Podpowiada sklep ogrodniczy plantet.pl
Korzyści z wiosennego przycinania róż
Przycinanie róż umożliwia szybkie uformowanie rośliny w kierunku pożądanego kształtu. Równoległe przypomina o konieczności usunięcia chorych i martwych pędów. Ten zabieg rzutuje bezpośrednio na tempo wzrostu i obfitość kwitnienia. Niekontrolowany wzrost pędów doprowadza do ich nadmiernego zagęszczenia, które osłabia kwitnienie. Cięcie pozwala zwiększyć ilość i wielkość kwitnienia. Docelowo opóźniania to także moment kwitnienia. Zdecydowane cięcie pozwala na uzyskanie kwitnienia w późniejszym terminie, jednak kwiaty będą masywniejsze, a pędy rośliny nie stracą siły do pogrubienia i wydłużenia.
Posiadany rodzaj róży dyktuje sposób postępowania. Pod uwagę należy wziąć, czy jest to młoda roślina. Odmiennego postępowania wymagają rabatowe, pnące, pienne, a także angielskie. Do ich specyfikacji należy dopasować rodzaj cięcia. Łączy je fakt, że nie można ich przecinać okresie jesiennym.
Kiedy dokładnie przycinać róże na wiosnę?
Przycinanie róż należy przeprowadzać wyłącznie wiosną. Większość Ogrodników robi to równolegle z kwitnieniem forsycji. Kluczowe jest, żeby zrobić to przed pojawieniem się młodych pędów. Zatem najlepszym okresem będzie czas od końca marca do połowy kwietnia. Przycinanie róż należy robić niezależnie od swoich umiejętności. Nawet niedoświadczona ręka przyniesie więcej korzyści niż szkód.
Jak przycinać róże w zależności od gatunku?
Wystepują pewne kwestie które są charakterystyczne wyłącznie dla konkretnych gatunków. Inne natomiast można uznać za pewnik dla wszystkich tych roślin ze względu na wspólne uwarunkowania. Sekator do przycinania róż powinien być bardzo dobrze naostrzony. Tępe narzędzie uniemożliwia przeprowadzenie udanego zabiegu. Cięcie musi być wykonywane pod skosem. Powinno być umiejscowione na około centymetr nad pąkiem. Wówczas należy także usunąć wszystkie chore i słabe pędy, aby nie hamować rozwoju roślin.
Róże wielokwiatowe
W grubych pędach należy pozostawić 4-6 oczek i wysokość powinna wynosić od 20 do 30 cm. Z kolei dzięki będę mogą być pozostawione 2-4 oczka, a ich długość może wynosić od 15 do 20 cm.
Róże rabatowe
W przypadku niższych odmian należy przyciąć je do wysokości 30 cm, a wyższe do 60 cm. Nie zachodzi konieczność usuwania słabych pędów.
Róże pnące
Ten rodzaj róż przecinany jest dopiero po czterech latach od posadzenia. Cięcie nie obejmuje pędów stanowiących szkielet, a jedynie boczne przyrosty. Należy przyciąć je do wysokości 30-40 cm.
Róże pienne
Należy przecinać je zawsze na krótko. Rekomendowane jest pozostawianie 3 lub 4 oczek. Jednocześnie należy usuwać dzikie pędy. W przypadku grubych pędów lepiej wykorzystać do tego większy, sekator nożycowy.
Róże okrywowe
Jako jedyny rodzaj nie wymagają corocznego cięcia. Można przeprowadzać je co kilka lat, aby odmłodzić roślinę. Polecane jest usuwanie starych i zdziczałych pędów.
Jak przeprowadzić wiosenne przycinanie róż?
Pędy róż zawsze powinny być odcinane nad oczkiem, które odrasta na zewnątrz. Narzędzie powinno być kierowane w stronę oczka, na około 5 mm powyżej. Najczęściej można zaobserwować wypuszczanie nowych kwiatów po 4-6 tygodniach. Długość tego okresu zależy od warunków atmosferycznych.
Usuwanie dzikich pędów umożliwia ochranianie rośliny przed obumarciem i utratą cennych składników odżywczych. Dzikie pędy muszą być usuwane najbliżej miejsca ich wyrastania, do czego idealnie sprawdza się nóż ogrodowy. Można je rozpoznać po charakterystycznej dla nich jasnozielonej barwie i gęściej rozmieszczonych kolcach.