Rok 2022 jest Rokiem Dobrych Relacji – Wrocław Przeciw Samotności. Ambasadorami akcji zostali: Olga Tokarczuk- pisarka, laureatka Nagrody Nobla; Anna Wyszkoni – wokalistka i Andrzej Piaseczny, wokalista.
- Miasto to wspólnota mieszkańców. Tu we Wrocławiu umiemy budować dobrą, mądrą, empatyczną i wrażliwą wspólnotę, ale zdajemy sobie sprawę, że w tej wspólnocie są ludzie, którzy wymagają jeszcze większej naszej troski. Chcielibyśmy poprzez różnego rodzaju działania, w jakimś stopniu to zjawisko samotności zredukować- mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Przez cały rok, przy okazji wielu działań we Wrocławiu organizatorzy Roku Dobrych Relacji z jednej strony będą chcieli dotrzeć do osób samotnych, wskazać im ścieżki i możliwości pomocy, a z drugiej uwrażliwić na ten temat osoby, których pozornie temat nie dotyczy. Lista wydarzeń jest otwarta. Każda organizacja, która chce podjąć ten temat, powinna skontaktować się z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, który jest operatorem Roku Dobrych Relacji.
- Jesteśmy pierwszym miastem w Europie (wydaje mi się, że nawet świecie, ale nie chcę aż tak ryzykować), które chce systemowo, kompleksowo i całościowo zająć się tematem dobrych relacji przeciw samotności. W tym roku odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń, zarówno o charakterze osiedlowym, jak i ogólnomiejskim. Swoje propozycje zgłosiły m.in. przedszkola, szkoły, jednostki kulturalne, społeczne, organizacje pozarządowe, jednostki i spółki miejskie. Część z nich to propozycje przygotowane z myślą o Roku Dobrych Relacji, ale wiele to już znane projekty, które w tym roku będą mieć szczególny wydźwięk– mówiła Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
W pełnym harmonogramie znajdują się także m.in. konferencja naukowa poświęcona zjawisku samotności, specjalna kampania informacyjna, edycje specjalne Dnia Życzliwości, Wrocławskiej Potańcówki, Dni Seniora czy wakacyjne festyny. Centralnym punktem będzie ogólnomiejski festyn, który odbędzie się 27 lipca, czyli dokładnie w Międzynarodowy Dzień Osób Samotnych.
- Samotność to też kaskada pewnych reakcji w organizmie – nie tylko takich jak smutek, przygnębienie czy depresja, ale również kaskada różnych zmian biologicznych – min. obniżenie zdolności do przeciwdziałania stanom zapalnym, pogorszenie reakcji immunologicznej, wzrost ciśnienia, zwiększenie ryzyka chorób serca. Z medycznego punktu widzenia na pewno warto zająć się tym zjawiskiem –podkreślała prof. Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatrii. Kieruje Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego i Kliniką Psychiatrii USK we Wrocławiu
- Warto pamiętać, że samotność dotyczy wszystkich, ale są grupy które są narażone na samotność szczególnie - co ciekawe, to są ludzie młodzi, to są ludzie chorzy, niepełnosprawni, czy osoby, które są szczególnie narażone na wykluczenie społeczne czy dyskryminacje. Te wszystkie inicjatywy, o których myśli Wrocław, nie są strasznie drogie i trudne. To jest również listonosz, który może porozmawiać, to jest lekarz, który może porozmawiać, to jesteśmy wszyscy my- dodał prof. Dariusz Galasiński – kier. Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ambasadorami Roku Dobrych Relacji zostali: Olga Tokarczuk- pisarka, laureatka Nagrody Nobla; Anna Wyszkoni – wokalistka i Andrzej Piaseczny, wokalista.
- Przede wszystkim czuje się dumna, że jestem od 10 lat utożsamiana z miastem, które wychodzi z taką inicjatywą, które chce głośno mówić o problemie jakim jest samotność – mówiła Anna Wyszkoni.
-Obiecuję, ze nie będę tylko „wyglądał” do akcji, ale też czynnie wezmę w niej udział. We Wrocławiu odbędzie się szereg działań, w które się włączę i będą Państwa do tego namawiał – dodał Andrzej Piaseczny.
Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.
Reklama
Rok 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Wrocław Przeciw Samotności
„Wrocław miastem wolnym od samotności” – pod takim hasłem w 2022 roku we Wrocławiu będą się odbywać wydarzenia, dedykowane poszerzaniu wiedzy o coraz bardziej powszechnym zjawisku jakim jest samotność. Specjaliści są zgodni -dotyka wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu społecznego. Budowanie relacji jest jedyną, skuteczną metodą walki z samotnością i w tym roku Wrocław właśnie na relacje będzie zwracać szczególną uwagę.
- 14.02.2022 21:16 (aktualizacja 20.09.2023 15:52)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze