– To jest trudny do określenia dźwięk, jakby głośny ciągły szum, niezwykle dokuczliwy w nocy, tłumaczy jedna z mieszkanek Tyńca Małego.
Słuszność skarg mieszkańców potwierdziły już pomiary dokonane przez WIOŚ. Urządzenia wskazały hałas w nocy na poziomie 53 dB. Problem w tym, że niełatwo będzie wykazać, który z okolicznych zakładów najmocniej odpowiadania za zakłócanie ciszy. Interwencję poselską w obronie mieszkańców Małgorzata Tracz, posłanka i liderka Zielonych (KO).
– W związku z wystąpieniem do mnie mieszkańców i mieszkanek Tyńca Małego i Biskupic Podgórnych, zwracam się do szeregu instytucji i organów z interwencją poselską w sprawie zakładu LG Energy Solution, który zlokalizowany jest na obszarze gminy Kobierzyce, mówi Małgorzata Tracz.
„Hałas ten, wedle ręcznych pomiarów i obserwacji mieszkańców, pochodzi najprawdopodobniej z wentylatorów, służących do utrzymania procesów produkcyjnych oraz wymiany powietrza w fabrykach, znajdujących się na tym terenie i w sposób rażący przekracza dopuszczalne normy hałasu. Hałas w opinii mieszkanek i mieszkańców jest tak silny, iż w znaczący sposób uprzykrza im życie”, pisze w swej interpelacji posłanka Zielonych.
Do poselskiej interwencji odniósł się już Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
„W trakcie wizji terenowej wykonano orientacyjne pomiary hałasu w okolicy ul. Polnej. Pomiary wykazały, że hałas emitowany do środowiska z okolic podstrefy (strefy Wrocław Euro-Park Kobierzyce, która jest częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Eokonomicznej– red.) jest wyraźnie słyszalny i kształtuje się na poziomie 53 dB, czyli powyżej dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku na poziomie 50 dB dla tego rodzaju zabudowy”, pisze w odpowiedzi na poselską interwencję Mariusz Wojewódka, z-ca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Różnica pomiędzy stwierdzonymi 53 decybelami hałasu a dopuszczalnymi 50 db może wydawać się niewielka osobom niewtajemniczony– w rzeczywistości 3dB różnicy odbierane są przez ludzki mózg jako podwojenie głośności dźwięku!
Czy jednak hałas dochodzi faktycznie z zakładów LG Energy Solution? Dotychczasowe pomiary nie pozwalają na precyzyjną odpowiedź. W piśmie WIOŚ mowa jest jedynie o „hałasie łącznym”.
Jednak, jak pisze Inspektorat: „uzasadnionym wydaje się zobowiązanie Zarządzającego podstrefą do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego. W przypadku wykazania negatywnego oddziaływania na środowisko organ ochrony środowiska (Starosta Wrocławski) zgodnie z art. 362 ustawy Prawo Ochrony Środowiska może w drodze decyzji, nałożyć obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia. Ponadto informuję, że zakład LG Energy Solution w Kobierzycach jest ujęty w tegorocznym planie kotroli WIOŚ we Wrocławiu (II kwartał)”.
O wynikach kontroli poinformowana ma zostać posłanka Tracz oraz opinia publiczna.
Ważną częścią interwencji Małgorzaty Tracz jest apel skierowany do Starosty Powiatu Wrocławskiego:
„W związku z w/w wystąpieniem WIOŚ Starosta powinien na podstawie art. 237 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska nałożyć na zarządcę podstrefy obowiązek sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego, w szczególności w zakresie emisji hałasu. Jesteście tu Państwo uprawnieni do wskazania metody badań i studiów. Proszę, aby uwzględnić tu w szczególności pracę urządzeń zakładów, w tym urządzeń wentylacyjnych. Wskazuję, że w aktualnej praktyce stosuje się różnorodne sposoby wytłumiania hałasu urządzeń przemysłowych, np. w postaci tłumików na wentylatorach, ekranów akustycznych, itp. W konsekwencji zatem ustalenia WIOŚ i prawidłowo sporządzony przegląd ekologiczny pod nadzorem WIOŚ i Starosty Wrocławskiego, powinny skutkować wydaniem decyzji na podstawie art. 362 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska, która nałoży na zarządcę podstrefy obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia; czynności zmierzające do ograniczenia oddziaływania na środowisko lub przywrócenia środowiska do stanu właściwego; rychły termin wykonania obowiązku. Po zakończeniu działań opisanych powyżej oczekuję wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu na podstawie art. 115a Ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Jednocześnie proszę o szczegółowe badanie w ramach wydawania kolejnych pozwoleń dla inwestycji obejmujących emisje hałasu na tym obszarze, czy w ich efekcie warunki akustyczne nie ulegną dalszemu pogorszeniu.”
Do sprawy dokuczliwego hałasu w Tyńcu Małym będziemy powracać w kolejnych wydaniach Gazety Sąsiedzkiej.
W
Napisz komentarz
Komentarze