Nadmierne wysuszenie i rogowacenie naskórka w łuszczycy może prowadzić do powstawania bolesnych pęknięć. Nie dość, że uszkodzona skóra boli i wygląda nieestetycznie, to jeszcze stanowi potencjalne wrota do przedostawania się drobnoustrojów. A chorobotwórcze bakterie, grzyby i wirusy niosą wiele przykrych konsekwencji. Dlatego właściwa pielęgnacja i ochrona uszkodzonej skóry, jest kluczowa. Dowiedz się, jak o nią zadbać.
Czym objawia się łuszczyca i jak wpływa na życie?
Łuszczyca skóry głowy jest chorobą uprzykrzającą życie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Powoduje widoczne zmiany na owłosionej skórze głowy i części czoła, karku oraz za uszami, które swędzą, pieką i bolą. Są to widoczne zaczerwienienia, na których gromadzą się srebrzyste, grube łuski. Ich powstawanie wynika z przyśpieszonego procesu odnowy naskórka. W skórze zdrowej komórki naskórka wymieniają się w ciągu ok. 28 dni, natomiast w łuszczycy cykl ten skraca się do 3-5 dni. Przez to komórki naskórka nie zdążają się prawidłowo złuszczyć i nawarstwiają się na powierzchni skóry w postaci łusek.
Nadmiar zrogowaciałych łusek na skórze powoduje, że staje się ona sucha, szorstka i napięta. Łatwo może dochodzić do jej pękania. Tworzą się wtedy ranki, które mogą piec i krwawić. Im głębsze jest zranienie skóry, tym bardziej boli i trudniej się goi. Wzrasta też ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Gdy dojdzie do zakażenia, skóra wokół rany staje się bardziej czerwona, opuchnięta i cieplejsza, a z rany może sączyć się wydzielina.
Dyskomfort związany z łuszczycą ma znaczny wpływ na codzienne życie chorych. Może odbijać się na ich samopoczuciu i przysparzać im dużo stresu, zwłaszcza w sytuacjach społecznych. Mimo że łuszczyca nie jest zaraźliwa, część chorych spotkała się z negatywnymi reakcjami ze strony innych. Niektórzy z obawy przed oceną lub poczucia wstydu mogą się izolować. Długotrwałe cierpienie z powodu choroby skóry podwyższa ryzyko rozwoju depresji i stanów lękowych.
Tymczasem rozwiązanie jest blisko, bo odpowiednie leczenie i pielęgnacja mogą przynieść chorym ulgę i poprawić jakość ich życia. Jednak i tu mogą pojawić się pewne trudności. Skóra osób z łuszczycą jest bardziej wrażliwa, dlatego nieodpowiednie kosmetyki mogą ją podrażnić i spowodować zaostrzenie objawów. Dobranie właściwych produktów często trwa długo i wiąże się z wieloma nieudanymi próbami.
Jak pielęgnować pękającą skórę głowy z łuszczycą?
.png)
Narażona na pękanie skóra głowy musi zostać otoczona staranną opieką. Oto kroki pielęgnacyjne, które pomogą uchronić ją przed pękaniem i jego negatywnymi konsekwencjami.
- Delikatne mycie – nie wolno zaniedbywać higieny w łuszczycy, bo jej brak sprzyja namnażaniu się na skórze drobnoustrojów. Mycie głowy będzie bardziej komfortowe, jeśli wybierzemy łagodny szampon bez agresywnych detergentów. Warto, aby był wzbogacony w substancje łagodzące, np. pantenol, który dodatkowo wspiera gojenie skóry i poprawia jej nawilżenie. Na uwagę zasługuje też dziegieć brzozowy, ponieważ działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i zmniejsza świąd oraz łuszczenie.
- Intensywnie nawilżanie i natłuszczanie – pozwala zmiękczyć szorstki naskórek i ułatwia usuwanie łusek. Ponadto przyśpiesza regenerację skóry i sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i mniej skłonna do pękania. Do nawilżania polecane są preparaty będące połączeniem emolientów i humektantów. Emolienty to przykładowo naturalne oleje, które tworzą na skórze płaszcz zabezpieczający ją przed nadmierną utratą wody. Można tu wymienić np. olej konopny, olej lniany, olej z nasion czarnej porzeczki. Z kolei humektanty przyciągają cząsteczki wody i przenoszą je do górnych warstw naskórka, powodując zmiękczenie jego warstwy rogowej. Humektanty to na przykład mocznik, pantenol, alantoina.
- Ostrożne złuszczanie – przez zalegające łuski skóra traci elastyczność i nawilżenie. Im grubsza jest zrogowaciała warstwa, tym większe ryzyko jej pękania. Trzeba więc wspomagać złuszczanie martwego naskórka łagodnymi środkami keratolitycznymi, np. kwasem salicylowym. Równolegle skóra powinna być intensywnie natłuszczana, np. olejem rycynowym, który utworzy ochronny film na jej powierzchni.
Czytaj również: Jak oczyszczać i regenerować skórę głowy z łuszczycą?
Duże znaczenie ma wybór odpowiednich preparatów na łuszczycę.

