Kalkulator odsetek bankowych
Faktem jest, że kalkulator odsetek bankowych jest narzędziem łatwym w użytkowaniu. Daje możliwość oszacowania zysku z lokat i rachunków oszczędnościowych, co oznacza, że pozwala wyliczyć odsetki od kapitału zgromadzonego w konkretnym okresie. Co ważne, na wielkość odsetek wpływ mają aspekty takie jak okres trwania lokaty/rachunku oszczędnościowego, wysokość oprocentowania i kapitalizacja. Czym jest kapitalizacja odsetek? Najłatwiej mówiąc, jest to dopisywanie odsetek narosłych do kapitału w trakcie trwania kapitalizacji. Trzeba mieć na uwadze także konieczność odjęcia od zysku tzw. podatku Belki (od zysków kapitałowych), który jest pobierany za każdym razem przez bank od naliczonych odsetek! W efekcie powstaje ostateczny wynik - zysk netto. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
W jaki sposób wyliczyć przyszły zysk? W tym przypadku trzeba w kalkulatorze wpisać kwotę, okres na jaki zostanie zdeponowana (w latach, miesiącach lub dniach), oprocentowanie w skali roku i rodzaj kapitalizacji (roczna, półroczna, kwartalna, miesięczna lub dzienna). Odsetki bankowe wyliczymy wtedy, gdy podamy następujące dane:
- Wpłacona kwota na rachunek oszczędnościowy lub lokatę
- Ustalona stopa procentowa, podana przez bank
- Termin należności, czyli dzień, w którym wpłacono pieniądze
- Data zapłaty, czyli data zakończenia rachunku oszczędnościowego lub lokaty
Jak widać, w bardzo szybki i łatwy sposób możemy skorzystać z przydatnego narzędzia, jakim jest kalkulator odsetek bankowych.
Czym są odsetki?
Odsetki są kwotą, jaką płacimy za korzystanie z kapitału pożyczonego lub jaką otrzymujemy za zainwestowane pieniądze. To wskazuje, że stanowią wynagrodzenie dla inwestora lub pożyczkodawcy za udostępnienie środków pieniężnych. Można je wyrazić jako procent od pożyczonej lub zainwestowanej kwoty, przy czym mogą być naliczane w różnych odstępach czasowych. Funkcje odsetek nie dotyczą tylko wynagrodzenia, zwłaszcza że wyróżniamy także funkcję represyjną, motywacyjną, kompensacyjną i waloryzacyjną! Nie od dziś wiadomo, że odsetki stanowią ważny element finansów i ekonomii - wpływają na rentowność oszczędności, koszty kredytowe i decyzje inwestycyjne. Dzięki odsetkom, banki mogą funkcjonować poprzez udzielanie pożyczek i gromadzenie depozytów.
Czego dotyczy specyfika odsetek? Przede wszystkim ich wysokość zależy od kwoty, jaką posiada dłużnik i od czasu, przez który korzysta z pieniędzy. Odsetki wylicza się za okres, w którym dłużnik korzysta ze środków finansowych. Wyróżnić można dwa rodzaje odsetek: kapitałowe i za opóźnienie. Te pierwsze są wynagrodzeniem na korzystanie z kapitału, a te drugie rekompensują zwłokę w spełnieniu zobowiązań finansowych. Poza tym specjaliści wskazują na odsetki ustawowe za opóźnienia w handlowych transakcjach, jakie określone zostały w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w takich transakcjach.
Podsumowując, warto zauważyć, że kalkulator odsetek bankowych jest często użytkowanym narzędziem przez wiele osób. Co trzeba o nim wiedzieć? Pozwala on wyliczyć przyszły zysk z lokaty lub konta oszczędnościowego, wskazując na odsetki od zgromadzonego kapitału w danym okresie. Naszym zadaniem jest podanie kilku najważniejszych informacji, takich jak wpłacona kwota na lokatę, stopa procentowa ustalona przez bank, termin należności, w którym wpłacono środki pieniężne i datę zapłaty, czyli zakończenia lokaty. Dzięki temu szybko wyliczymy odsetki bankowe, w łatwy i sprawny sposób.