Przed wybuchem wojny we Wrocławiu żyło, pracowało i uczyło się ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Stąd Wrocław jest teraz jednym z najczęściej wybieranych miast przez uchodźców. Szacujemy, że trafiło do nas około 250 tysięcy osób (nie mamy danych, jak wiele z nich zostało. Wrocław robi wiele, by nowi mieszkańcy mogli stanąć na nogi i odnaleźć nowe życie właśnie tutaj. Aby pokazać skalę - w ostatnich tygodniach, codziennie na Dworzec Główny PKP we Wrocławiu przyjeżdżało nawet 7 tysięcy osób. Od początku wojny - pojawiło się w tym miejscu ponad 150 tysięcy ludzi.
- Bardzo dziękuje za to co robi Wrocław. My, wrocławianie, wrocławianki, szkoły, firmy prywatne, urzędy, organizacje pozarządowe, tysiące wolontariuszy - to działanie pomocowe to jest nasze wspólne dzieło. Bez naszych mieszkańców sytuacja, z którą się mierzymy nie zostałaby sprawie opanowana. Kłaniam się nisko wszystkim zaangażowanym w jakimkolwiek wymiarze w pomoc uchodźcom w tych dniach. Ta pomoc jest bezcenna. Deklarujemy, że wesprzemy wszystkich tych, którzy do nas przyjadą– podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Wrocław działa także instytucjonalnie – jako ratusz i miejskie jednostki oraz spółki. Były dni - kiedy na Dworcu PKP, który nie należy przecież do samorządu – miasto wydawało nawet 8 tysięcy ciepłych posiłków jednego dnia.
Dodatkowo Wrocław przygotował i dostarcza każdego dnia na Dworzec Główny - "Wrocławskie Pakiety Wsparcia", dla przyjeżdżających z Ukrainy. W środku: żywność, słodycze i podstawowe środki higieniczne. W sumie kilka tysięcy pakietów
- Był taki straszny poranek. Atak na poligon, zmarło wtedy 35 żołnierzy ukraińskich a ponad 140 zostało rannych. I właśnie tego poranka przyjechały do nas do Lwowa dwie karetki – dar Wrocławia. Nie mam już strachu w sobie, mam tylko teraz chęć do działania. Dziękuję Wam wszystkim - mówiła Ulyana Tybinka, z Biura Rady Miejskiej we Lwowie.
Stworzyliśmy na terenie Wrocławia 20 punktów noclegowych. Od początku wojny miasto zapewniło miejsce do spania i odpoczynku dla blisko 20 tysięcy osób
Wrocław udostępnił miejsca noclegowe w hotelach i hostelach, w galerii artystycznej na Dworcu Głównym, Porcie Lotniczym, w jednej z hal sportowych czy nie używanym budynku szkolnym. Teraz każdej doby zapewniamy nocleg dla około 2000 uchodźców, a 1000 miejsc pozostaje w gotowości do przyjęcia kolejnych uchodźców. Wszystkie osoby, którym zapewniamy nocleg mają zapewnione całodziennie wyżywienie, 3 posiłki dziennie. Wydaliśmy w tych masowych punktach do tej pory 53 tysiące posiłków.
Ostatnie dni były nieco spokojniejsze pod względem liczby przybywających uchodźców, ale musimy być przygotowani, że to jeszcze nie koniec. Musimy zakładać te nawet najbardziej czarne scenariusze, stąd Wrocław przygotowuje kolejne lokalizacje pod miejsca noclegowe.
- Wrocław jest w czołówce miast, które przyjmują uchodźców i w których jest wysoki poziom organizacji procesów pomagania - jest jednym z miast, w których najlepiej to zostało zorganizowane i najwięcej pomocy wyrusza do Ukrainy. Chcę podziękować, jako Ukrainiec, wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórki finansowe, rzeczowe, wolontariat, jakiekolwiek działania pomocowe uchodźcom, ludziom którzy stracili wszystko. Oni tu, we Wrocławiu pozyskują przyjaciół i otrzymują pomoc, która jest im niezbędna – mówił Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina
Dobre relacje w procesie przyjmowania naszych gości z Ukrainy są kluczowe- relacje w szkołach, miejscach pracy, wśród nas. Dlatego kontynuujemy kampanię Wrocław Miastem Dobrych Relacji i zapowiadamy kolejne wydarzenia.
- To spotkanie miało być inne - ale Rok Dobrych Relacji zmienił swój profil. Mamy akcenty położone gdzie indziej - chcieliśmy wyjść z pandemii i wyjść zza ekranów to by ł cel tego projektu - ale teraz będziemy walczyć solidarnie z Ukrainą, będziemy dbać o dobre relacje z naszymi gośćmi z Ukrainy, bo to teraz wydaje się najważniejsze- podkreślała Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Wrocław to miasto spotkań i dialogu, miasto wrażliwe społecznie i dlatego rok 2022 ogłoszono Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. W mieście odbywa się wiele wydarzeń, kolejnym będzie konkurs filmowy "Wkręć się w dobre relacje". Ambasadorką edycji głównej została Sonia Bohosiewicz, natomiast edycji 5-10-15 Sara Egwu James. Organizatorem inicjatywy jest Wydział Promocji i Turystyki UM Wrocławia.
- To za co ja będę odpowiedzialna – to konkurs filmowy, do którego mogą zgłaszać się i profesjonaliści i amatorzy. Ma traktować o relacjach – dla mnie najważniejsza będzie wrażliwość, emocje. Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam zaproszona do tego projektu – mówiła Sonia Bohosiewicz, Ambasadorka Roku Dobrych Relacji, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.
Celem konkursu skierowanego do osób pełnoletnichzarówno do profesjonalistów, agencji reklamowych, jak i do amatorów) jest wyłonienie najlepszego filmu, który będzie przedstawiał, jak ważne jest budowanie więzi, wspólnot, a przede wszystkim dobrych relacji społecznych. Głównym zadaniem jest wideo interpretacja hasła "Wkręć się w dobre relacje!". Stworzony materiał wideo (trwający od 30 do 90 sekund) powinien stanowić własną interpretację istotności zagadnienia jakim jest tworzenie wspólnot oraz podkreślać wagę relacji społecznych, w których nikt nie powinien czuć się osamotniony. Film może również nawiązywać do sytuacji, w której znalazł się świat po wybuchu wojny w Ukrainie. Nagranie nie musi zawierać elementów pozwalających na jednoznaczne powiązanie go z Wrocławiem, ale ich uwzględnienie będzie dodatkową wartością. Najlepszy film zostanie wykorzystany m.in. do promocji kampanii społecznej „Wrocławski Rok Dobrych Relacji – Przeciw Samotności”. Będzie także prezentowany w telewizji, Internecie, w kinach – trafi do tysięcy odbiorców i być może odmieni czyjeś życie. Termin zgłaszania prac upływa 31.05.2022 (12.00). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10.06.2022.
Wrocław Miastem Dobrych Relacji. Solidarny z Ukrainą.
Dziesiątki tysięcy wolontariuszy każdego dnia we Wrocławiu wspierają uciekających przed wojną Ukraińców. Solidarność, wspólnota, dobre relacje - nabrały zupełnie nowego znaczenia.
- 25.03.2022 09:14 (aktualizacja 20.09.2023 15:53)
- Źródło: materiały prasowe UM Wrocławia
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze