Renata Mauer-Różańska, mająca w CV trzy medale olimpijskie, w tym dwa złote, otrzymała dziś tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Przyznano również Nagrody Wrocławia, Nagrody Prezydenta Wrocławia, a także Złotą Odznakę Honorową Wrocławia.
To wieloletnia tradycja, że najcenniejsze miejskie wyróżnienia rokrocznie trafiają do laureatów 24 czerwca, w Święto Wrocławia. Powracamy tego dnia do średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Jana Chrzciciela, patrona wrocławskiej katedry i jednego z dwóch – obok błogosławionego Czesława – patronów Wrocławia.
Najważniejszym punktem dnia była uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia, organizowana w Starym Ratuszu. Właśnie podczas sesji wręczony został tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, a także Nagrody Wrocławia, Nagrody Prezydenta Wrocławia i Złota Odznaka Honorowa Wrocławia - wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy Dolnego Śląska.
Dodajmy, że uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 w Kaplicy Rajców Miejskich bazyliki św. Elżbiety, a jeszcze dziś, o godz. 18.30, w Katedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia.
Z wielką radością informujemy, że tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” odebrała, za całokształt działalności na rzecz naszego miasta, Renata Mauer-Różańska, wybitna sportsmenka, dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie, propagatorka sportu, a szczególnie ruchu olimpijskiego oraz radna Wrocławia.
- W moim przekonaniu sport powinien służyć wszechstronnemu rozwojowi człowieka, zarówno w sferze fizycznej, psychicznej jak też intelektualnej. Zapewniając w naszym mieście możliwość połączenia sportu z kulturą i edukacją, szczególnie dzieciom i młodzieży, nie tylko wspieramy ich rozwój, ale również pomagamy im realizować swoje marzenia. Właśnie o swoich sportowych marzeniach, startach w igrzyskach olimpijskich, idei fair-play, razem z olimpijczykami Dolnego Śląska opowiadamy dzieciom i młodzieży podczas wspólnych spotkań w szkołach. Władze Wrocławia, zdając sobie sprawę ze znaczenia aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego zdrowia i kondycji fizycznej mieszkańców, podejmują decyzje dotyczące tworzenia programów sportowych, wspierania szkolenia dzieci i młodzieży, organizacji imprez, budowy oraz modernizacji obiektów. Wynikami tej przemyślanej strategii są m.in. wysokie miejsca zajmowane w polskim sporcie dzieci i młodzieży – podkreślała Złota Renia, jak ją zwykli nazywać kibice.
W przemówieniu wybitnej olimpijki pojawił się także wątek osobisty. - Ogromnie się cieszę, że we Wrocławiu znalazłam swój dom i miłość, że mam olbrzymie wsparcie ze strony męża Pawła, córki Natalki, po której przyjściu na świat zdobyłam swój pierwszy olimpijski medal i syna Mateusza. Kochani, bardzo Wam za to dziękuję. Z całego serca gratuluję wszystkim osobom nagrodzonym podczas tej uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, a na ręce pana Bohdana Aniszczyka - jej przewodniczącego oraz pana Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, składam w imieniu uhonorowanych serdeczne podziękowania – dodawała skromnie, w swoim stylu.
- Nie wyobrażałem sobie, byśmy mieli dłużej czekać z uhonorowaniem w ten sposób tak wybitnej sportsmenki i tak wartościowej osoby. To nie tylko wymarzona ambasadorka Wrocławia, ale też empatii, pracowitości i dobrych praktyk – podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Prezydent Wrocławia zaznaczył też, że brakowało mu już bliskości i zwykłego „bycia razem”. - Obchodzimy święto Wrocławia, naszego Wrocławia w ten szczególny sposób, że faktycznie, jak wierzę, myślimy o nim jako o mieście dla wszystkich. Niezależnie od kraju pochodzenia, wyznania, poglądów czy politycznych sympatii – Wrocław jest miastem tych wszystkich, którzy chcą je współtworzyć. W tym sensie najpierw jesteśmy wrocławiankami i wrocławianami, którzy dzisiaj cieszą się nie tylko świętem miasta,
ale też dniem jedności, w którym chcemy myśleć o tym co najważniejsze – mówił.
Od 1993 roku do dziś Rada Miejska uhonorowała tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia 35 osób. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968, a w poprzednim roku - Macieja Łagiewskiego, prawnika i historyka, długoletniego dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Renata Mauer-Różańska (ur. się 23.04.1969 roku w Nasielsku) – sportsmenka, zawodniczka specjalizująca się w strzelectwie sportowym, trener, wykładowca akademicki, radna Rady Miejskiej Wrocławia w latach 2010–2018. Do strzelectwa zachęcił ją w liceum nauczyciel przysposobienia obronnego, trener i kierownik szkolnej sekcji strzeleckiej Zdzisław Stachyra, który zauważył jej talent podczas zajęć z obowiązkowego wtedy strzelania. Trenowała jednocześnie w szkole i w Związkowym Klubie Strzeleckim Warszawa. Pod okiem trenera, olimpijczyka Piotra Kosmatki, młoda zawodniczka szybko zaczęła odnosić wielkie sukcesy na juniorskich zawodach strzeleckich. Od 1986 roku do zakończenia kariery była członkinią kadry narodowej i reprezentantką Polski w zawodach najwyższej rangi światowej.
Aby zapewnić zdolnej zawodniczce lepsze możliwości rozwoju, trener pomógł jej w 1989 roku przenieść się do Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. We Wrocławiu ukończyła studia wyższe na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej (2001), a także podyplomowe studia trenerskie oraz studia w zakresie technik relaksacyjnych na Akademii Wychowania fizycznego.
Jako zawodniczka WKS-u Śląsk Wrocław, we współpracy z trenerem Andrzejem Kijowskim, odniosła swoje największe sportowe sukcesy. Na igrzyskach olimpijskich w Atlancie (1996) wywalczył złoto i brąz, a cztery lata później w Sydney ponownie złoto.
Jej osiągnięcia medalowe są imponujące. Podczas mistrzostw Polski zdobyła we wszystkich konkurencjach i kategoriach wiekowych łącznie 42 złote medale, 10 srebrnych i 5 brązowych. Jest dwukrotną wicemistrzynią świata seniorek, brązową medalistką mistrzostw świata, dwukrotną mistrzynią Europy, a także zdobywczynią 2 srebrnych i 2 brązowych medali mistrzostw Europy. Dwukrotnie zwyciężyła też w finałach Pucharu Świata. Jest też wielokrotną rekordzistką Polski w strzelaniu z karabinu sportowego oraz karabinu pneumatycznego.
W 2010 roku została radną Rady Miejskiej Wrocławia, w której przez dwie kadencje przewodniczyła Komisji Sportu i Rekreacji. Aktywnie działa w Polskim Komitecie Olimpijskim, wchodząc w skład Komisji Sportu Kobiet.
Jest wiceprezesem prężnie działającej Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu (prezes Mieczysław Łopatka), krzewiąc ideę olimpizmu i czystej, sportowej rywalizacji.
Renata Mauer-Różańska za swoje osiągnięcia sportowe i działalność społeczną otrzymała liczne wyróżnienia i nagrody. Polski Komitet Olimpijski dwukrotnie przyznał jej nagrodę Fair Play. W 1996 roku wygrała Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najpopularniejszego sportowca w Polsce, a w 2000 roku zajęła drugie miejsce, ustępując tylko chodziarzowi Robertowi Korzeniowskiemu. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000).
Honorowa Obywatelka Wrocławia przyszła na świat na tej samej porodówce, w Nasielsku pod Warszawą, co Tomasz Majewski, nasz dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. Jego wieziono tam ze Słończewa, a ją z wioski o nazwie Krzyczki Szumne. Zatem w tym samym szpitalu narodziło się pięć polskich medali olimpijskich, w tym cztery złote.
Ciekawostka - dzięki strzelaniu Renata Mauer-Różańska wygrała pięć samochodów, same fiaty: cinquecento, seicento, fiata brava i dwa fiaty panda.
Nagrody Wrocławia przyznano:
1) Annie Kraucz-Miękus, dyrektorce Fundacji Opieka i Troska, za wieloletnią działalność społeczną na rzecz wrocławian, szczególnie osób po kryzysie psychicznym;
2) Tadeuszowi Pawłowskiemu – piłkarzowi i trenerowi WKS-u Śląsk Wrocław, który sięgnął z klubem po mistrzostwo Polski i krajowy puchar, a także reprezentował klub i prowadził go z ławki trenerskiej w europejskich pucharach;
3) Kindze Preis – wybitnej wrocławskiej aktorce i ambasadorce Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”;
4) Fundacji „Promyk Słońca” – w 30. rocznicę działalności, za wielostronne wspieranie dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin w prowadzonych przez Fundację placówkach na terenie Wrocławia;
5) Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet – ruchowi obywatelskiemu, który narodził się we Wrocławiu, za działalność na rzecz praw człowieka i równouprawnienia.
Nagrody Prezydenta Wrocławia, które przyznaje Prezydent Wrocławia osobom i instytucjom za ich działalność i osiągnięcia, otrzymali:
1) Prof. Wojciech Witkiewicz - wybitny chirurg, a także założyciel i pierwszy Prezydent Rotary Club Wrocław - organizacji humanitarnej, której celem jest wspieranie i umacnianie ideału służby jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć. Nagroda za wieloletnią działalność dobroczynną na rzecz wrocławian, w 30. rocznicę istnienia Rotary Club we Wrocławiu.
2) Krystyna Paraszkiewicz-Pater - aktorka teatralna i filmowa, pedagog, nauczyciel dyplomowany, poetka, animatorka działań teatralnych i literackich. Nagroda za działalność artystyczną i społeczną.
3) Betard - firma, będąca sponsorem tytularnym żużlowej drużyny Betard Sparta Wrocław. Betard to producent prefabrykatów budowlanych, betonu i materiałów budowlanych. Nagroda za osiągnięcia w biznesie i wkład wniesiony w rozwój wrocławskiego żużla.
4) Wrocławskie Towarzystwo Naukowe - nagroda za wkład wniesiony w rozwój i promocję wrocławskiej nauki, w 75. rocznicę istnienia organizacji.
5) Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu - nagroda za wieloletnią działalność dobroczynną, w 40. rocznicę istnienia organizacji.
Złotą Odznakę Honorową Wrocławia „Wrocław z Wdzięcznością” - Wratislavia Grato Animo, przyznaną przez Prezydenta Wrocławia, odebrała
Wanda Ziembicka-Has – dziennikarka radiowa i telewizyjna, od wielu lat zajmująca się sprawami społecznymi, pomagając ludziom wykluczonym, ubogim, niepełnosprawnym, a także samotnym i chorym.
Napisz komentarz
Komentarze