

           

 

            Wzdłuż rewitalizowanego odcinek linii kolejowej od strony południowej powstaje obwodnica rowerowa miasta. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że brak dostatecznej ilości przejazdów dla rowerzystów utrudni możliwość korzystania z niej mieszkańcom naszych osiedli.

            Nie to jest jednak największym problemem, który spowoduje brak bezpiecznego przejścia rowerowo-pieszego przez tory na ul. Agrestowej. Ołtaszyn, Partynice to obszar intensywnej zabudowy deweloperskiej. Powstają nowe osiedla, na których mieszkają rodziny z dziećmi. Już dziś utrudnieniem jest zbyt mała liczba szkół. Rodzice zmuszeni są szukać dla swoich dzieci miejsca w innych placówkach edukacyjnych. Uczennice i uczniowie często samodzielnie idą na lekcje i powinni mieć też możliwość bezpiecznego powrotu do domu. Ul. Ołtaszyńska jest wąska i nie jest przystosowana do bezpiecznej jazdy rowerem. Mieszkańcy najczęściej wybierają drogę przez ul. Agrestową, na której praktycznie nie ma ruchu samochodowego i o każdej porze dnia nawet dziecko, bez opieki dorosłego może w miarę bezpiecznie się po niej poruszać.

 

 

            Panie Marszałku, zwracamy się z prośbą o „drobną”, ale bardzo istotną dla naszej społeczności o zmianę projektu i wybudowanie bezpiecznego przejścia rowerowo-pieszego przez tory na ul. Agrestowej. Spotkaliśmy się z przedstawicielami PKP PLK oraz firmy SBM Sp. z o.o., która modernizuje linię kolejową 285. Wizja lokalna potwierdziła możliwość realizacji takiego zamierzenia. Co więcej w trakcie spotkania byliśmy świadkami częstego przekraczania torowiska w tym miejscu przez pieszych i rowerzystów, (mimo ograniczonej aktywności wynikającej z faktu zamkniętych szkół z powodu pandemii).

            Ta „drobna” zmiana w projekcie rewitalizacji linii kolejowej nr 285 ma ogromne znaczenie dla lokalnych społeczności. Jest bardzo ważna dla mieszkańców i przyszłych użytkowników tego nowego połączenia kolejowego, które ma usprawnić komunikację zbiorową na południu Wrocławia.

            Bezpieczeństwo pieszych i pasażerów stanowi zawsze priorytet i największe wyzwanie dla inwestora. Prośbę o współpracę w tym przedsięwzięciu kierujemy do władz samorządowych, licząc na ich zgodną współpracę. Na tym etapie realizacji inwestycji można jeszcze wybudować to przejście w najbardziej ekonomiczny sposób. Po zakończeniu prac, będzie to utrudnione i bardziej kosztowne. Nikt nie jest w stanie ocenić, ile jest warte bezpieczeństwo ludzi? Zwłaszcza tych najmłodszych, którzy zawsze będą szukać najkrótszej drogi do swojej szkoły.

            Legalne przejścia dostępne dla pieszych są na ul. Ołtaszyńskiej i ul. Grota-Roweckiego, ul. Orawska będzie zamknięta i nieprzejezdna dla pojazdów, jednocześnie zablokowana dla ruchu rowerzystów i pieszych. To znaczne utrudnienia, o których nikt wcześniej nie informował mieszkańców, a przecież Studium Rozwoju Wrocławia planuje wzdłuż ul. Orawskiej docelowo połączenie rowerowe. Tu Projekt rewitalizacji mija się dosłownie z planami dalekobieżnymi rozwoju połączeń rowerowych we Wrocławiu

            Wierzymy, że przy odrobinie dobrej woli i zaangażowaniu stosunkowo niewielkich środków finansowych (w skali kosztu całej inwestycji) mieszkańcy Ołtaszyna, Partynic, Krzyków będą mogli legalnie i bezpiecznie przekraczać tory kolejowe na ul. Agrestowej i być może ul. Orawskiej. Stwórzmy kolej, która łączy mieszkańców, a nie dzieli.

Liczymy na Pana poparcie oraz wsparcie inicjatywy budowy bezpiecznego przejścia dla rowerzystów i pieszych na ul. Agrestowej przez tory kolejowe rewitalizowanej linii nr 285 z Wrocławia do Sobótki.

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
pochmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Wrocław

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 11 km/h

Komentarze
Autor komentarza: Boks KobierzyceTreść komentarza: Dziękujemy Gazeta Sąsiedzka.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 20:17Źródło komentarza: Boks Kobierzyce. „Letnia Szkoła Boksu” okazała się strzałem w dziesiątkę!Autor komentarza: Mikołaj PawlakTreść komentarza: Łukasz to jest gość !Data dodania komentarza: 23.11.2023, 09:41Źródło komentarza: MAILO – psi champion z Kobierzyc!Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Czekamy na najlepszą szkołę w Bielanach Wrocławskich :)Data dodania komentarza: 17.11.2022, 01:10Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: JacekTreść komentarza: ta cała przerubka dróg to jedno wielkie gówno ja proponuję wszystkim w odległości do jednego kilometra od przyszłej autostrady złożyć wnioski o odszkodowanie jak jeden mąż i żona bo najpierw wydają pozwolenia na budowę a potem budują drogę pod nosem najlepiej niech puszczą drogę przez podwurko tych planujących drogi niema nigdzie tak powalonych polityków jak w Polsce powinni mieć napisane na plecach ubij waćpan wstydu oszczędźData dodania komentarza: 15.11.2022, 18:59Źródło komentarza: Autostrada A4. Zbliża się potężny remont na terenie gminy KobierzyceAutor komentarza: JATreść komentarza: moje dziecko chodzilo do złobka asw i bardzo nie polecam. Rozwiazałąm umowe po kilku miesiacach. Dzieci nawet takie malutkie siedza i ogladaja bajki w złobku... Mam jeszcze inne zastrzezenia o ktorych nie chce tu pisac.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 15:16Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach WrocławskichAutor komentarza: Wrocław Treść komentarza: Moje dziecko jest w ASW od początku puki było mała kameralna placówka było super wszystko dopilnowane. Aktualnie podstawówka to nie porozumienie dzieci się nie uczą program jest nie realizowany . Zamiast się uczyć włączają filmy do oglądania albo proponują rysowanie lektur w 4 klasie . Zdecydowanie nie polecam . Szukam alternatywny bo płaci się dużo pieniądze ze przechowanie dzieci. Data dodania komentarza: 27.02.2022, 02:50Źródło komentarza: American School of Wrocław – wkrótce z nowym zespołem edukacyjnym w Bielanach Wrocławskich
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama