Jaki był dla Gminy Kobierzyce odchodzący rok 2024?
Był to oczywiście rok szczególny, rok wyborczy, w którym mieszkańcy Gminy Kobierzyce wybrali mnie na wójta gminy Kobierzyce. Zmieniła się liczba radnych, która wzrosła z 15 do 21, zwiększyła się Rada Gminy a same wybory miały charakter proporcjonalny, startowały w nich komitety wyborcze, na szczęście lokalne, a nie partyjne. Wcześniej wybory miały charakter większościowy, odbywały się w jednomandatowych okręgach. Zmiany te to oczywiście efekt rozwoju naszej Gminy. Po przekroczeniu progu 20 tys. mieszkańców Gmina Kobierzyce znalazła się po raz pierwszy w gronie większych samorządów, w których obowiązuje ordynacja proporcjonalna.
Grudzień to we wszystkich samorządach czas intensywnej pracy nad budżetami. Jaki będzie budżet Gminy Kobierzyce na rok 2025? Kiedy możemy spodziewać się jego uchwalenia?
Po raz pierwszy nasz budżet przekroczy magiczną kwotę pół miliarda złotych. W przybliżeniu można powiedzieć, że będzie to ok. 520 milionów po stronie wydatków i ok. 460 po stronie przychodów. Różnica między tymi kwotami, czyli deficyt wynika z nadwyżek z ubiegłych lat, kredytów, zmiany terminu realizacji inwestycji i wielu innych czynników. W budżetowaniu gmin to normalna sytuacja. Projektowanie budżetu w gminie różni się znacząco od planowania w przedsiębiorstwach i trzeba to wyraźnie zaznaczyć, gdyż nie wszyscy rozumieją specyfikę samorządów. Uchwalenie budżetu planujemy na sesji Rady Gminy, która odbędzie się dwudziestego grudnia.
Jakie wydatki stanowią najwyższą pozycję w budżecie Gminy na przyszły rok?
Z całą pewnością pozycje związane z kontynuacją rozbudowy i modernizacji szkół. Są to działania konieczne, lecz bardzo kosztowne, a przypomnę, że kontynuujemy rozbudowę szkoły w Pustkowie Żórawskim w Tyńcu Małym.
Na jakie inwestycje drogowe możemy liczyć w 2025?
W opracowywanym budżecie pojawiają się również duże zadania drogowe, czyli nowe połączenie w północnej części Gminy z Wrocławiem poprzez ulicę Rekreacyjną w Ślęzie do ulicy Kobierzyckiej we Wrocławiu. Jest to zadanie wpisane w przyszłoroczny budżet, jednak z zastrzeżeniem, że w pierwszej kolejności muszą zakończyć się procedury związane z projektami i pozwoleniami na ostatni odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (WOW), która jak wiadomo, dotrzeć ma do Węzła Bielańskiego – zagadnienia związane z projektowaniem WOW znajdują się w gestii marszałka województwa.
Jakie projekty drogowe udało się ukończyć w 2024?
W mijającym roku udało się ukończyć dwie bardzo ważne, oczekiwane przez mieszkańców drogi lokalne. Pierwsza to droga z Chrzanowa do Kobierzyc, o której rozmawialiśmy już wielokrotnie. Inwestycja trudna, m.in. ze względu na odkrycia archeologiczne w trakcie prac. Druga to przebudowa drogi w Bąkach, gdzie udało się znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, z czego bardzo się cieszę. Na tej samej trasie czeka nas jeszcze jedna ważna inwestycja – przebudowa drogi w Owsiance.
Dlaczego akurat ta trasa ma takie znaczenie?
Drogą prowadzącą przez Bąki i Owsiankę będziemy się komunikowali w przyszłości, całkiem już niedalekiej, do nowego węzła, który powstanie na drodze ekspresowej S8. Trasa S8, która zastąpi dzisiejszą bardzo niebezpieczną DK 8, ma być budowana już od przyszłego roku właśnie w okolicach Owsianki. Mówimy więc o tworzeniu zupełnie nowego systemu komunikacyjnego.
W Gminie Kobierzyce pojawia się coraz więcej projektów, które można określić jako „zielone” – jakich inwestycji tego typu można się spodziewać w najbliższych miesiącach?
To prawda, realizujemy sporo inwestycji bardzo oczekiwanych przez mieszkańców. Mini parki, tereny zielone, nasadzenia drzew – wszystkie te małe inwestycje poprawiają jakość życia naszych mieszkańców i estetykę miejscowości naszej Gminy. W kategorii projektów „zielonych” jest też kilka dużych tematów, które są dopiero przed nami: Park Bielański czyli zazielenienie południowej części Bielan Wrocławskich, ale też próba pozyskania 16- hektarowego terenu w Ślęzie, tuż przy rzece, blisko naszego obiektu wielofunkcyjnego. Chcemy w tym miejscu stworzyć duże, przyjazne mieszkańcom, zielone miejsce rekreacyjne.
