Uprawa warzyw dyniowatych – stanowisko i pielęgnacja
Warzywa z rodziny dyniowatych wytwarzają długie płożące się łodygi. Mogą się również wspinać po podporach dzięki pędom bocznym (tzw. wąsom). Wywodzą się z ciepłego klimatu, więc wymagają słonecznej ekspozycji, nagrzanej ziemi i stałej temperatury od 20°C do 28°C.
Źle znoszą chłodne dni i noce. Przy 4°C dochodzi do uszkodzeń roślin. Zamierają już przy 0°C-2°C.
Rozwijają bardzo dużo liści i owoców przy jednocześnie płytkim systemie korzeniowym. Potrzebują obfitego podlewania przez cały sezon wegetacyjny i dokarmiania nawozami mineralnymi.
Zanim posadzisz warzywa dyniowate – przygotuj stanowisko
Dyniowate rosną na średniociężkim podłożu, najlepiej piaszczysto-gliniastym, zasobnym w próchnicę i składniki pokarmowe. Glebę pod wiosenny siew przygotuj jesienią – dodaj do niej obornik i przekop, żeby równo się wymieszał.
Warzywa dyniowate wysiej do gruntu po 15 maja, kiedy skończą się przymrozki. Jeśli planujesz rozsady, umieść nasiona w doniczkach na 5 tygodni przed planowanym terminem wysadzania na stałe miejsce. Ustaw je w szklarni lub tunelu i zapewnij im odpowiednią temperaturę:
- do wschodów – 24°C-28°C,
- po wschodach – 20°C-25°C w dzień i 16-20°C w nocy.
Jeśli lato zapowiada się chłodne lub chcesz zabezpieczyć się przed pogodowymi niespodziankami, arbuzy i melony uprawiaj pod osłonami.
Dynia – pomarańczowa królowa ogrodu
Zawiera witaminy C, A, E, K i z grupy B, magnez, fosfor, wapń, żelazo, sód, potas i cynk. Pestki dyni działają przeciwpasożytniczo.
Odmiany:
- Bambino – dynia olbrzymia o zwartym ciemnopomarańczowym miąższu,
- Warszawska – dynia makaronowa. Podczas gotowania miąższ się rozpada i przybiera strukturę makaronu
- Junona – dynia zwyczajna o nasionach bez łupin. W jednym owocu znajduje się aż do 350 pestek.
Te i wiele innych nasion dyni znajdziesz tu: https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-dyni/.
Cukinia
Skarbnica potasu, żelaza, magnezu, wapnia, sodu, cynku, fosforu, witamin C, K, B6, PP, B1 i beta-karotenu. Nie zbiera metali ciężkich z gleby. Odkwasza organizm i jest lekkostrawna.
Odmiany:
- Tapir – owoce długie, cylindryczne o prążkowanej skórce.
- Soraya – miąższ kruchy i soczysty. Owoce długie do 50 cm o wadze od 2 do 4 kg.
Goldena – odmiana o żółtej skórce. W trakcie dojrzewania przybiera pomarańczowy kolor.
Ogórek
Dostarcza antynowotworowych przeciwutleniaczy, kukurbitacyn i flawonoidów oraz śladowych ilości witamin C, K i z grupy B, potasu, magnezu, miedzi i manganu.
Odmiany:
- Śremski Nowy – odporny na mączniaka rzekomego,
- Wisconsin – do konserwowania i kiszenia; jedna z najstarszych odmian ogórka,
Gergana – owoce do ponad 30 cm.
Patison
Biologicznie to odmiana dyni o dyskoidalnej formie. Podobnie jak cukinia nie zaciąga metali ciężkich z gleby. Zawiera potas, wapń, magnez, witaminę C, B1, B2, PP, beta-karoten oraz antynowotworowe kukurbitacyny.
Młode patisony nadają się do kiszenia i marynowania w całości. Z dużych patisonów przygotujesz zupy i danie główne z farszem.
Odmiany:
- Gagat – ciemnozielony,
- Disco – biały,
Orange – pomarańczowy.
Rośliny dyniowate – arbuzy i melony w Twoim ogrodzie
Do rodziny dyniowatych należą również owoce: arbuzy i melony. Istnieją odmiany, które z powodzeniem uprawia się w Polsce – na tych samych zasadach, jak warzywa.
W przypadku arbuzów, bogatych w witaminę C, likopen, karotenoidy i kwas foliowy, są to m.in.:
- Sugar Baby – do 5 kg,
- Moro – do 6 kg,
- Crimson Sweet – do 15 kg.
Melony zawierają witaminy C, A i z grupy B, potas, beta-karoten i kukurbitacyny. Odmiany, którym odpowiada klimat umiarkowany, to np.:
- Charentaise – pomarańczowy miąższ,
- Hale’s Best Jumbo – pomarańczowy miąższ. Dobrze znosi suszę.
- Oliwin – jasnozielony miąższ. Dobrze znosi chłody.
Żyj zdrowo i smacznie dzięki roślinom dyniowatym
Zapobiegają nowotworom, miażdżycy i nadciśnieniu. Obniżają cholesterol i ryzyko zawału serca. Pomagają pozbyć się pasożytów i są delikatne dla żołądka. To właśnie one często stanowią pierwszy stały pokarm w życiu człowieka. Pomagają odzyskać zdrowie po ciężkich chorobach. Przetwory z warzyw zapewniają dawkę witamin zimą, a melony i arbuzy dbają o nawodnienie latem. Zaprzyjaźnij się z rodziną dyniowatych, a Twoje zdrowie tylko na tym zyska!