Panie Wójcie, rozmawiamy w pierwszych dniach nowego roku – to dobry moment na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy. Jakim rokiem był 2017 dla mieszkańców Gminy Kobierzyce?
W starym roku załatwiliśmy dwie fundamentalne sprawy. Po pierwsze, został rozstrzygnięty przetarg na budowę kanalizacji w 11 miejscowościach. Rozpoczęliśmy budowę oczyszczalni ścieków w Kobierzycach. Koszt tych zadań to ok. 100 mln zł – środki te zostaną wydane w roku bieżącym i przyszłym.
Po drugie, udało się dopasować system oświaty do warunków najnowszej reformy oświaty. Poprzez rozbudowę różnych obiektów zapewniliśmy wszystkim dzieciom miejsce w przedszkolach – nie było to proste zadanie.
Rozstrzygnięty został również przetarg na obsługę gminnej komunikacji autobusowej. Szykują się zmiany dla mieszkańców?
Tak, to również bardzo ważna sprawa. Przetarg rozstrzygnięty jest na 10 lat, gwarantuje dużą stabilność świadczonych usług. Jeśli chodzi o wyłonionego w przetargu operatora, możemy mówić o częściowej kontynuacji – powstanie konsorcjum zajmujące się gminną komunikacją. Dla pasażerów najważniejsza jest jednak całkowita wymiana autobusów. Obecne pojazdy zostaną w całości wymienione na niskopodłogowe autobusy z klimatyzacją i miejscami dla osób niepełnosprawnych. Linie autobusowe pozostaną te same. System komunikacji, po uwzględnieniu wielu uwag mieszkańców wydaje się dopracowany i dobrze funkcjonujący. Zapewnia wygodny dojazd do Kobierzyc i skomunikowanie z Wrocławiem – działa linia do Dworca Głównego, część autobusów jedzie do węzła przesiadkowego na Krzykach. Będzie oczywiście działał nadal bilet zintegrowany umożliwiający korzystanie z komunikacji Gminy Kobierzyce i Wrocławia. Bez zmian pozostają także dotychczasowe ulgi na przejazdy.
Przejdźmy do roku 2018. Jaki będzie to rok w kobierzyckich inwestycjach?
Rok 2018 to rekordowy budżet w historii naszej gminy – prawie 200 mln zł po stronie dochodów i prawie 300 po stronie wydatków.
Najważniejsze zadania to dokończenie budowy oczyszczalni ścieków w Kobierzycach. Budowa zakończy się we wrześniu – październiku.
Nastąpi fizyczna likwidacja oczyszczalni w Wysokiej i Pustkowie Żurawskim. Ścieki, które trafiały tam dotąd popłyną do nowej oczyszczalni w Kobierzycach.
Porządkujemy więc gospodarkę wodno-ściekową: północną część gminy obsługuje wrocławskie MPWiK, resztę nowoczesna oczyszczalnia w Kobierzycach.
Rozpoczynamy budowę kanalizacji w 11 miejscowościach środkowej części naszej gminy. Od lutego rozpoczną się spotkania z ich mieszkańcami – chcemy poinformować ich szczegółowo o harmonogramie prac, a także o pewnych, nieuniknionych niestety, trudnościach, które z nich wynikają.
Budowa kanalizacji zakończy się w przyszłym roku. Przetarg wygrała firma o dużym doświadczeniu, która wywiązywała się dotąd wzorowo z wykonywanych na rzecz gminy prac. Naszym celem jest budowa kanalizacji w każdej miejscowości gminy. Niezwłocznie po zakończeniu inwestycji, o której mówiłem wcześniej, przystąpimy do budowy kanalizacji w tych czterech wsiach.
Postępuje również gazyfikacja gminy. Doprowadzono już gaz do Krzyżowic, na razie do szkoły – ale wkrótce będą mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy. Trwa budowa instalacji w Pełczycach.
Jakich inwestycji w oświatę możemy spodziewać się w tym roku?
Przykładamy ogromną wagę do inwestycji w oświatę. W gminie szybko rośnie ilość mieszkańców, zwłaszcza osób młodych z dziećmi. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom edukacyjnym. W tym roku zakończy się budowa nowego przedszkola ze żłobkiem w Kobierzycach (50 miejsc w żłobku, 150 w przedszkolu). Chcemy dobudować trzy segmenty do przedszkola w Ślęzie. Trwa projektowanie budowy lub znacznej rozbudowy pięciu szkół. Jeszcze w tym roku zakończymy projekt i rozpiszemy przetarg na szkołę w Bielanach Wrocławski. Szkoła w Bielanach Wrocławskich będzie znacznie większa – z halą sportową i węzłem żywieniowym. Nowy budynek powstanie w miejscu dzisiejszego boiska. Boisko jest z kolei przenoszone. Stare budynki szkoły w Bielanach Wrocławskich będą wyremontowane. Jesteśmy w trakcie opracowywania koncepcji i projektu rozbudowy szkoły w Wysokiej i Tyńcu Małym – szkoły te były zaprojektowane pod kątem sześcioklasowej podstawówki. Musimy teraz dobudować do nich nowe segmenty. Rozbudowana zostanie również szkoła w Kobierzycach. W Kobierzycach zakończy się także remont dawnego gimnazjum – trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy II części tych prac. W szkole w Kobierzycach zamierzamy w dalszej kolejności dobudować część kuchenną. Rozbudowana zostanie również szkoła w Pustkowie Żurawskim.
Co możemy powiedzieć o inwestycjach drogowych?
Możemy mówić o prawdziwym wysypie gminnych inwestycji drogowych w tym roku. Rozpocznie się kompleksowa przebudowa ulic Dworcowej, Zimowej i Polarnej w Bielanach Wrocławskich obejmująca również budowę chodników i ścieżek rowerowych. Kolejną ważną inwestycją jest budowa drogi przez Królikowice, która zamknie fragment komunikacji między DK8 z Cieszyc do DK35 w Małuszowie. Trzecia ważna inwestycja to przebudowa skrzyżowania w Kobierzycach – umożliwi bezpieczny wyjazd z Kobierzyc. Ważna dla bezpieczeństwa pieszych i jakości życia mieszkańców jest budowa chodników w Tyńcu nad Ślęzą, w Pustkowie Wilczkowskim (już rozpoczęta) i w Żurawicach. Deklarujemy wolę przebudowy drogi wojewódzkiej w Wierzbicach – droga ta znajduje się w gestii samorządu wojewódzkiego, prowadzimy w tej sprawie rozmowy. Remonty i modernizacje obejmą wiele dróg lokalnych i gminnych. Powstanie nakładka bitumiczna na DK 8 od Magnic do Bielan Wrocławskich. W wielu miejscach drogi na terenie gminy doczekają się oświetlenia. Ważna będzie również przebudowa drogi z Rolantowic do Dobkowic i Damianowic – droga jest 3-metrowej szerokości i jako jedyna w gminie odbiega parametrami od współczesnych standardów. Zależy nam na tym, by komunikacja w gminie tworzyła logiczny i przyjazny dla mieszkańców system. Tegoroczne inwestycje będą zwieńczeniem tej koncepcji.
A co dla rowerzystów?
Razem z Wrocławiem i Gminą Długołęka realizujemy program budowy ścieżek rowerowych. Jest już gotowy odcinek w Bielanach Wrocławskich w kierunku centrów handlowych. Trwają prace na ścieżce wzdłuż ul. Tęczowej. Ścieżki, po części biegnące drogami śródpolnymi będą sięgały do Domasławia, Chrzanowa i Kobierzyc. Kolejny odcinek: Pełczyce – Kobierzyce, powstanie jeszcze w tym roku. Program obejmuje również budowę ścieżki z Bielan Wrocławskich do Ślęzy i wzdłuż drogi 35 na Węźle Bielańskim. Będzie więc można przyjechać rowerem z Wrocławia do naszej gminy i jeździć po niej trasami rowerowymi. W ramach wspomnianego już wcześniej programu wymiany autobusów wprowadzimy pilotażowo możliwość przewozu rowerów w weekendy. Autobusy będą miały specjalną przyczepę do przewozu rowerów. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie tego typu przewozami.
Jakich jeszcze inwestycji możemy spodziewać się w 2018 r.?
Ogłaszamy przetarg na dokończenie budowy ośrodka zdrowia w Kobierzycach. Rozpoczynamy budowę remizy strażackiej w Pustkowie Żurawskim oraz sześciu świetlic. Pierwsza jest już budowana w Kuklicach. Na etapie przetargów są świetlice w Księginicach i w Ślęzie. Trwa projektowanie świetlic w Żernikach Małych, Krzyżowicach i Nowinach – chcemy jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na ich budowę. Trwają prace koncepcyjne odnośnie Pełczyc – możliwa jest rozbudowa istniejącej świetlicy lub budowa nowej oraz świetlicy w Żurawicach. W Biskupicach Podgórnych staramy się o przejęcie gruntu od Skarbu Państwa pod taki obiekt. Każda miejscowość w Gminie Kobierzyce będzie dysponować własną świetlicą – nowoczesnym obiektem z klimatyzacją. W innych miejscowościach będziemy remontować istniejące świetlice, tak jak stało się to w Domasławiu. Myślę, że domasławska świetlica wygląda teraz naprawdę wspaniale.
A jeśli chodzi o sport?
Trwa pierwszy etap przebudowy stadionu w Kobierzycach. Powstaje boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz całą infrastrukturą. Ruszyła budowa dużego kompleksu sportowego na granicy Bielan Wrocławskich i Ślęzy. Będzie tam boisko do piłki nożnej plus dwa boiska typu „Orlik” oraz cała niezbędna infrastruktura.
Jaki jest udział środków zewnętrznych, w tym unijnych w tegorocznych inwestycjach gminy? Czy nie obawia się Pan wpływu zmian legislacyjnych na tempo planowanych prac?
Zabiegamy oczywiście o środki unijne i inne dostępne sposoby finansowania. W kosztach budowy oczyszczalni ścieków w Kobierzycach połowa środków to zewnętrzne źródła finansowania. Pożyczki i dotacje z WFOŚ służą rozbudowie kanalizacji w gminie. Aż 85 proc. środków na budowę ścieżek rowerowych to dotacje UE. Jeśli chodzi o zmiany legislacyjnie i administracyjne, to istotnie, niektóre mogą sprawiać w przyszłości problemy. Przykładem mogą być decyzje wodno-prawne na zrzut wód deszczowych, które niegdyś wydawały starostwa powiatowe przeszły obecnie na Państwowe Gospodarstwo Wodne Polskie Wody. Decyzje wodno-prawne dotyczą projektów infrastrukturalnych – nie wiemy, w jakim tempie będzie je wydawał nowy centralny urząd. Po likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnych centralizacji uległy również decyzje o przekazywaniu gminom gruntów rolnych Skarbu Państwa – trudno obecnie przewidzieć, w jakim tempie wydawane będą decyzje. W obu przypadkach liczymy jednak na owocną i efektywną współpracę.
Dziękuję za rozmowę