Skoro jesteśmy przy tematach związanych z ekologią – w Gminie Kobierzyce odbyły się pierwsze chyba duże konsultacje społeczne dotyczące sposobu i kosztów wywozu śmieci. Jakie rezultaty przyniosły?
Były to pierwsze konsultacje w takiej formule. W niedawnej kampanii wyborczej zapowiadaliśmy organizację konsultacji w sprawach ważnych dla mieszkańców – pierwszym testem, był społeczny wybór gwiazdy przyszłorocznych dożynek. Natomiast w przypadku gospodarki odpadami komunalnymi, mieszkańcy wybierali częstotliwość wywozu odpadów z zabudowy jednorodzinnej.
Jaki był wybór mieszkańców?
Mieszkańcy wskazali, iż pomimo wzrostu ceny (o kilka złotych), chcą by odpady komunalne z zabudowy jednorodzinnej były odbierane raz w tygodniu i taki harmonogram zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.
Po niedawnych wyborach sołtysów w Gminie Kobierzyce pojawiło się kilka skarg. Czy wszystkie miejscowości mają już swoich sołtysów?
Oczywiście deklaruję pełną gotowość do współpracy ze wszystkimi sołtysami i liczę w tej kwestii na wzajemność. Wybory sołtysów były w tym roku zaskakująco zacięte, w kilku miejscowościach rozegrała się mocna walka wyborcza, czego dotychczas nie doświadczaliśmy. W przypadku pięciu miejscowości wpłynęły odwołania dotyczące wyników wyborów sołtysa. Rada Gminy, do której kompetencji należy rozpatrywanie takich odwołań, uznała wynik wyborów w czterech wsiach, w jednej uznała zasadność skargi. Sprawa jest dalej procedowana, Sołtys Tyńca Małego, bo o tej miejscowości tu mowa, odwołał się od decyzji Rady Gminy do Sądu Administracyjnego. Czekamy więc na decyzję sądu w tej sprawie.
Pod koniec roku 2024 na Gminę Kobierzyce spadł cały deszcz nagród – m.in. prestiżowe wyróżnienia GUS, czy Dolnośląskie Gryfy…
Takie wyróżnienia oczywiście cieszą, choć muszę w tym miejscu zdementować pojawiające się nieraz w mediach społecznościowych plotki: nie zdobywamy nagród, dlatego, że za nie płacimy, w ogóle nie startujemy w tego typu konkursach. Nagrody, które otrzymała Gmina, pochodzą z konkursów niezależnych. Często znajdujemy się w czołówce różnych rankingów ze względu na korzystne wskaźniki ekonomiczne i społeczne, które utrzymują się od lat. Nagrodę Dolnośląskiego Gryfa otrzymaliśmy w kategorii gmin przyjaznych biznesowi. Takie wyróżnienie szczególnie cieszy – kapituła nagrody jest bardzo szczególna, są w niej ludzie nauki, wielkiego biznesu i polityki. Podejście gmin do biznesu nabrało dziś nowego znaczenia. Jako samorząd partycypujemy w podatkach firm, które działają na naszym terenie. Wobec tego trzeba robić wszystko, żeby im się tutaj po prostu dobrze wiodło.
Gmina Kobierzyce jest członkiem Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska – jakie korzyści przynosi to członkostwo?
Dzięki przynależności do Stowarzyszenia współpracujemy, w ramach Aglomeracji, ze wszystkimi jej gminami, a przede wszystkim z gminą – rdzeniem, czyli z Wrocławiem i jego władzami. Jest to bardzo istotne dla Gminy Kobierzyce, która jest bezpośrednio związana z Wrocławiem na wiele sposobów., np. woda w którą zaopatrywana jest strefa inwestycyjna, pochodzi właśnie z Wrocławia. Kolejna kwestia to komunikacja zbiorowa, możliwość wjeżdżania naszych autobusów do Wrocławia, korzystania z przystanków itd. To także wszelkiego rodzaju badania, wspólne projekty, które możliwe są tylko dzięki działaniom aglomeracyjnym. No i oczywiście, w samej Aglomeracji działa zasada solidarnościowej pomocy. Mieliśmy z nią do czynienia niedawno, w momencie powodzi. Oczywiście, Gminy Kobierzyce nie dotknęła powódź, ale włączyliśmy się w pomoc gminom poszkodowanym. We wspólnych działaniach w Stowarzyszeniu czuć dobrą energię. Współpraca aglomeracyjna naprawdę idzie w dobrym kierunku.
Czego życzy Pan mieszkańcom Gminy Kobierzyce na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok?
Żebyśmy mogli na chwilę się zatrzymać, choć wiem po sobie, że bywa to niełatwe, ale zatrzymać się na tę chwilę trzeba, dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia i wszystkim tego życzę. Życzę oczywiście szczęścia w Nowym Roku. Szczęścia we wszystkim. W zdrowiu, w pieniądzach, w biznesach, które robimy, w pracy. Żebyśmy po prostu za rok spotkali się wszyscy i powiedzieli sobie: to był fajny rok!
Napisz komentarz
Komentarze