- Program w całości finansowany jest ze środków Miasta Wrocławia. Do tej pory wydaliśmy na jego realizację ponad 3 miliony złotych. Dzięki temu uczniowie trzynastu szkół mogą korzystać z nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Wszystkie zostały wyremontowane, a następnie wyposażone w specjalistyczny sprzęt stomatologiczny– mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
- Dzięki współpracy z Fundacją Smile Together jesienią każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma imienną szczoteczkę soniczną. Na opakowaniu każdej z nich będzie wygrawerowane imię, logo Wrocławia i logo fundacji – mówił Dominik Kłosowski, radny z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa/SLD – inicjator przywrócenia opieki stomatologicznej we wrocławskich podstawówkach.
- Każdego roku staramy się otwierać we wrocławskich szkołach kolejne gabinety i rozwijać program walki z próchnicą. Chcemy jej zapobiegać poprzez m.in. systematyczne kontrole oraz kształtowanie nawyku dbania o zęby, zarówno przez prawidłowe ich mycie, jak i stosowanie odpowiedniej diety – dodała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych urzędu Miasta Wrocławia.
W szkolnych gabinetach wykonywane są badania stomatologiczne wraz z oceną stanu uzębienia, lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych, kontrola zalakowanych zębów połączona z uzupełnieniem laku, leczenie próchnicy „punktowej” w zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych poprzez wypełnienie zapobiegawcze, lakierowanie zębów. Do szkolnego gabinetu dentystycznego może zgłosić się także uczeń szkoły, w której nie ma gabinetu. Estetykę gabinetów uzupełniły ścienne dekoracje malarskie, a zaaranżowany wystrój tworzy klimat budzący zainteresowanie uczniów i rodziców, odwraca uwagę, łagodzi lęk przed zabiegami profilaktycznymi i leczniczymi. Realizatorami programu są lekarze dentyści, którzy zostali wybrani w konkursach.
Szkolne gabinety denstyczne to nie wszystko. Wrocław wdraża kolejny program profilaktyczny Szczoteczka soniczna dla Pierwszaka.
Początek działań edukacyjnych planowany jest na październik/listopad a zakończenie na grudzień.
- Nawyki są cichą siłą, destrukcyjną lub konstruktywną. Nawyk połączony z frajdą będzie trwał. Stąd pomysł na gadżet, który będzie wołał dziecko przed snem, po imieniu - UŻYJ MNIE!!! Nawet wtedy, kiedy rodzic tego nie zrobi. Szczoteczki zostały zamówione w polskiej firmie, która jest partnerem strategicznym fundacji i jako jedyna zgodziła się sprzedać je bez żadnego zarobku. Koszt tego przedsięwzięcia to około 250 tys. zł. Wszystkie szczoteczki mają gwarancję - mówił lek.dent. Damian Nasulicz, prezes Fundacji Smile Together.
Próchnica zębów jest chorobą cywilizacyjną dotyczącą zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Z badań stomatologicznych przeprowadzonych w latach 2008-2009, na populacji 18 319 uczniów z 73 wrocławskich szkół podstawowych wynikało, iż 83 % uczniów ma chorobę próchnicową.
Szkoły podstawowe, w których realizowany jest program w latach 2020-2021:
1) Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Zemska 16c,
2) Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Inflancka 13,
3) Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17, ul. Wieczysta 105,
4) Szkoła Podstawowa nr 68, ul. Szczęśliwa 28,
5) Szkoła Podstawowa nr 74, ul. Kleczkowska 2,
6) Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 103 (Zespół Szkół nr 6), ul. Nowodworska 70,
7) Szkoła Podstawowa nr 77, ul. Św. Jerzego 4
8) Szkoła Podstawowa nr 83, ul. Boya-Żeleńskiego 32,
9) Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Traugutta 37
10) Szkoła Podstawowa nr 97, ul. Prosta 16, ul. Iwana Pawłowa 15.
Szkoły podstawowe, w których znajdują się nowe gabinety stomatologiczne:
1) Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Powstańców Śląskich 210-218
2) Szkoła Podstawowa nr 44, ul. Wilanowska 31
3) Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46, ul. Ścinawska 21
Napisz komentarz
Komentarze