Zaćma (katarakta)
Dosyć często występującą chorobą oczu u wielu osób jest zaćma. Katarakta najczęściej dotyka osoby po 60 roku życia i powstaje poprzez zaburzenia metabolizmu białek w obrębie soczewki. Przez to dochodzi do zmętnienia i utrudnienia przepływu światła do siatkówki, dlatego nie ma mowy o wyraźnym i ostrym widzeniu. Nieleczona zaćma znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i często prowadzi nawet do utraty wzroku! Ile kosztuje operacja zaćmy? Do wyboru mamy pakiet refundowany przez NFZ, dotyczący soczewki ponadstandardowej asferycznej, jednoogniskowej. Ta soczewka nie posiada filtra światła niebieskiego i posiada filtr UV. Proces leczenia katarakty należy powierzyć specjalistom z kliniki okulistycznej, którzy zadbają o dobro pacjenta w każdym momencie. Sprawdźmy zatem, co trzeba wiedzieć o operacji zaćmy.
Operacja zaćmy
Jak już wiemy, operacja zaćmy to zadanie dla specjalistów z doświadczeniem i wiedzą. Cały proces obejmuje kilka kroków, takich jak:
- Znieczulenie w formie kropli do oczu i przygotowanie pacjenta do zabiegu (odkażenie i oczyszczenie skóry dookoła oczu)
- Nacięcie oka, przez które zostaną wprowadzona narzędzia do rozbicia i usunięcia starej oraz zamocowania nowej soczewki w danym miejscu
- Rozbicie zmętniałej soczewki za pomocą fal ultradźwiękowych i oczyszczenie dna torebki oka
- Mocowanie soczewki wewnątrzgałkowej, co wymaga ogromnej precyzji lekarza
Ostatni etap obejmuje usunięcie narzędzi z pole operacyjnego i zabezpieczenie nacięcia, aby łatwiej się goiło. Nacięcia są niewielkie, dzięki czemu oko dosyć szybko regeneruje się samodzielnie, bez konieczności zakładania opatrunków. Pamiętajmy o tym, że leczenie zaćmy nie jest zakończone po zagojeniu się oka - pacjenta musi kontrolować stan oczu i regularnie odbywać wizyty w gabinecie okulistycznym, aby wykluczyć podrażnienia, stany zapalne, przemieszczanie się soczewki lub rosnące ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Operacja na kataraktę odbywa się w jednym dniu, dzięki czemu nie trzeba pozostawać w szpitalu na kilka dni. Przed zabiegiem ogromne ważna jest szczegółowa diagnostyka, która pozwala zakwalifikować pacjenta do operacji i sprawdzić stan oczu (wady dioptryczne, ciśnienie w oku, stan dnia oka). Na końcu wybierana jest odpowiednia soczewka wewnątrzgałkowa do wszczepienia i ustalany jest termin operacji zaćmy.
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów w życiu człowieka, dlatego trzeba o niego dbać każdego dnia. Nasze oczy są narażone na różnorodne schorzenia i problemy zdrowotne, a regularne wizyty u okulisty dają szansę na szybkie wykrywanie problemów i podjęcie leczenia. Profesjonalną pomoc w tym zakresie uzyskamy w profesjonalnej klinice okulistycznej OneDayClinic.