Rozmawiamy z mgr Tomaszem Struzikiem, właścicielem klinik medycyny manualnej i fizjoterapii we Wrocławiu, Legnicy i Szczecinie, fizjoterapeutą, akupunkturzystą, hirudoterapeutą, terapeutą manualnym i kręgarzem prowadzącym klinikę Medycyny Manualnej MTS Struzik Theraphy na wrocławskim Ołtaszynie przy ul. Łubinowej 12
Jakimi rodzajami terapii zajmuje się Pana klinika?
Zajmujemy się terapią w bardzo szerokim zakresie metod konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Stosujemy masaże lecznicze, terapie manualne oraz bardzo wyspecjalizowany sprzęt fizykoterapeutyczny: falę uderzeniową INDIBA, laser wysokoenergetyczny, kriokompresję. W diagnostyce stosujemy aparaturę USG. Nowym zabiegiem jest elektroliza, która pomaga w leczeniu poważnych zmian zwyrodnieniowych ścięgien w okolicy barków, kolan łokci – dzięki zabiegowi możemy uniknąć poważnych operacji. W zakresie terapii niekonwencjonalnych posługujemy się takimi metodami jak m.in. masaż Ogułowa, pijawki lekarskie, akupunktura.
Na czym polega zabieg elektrolizy?
Eletroliza to bardzo precyzyjny zabieg: wprowadzam igłę w zwyrodniałe ścięgno pod kontrolą USG, dzięki czemu mogę puścić prąd dokładnie tam, gdzie lokuje się zmiana chorobowa – celem terapii jest odbudowa macierzy kolagenu. Zabieg trwa pół godziny, trzeba wykonać od trzech do sześciu sesji w zależności od stopnia zmian zwyrodnieniowych. Przez zabiegiem najważniejsza jest diagnostyka i obrazowanie. Pacjenci często przychodzą z bólami, które trwają już wiele miesięcy, a czasem i kilka lat – żadne zabiegi fizykoterapeutyczne nie przynoszą im ulgi. Okazuje się, że czasem trzeba wywołać kontrolowany stan zapalny, który wywołuje zmiany chemiczne w strukturach a potem regenerację.
W jakich chorobach pomaga taka terapia?
Wszystkie osoby, które cierpią na przewlekłe bóle barków, bóle łokci tenisistów i golfistów, kolano skoczka – we wszystkich tych przypadkach, w których tradycyjne formy fizjoterapii okazują się często bezradne elektroliza jest w stanie przynieść realną pomoc. Nierzadko pacjenci udają się do chirurgów, ortopedów, którzy proponują w takich sytuacjach zabiegi operacyjne, artroskopię. Elektroliza jest w stanie ustrzec przed tymi zabiegami. Dzięki obecności USG w moich placówkach mogę osobiście kwalifikować pacjenta do zabiegu. Oczywiście mile widziana jest wcześniejsza diagnostyka obrazowa np. MR-rezonans czy też RTG, ale USG jest często już wystarczające do zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Poprawa jest procesem długotrwałym. Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu. Różnica zauważalna jest zwykle po trzech zabiegach. Co istotne, pacjent dostaje do wykonania w domu również specjalistyczne ćwiczenia. Proces pełnej regeneracji to około sześciu tygodni.
Trafiają do nas pacjenci o bardzo szerokim spektrum dolegliwości bólowych – począwszy od prostych bóli kręgosłupa, napięć mięśniowych po osoby z problemami neurologicznymi związanymi z przewlekłymi chorobami. Niektórzy pacjenci przychodzą z bólem, który trudno jest sklasyfikować i zdiagnozować.
W naszej placówce prowadzimy bardzo szeroki wachlarz działań – począwszy od zwykłej rehabilitacji i masaży leczniczych po wykwalifikowane, specjalistyczne terapie manualne, igłoterapie, akupunkturę, pijawki lekarskie oraz bardzo wysokiej jakości sprzęt fizykalny, który potrafi trzy- czterokrotnie przyspieszyć proces regeneracji tkanek. Unikalnym urządzeniem jest INDIBA, która przywraca błonom komórkowym ich fizjologiczne napięcia, dzięki czemu wszelkie procesy zapalne lub przeciążeniowe są szybciej niwelowane.
Jaka terapia manualna może pomóc w uśmierzaniu bólu?
Pod pojęciem terapii manualnej kryje się bardzo wiele technik. Pracujemy zarówno na strukturach mięśniowo powięziowych, jak i na odruchach – stymulując odpowiednie punkty na ciele, wykonując techniki np. pinoterapii stymulujemy skórę i układ nerwowy, pobudzając organizm do samoleczenia. Jestem dumny z terapeutów, którzy ze mną pracują. Są to fizjoterapeuci, którzy są otwarci na nowe kierunki, cały czas jeździmy na szkolenia. Co najważniejsze – wszyscy są pasjonatami tego, co robią. Każda z tych osób ma też swoja specjalność, dzięki czemu możemy pomóc pacjentom, którzy mają m.in. problem z aparatem mowy, takie jak poważny brusizm czy zespół stawów skroniowo-żuchwowych. Pan Radosław Gałus jest jednym z terapeutów specjalizujących się w takich zagadnieniach. Problemy takie jak brusizm, czyli nadmierne ściskanie zębów i szczęk mają często podłoże psychosomatyczne. Dzisiejszy tryb życia, stres, nerwy mają przełożenie na napięcie mięśniowe powodujące często ból. Mięśnie karku, pleców
Pani Alicja Dauksz, pan Mateusz Cioch oraz Marcin Horoszko są specjalistami leczenia aparatu ruchu poprzez odpowiednie techniki manualne. Sam specjalizuję się w terapii manualnej, szczególnie zaś w technikach kręgarskich. Jestem wychowankiem praskiej szkoły terapii manualnej wg. Lewita. Obejmuje ona techniki miękkie i twarde. Upraszczając – chodzi w niej o ustawianie poszczególnych segmentów kręgosłupa. Aparat mięśniowy, powięziowy i więzadłowy musi być odpowiednio do tego przygotowany. Ciało ludzkie ma swoją pamięć – jeśli wykonamy pewne zabiegi zbyt szybko i radykalni, możemy pogorszyć sytuację. Staramy się podchodzić do pacjenta kompleksowo. Np. pijawki lekarskie mają niezwykle szerokie zastosowania, związane również z zaburzeniami psychosomatycznymi W naszych placówkach mamy również psychoterapeutów oraz dietetyków. Trafiają do nas również pacjenci z urazami odniesionymi w wypadkach samochodowych lub różnych zdarzeniach losowych. Dzięki technologiom, które mamy do dyspozycji możemy szybko niwelować stany zapalne – szczególnie dotyczy to stawów. Posiadamy w naszej placówce kriokompresję Game Reader, która pozwala przy różnego typu urazach – skręceniach, zwichnięciach czterokrotnie przyspieszyć proces regeneracji.
Naszym pacjentom oferujemy szereg ułatwień: grafik zabiegów dostępny jest w Internecie, współpracujemy z serwisem ZNANY LEKARZ, wysyłamy przypomnienia o wizytach SMS-ami.
Świadczymy bezpłatną rehabilitację po wstępnej ocenie prawnej okoliczności zdarzenia.
Dziękuję za rozmowę