W czasach pandemii coraz więcej czasu spędzamy przy domowych komputerach, często w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jak zabezpieczyć się przed pogorszeniem wzroku w takich warunkach?
Do pracy przy komputerze zdecydowanie wskazane są szkła z dobrymi filtrami. Rekomendujemy szczególnie szkła z filtrem światła niebieskiego, obcinającego tę część promieniowania pochodzącego z monitora i różnych innych urządzeń elektronicznych, takich jak tablety czy smartfony. Męczące wzrok niebieskiego światło pochodzi często także ze sztucznych źródeł oświetlenia – zwłaszcza teraz w czasie pandemii i o tej porze roku, pracujemy przy nich przez wiele godzin dziennie.
Filtry światła niebieskiego towarzyszą najczęściej powłokom antyrefleksyjnym. Wiele osób z wadami wzroku używa jednych okularów do pracy, oglądania telewizji, poruszania się i wszelkich innych czynności – dlatego ważne jest, by znajdowały się w nich szkła z takimi powłokami.
Osoby, które używają osobnych okularów do czytania lub pracy przy komputerze zdecydowania powinny decydować się na szkła z dobrymi filtrami światła niebieskiego. Można w tym miejscu dodać, że niektóre szkła renomowanego dolnośląskiego producenta, czyli jeleniogórskiej JZO mają już w swojej strukturze filtry światła niebieskiego. Nałożenie dodatkowych warstw antyrefleksyjnych wzmacnia jeszcze stopień ochrony. Soczewki te znajdują się również w naszej ofercie.
Szkła tego typu mogą nosić również osoby niewymagające korekcji wzroku? Jakie oprawki stosuje się do szkieł przeznaczonych do pracy biurowej?
Oczywiście, osoby o korekcji wzroku zero również mogą zamówić okulary ze szkłami z filtrem światła niebieskiego – z pewnością zapewnią dobrą ochronę wzroku przy długim ślęczeniu przed monitorem. Szczególnie polecam pod tym względem najnowszą kolekcję oprawek prestiżowej marki Tom Ford, znajdującej się od niedawna w naszej ofercie i z której jesteśmy bardzo dumni. W odróżnieniu od wielu innych marek, również tych klasy premium, oprawki Toma Forda mają zainstalowane fabrycznie szkła optyczne o korekcji zero – można więc użytkować je od razu po zakupie.
Oczywiście szkła z powłokami do pracy biurowej możemy osadzić w dowolnych oprawach. Pewne ograniczenia napotkać mogą jedynie osoby wymagające bardzo silnej korekcji wzroku i, co za tym idzie, wyraźnie grubszych soczewek, które mogą nie pasować do bardzo cienkich oprawek. W takich przypadkach służymy zawsze fachową pomocą przy wyborze optymalnych zestawów oprawka– soczewki.
Jakie kryteria decydują o wyborze odpowiednich soczewek w okularach do pracy i czytania?
Mówiąc o doborze soczewek do pracy należałoby rozróżnić dwie podstawowe grupy użytkowników: osoby, mówiąc umownie – do czterdziestki i powyżej tej granicy wieku. Granica jest płynna, każdy z nas starzeje się w nieco innym tempie. Faktem jest jednak, że z wiekiem słabnie wyraźnie zdolność oka do akomodacji. Zakłada się więc, że do mniej więcej 40-45 roku życia jedne okulary mogą służyć nam do wszystkiego. Wystarczy więc zamówić okulary z dobrymi soczewkami i skutecznym filtrem. Po 40- 45 roku zdolność do akomodacji oka staje się wyraźnie słabsza. Wtedy rozwiązaniem są dwie pary okularów – do chodzenia oraz do czytania i pracy. W przypadku plusowców będą do okulary z mocniejszą korekcją od tych do chodzenia, u minusowców – odwrotnie. Okulary do pracy biurowej mogą być dobrane do potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy. Możemy tak dobrać soczewki, by widzieć ostro do metra lub 1,5 lub 2 metrów – maksymalnie do 4 metrów.
Przy wyborze soczewek warto zastanowić się, do jakich czynności będą nam służyły dane szkła i, przede wszystkim, porozmawiać z doświadczonym optometrystą.
W czasie pandemii zmorą wszystkich „okularników” stało się ciągłe zaparowywanie szkieł. Jest na to jakiś sposób?
Niestety, to powszechny problem. Kalendarzowo mamy jeszcze zimę – zmiany temperatury przy wchodzeniu i wychodzeniu pomieszczeń powodują parowanie szkieł. Na to nakładają się jeszcze maseczki, które potęgują problem. Oferujemy klientom skuteczne płyny do pielęgnacji i czyszczenia okularów, które zawierają w składzie środek znacznie redukujący parowanie szkieł. By ustrzec się parowania okularów musimy jednak zadbać o okulary we właściwy sposób. Środek zapobiegający parowaniu nanosimy na okulary i przecieramy ściereczką optyczną aż do jego wyschnięcia. Musimy stworzyć na szkłach powłokę chroniącą przed parowaniem. Przy kolejnym myciu okularów powłoka zostanie spłukana i trzeba pamiętać o nałożeniu jej na nowo.
Czy na przełomie lutego i marca możemy spodziewać się w Salonie OPTYK41 nowych rabatów?
Oczywiście, mamy nowe promocje – bardzo atrakcyjne. Przez najbliższy okres oferujemy 20-procentowy rabat przy zakupie szkieł do pracy biurowej z antyrefleksem i powłoką- filtrem światła niebieskiego. W drugiej promocji, przy zakupie dowolnej oprawki w kwocie powyżej 500 złotych, oferujemy soczewki z powłoką antyterefleksyjną i filtrem gratis – są to dobre soczewki jednoogniskowe klasy ekonomicznej – istnieje również możliwość ich zamiany na lepsze za dopłatą różnicy w cenie. Zapraszamy serdecznie!
OPTYK41
Ul. Zwycięska 41, Wrocław
Tel. 538 430 464
Napisz komentarz
Komentarze