Do pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą najlepiej wybierać produkty hipoalergiczne, bez drażniących substancji i oparte na naturalnych składnikach. Dobrym tropem mogą być dermokosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry z łuszczycą – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Nawet najlepsze preparaty nie zadziałają jednak, jeśli będą stosowane nieregularnie lub za krótko. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Efekty przyjdą z czasem, gdy nie zaprzestaniemy używać dobrych produktów. Kluczowe też, by nie rezygnować z właściwej pielęgnacji, gdy stan skóry już się poprawi. Pomoże to utrzymać objawy łuszczycy pod kontrolą.
A co zrobić, jeśli na skórze głowy już utworzyły się pęknięcia? Powierzchowne, drobne ranki możemy odkażać środkami antyseptycznymi, które zahamują rozwój bakterii i wspomogą gojenie. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian, które nie chcą się goić, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Być może potrzebny jest mocniejszy środek na receptę, np. antybiotyk lub lek przeciwgrzybiczy.
Zapobiegaj pękaniu skóry głowy z Psorisel od Verdelove

Psorisel od Verdelove to specjalistyczna linia dermokosmetyków dla osób z łuszczycą skóry głowy.
Obejmuje delikatny szampon, natłuszczającą emulsję i wspomagający złuszczanie płyn. Co ważne, dermokosmetyki Psorisel nawilżają skórę na każdym etapie pielęgnacji, dzięki czemu chronią ją przed pękaniem. Zawierają wiele składników aktywnych naturalnego pochodzenia, które przyczyniają się do poprawy kondycji skalpu z łuszczycą:
- dziegieć brzozowy – działa przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Redukuje świąd. Normalizuje złuszczanie naskórka i zmniejsza jego grubość,
- pantenol – regeneruje skórę. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Zwiększa poziom nawilżenia skóry,
- mocznik – nawilża i zmiękcza zrogowaciały naskórek, zapobiegając jego pękaniu i łuszczeniu. Niweluje swędzenie skóry,
- olej lniany – wzmacnia ochronny płaszcz lipidowy skóry, chroniąc ją przed wysychaniem i pękaniem,
- olej konopny – nawilża i zmiękcza skórę. Działa przeciwzapalnie. Wspiera procesy regeneracji naskórka i ogranicza jego łuszczenie,
- kwas salicylowy – złuszcza gruby, zrogowaciały naskórek i sprawia, że jego warstwa rogowa staje się cieńsza i bardziej elastyczna,
- ekstrakt z nagietka – wspomaga gojenie skóry, nawilża ją i łagodzi.
Pielęgnacja produktami Psorisel jest bardzo prosta. Na noc aplikuje się odpowiednio płyn lub emulsję, a rano myje się głowę szamponem. Taka rutyna niesie wiele korzyści. Dzięki temu, że płyn i emulsja nakładane są na całą noc, przez wiele godzin pozostawiają skórę dobrze nawilżoną i łagodzą świąd. Wspierają też nocne procesy naprawcze, powodując, że skóra lepiej się regeneruje. Ponadto zmiękczają łuski, które stają się tym samym łatwiejsze do usunięcia. Rano resztki preparatów oraz złuszczony naskórek są zmywane szamponem i można się cieszyć zdrowszym wyglądem skóry głowy przez cały dzień.
Kup Psorisel od Verdelove w Drogeriach Internetowych

Zamów zestaw Psorisel z dostawą do domu – sprawdź dostępność na stronie: https://verdelove.pl/psorisel-apteki/
Jak używać Psorisel od Verdelove?
Podsumowanie
Właściwa pielęgnacja jest konieczna, aby ochronić skórę głowy z łuszczycą przed bolesnymi pęknięciami. Wybierz dobre kosmetyki, które pomogą Ci pożegnać problem szorstkiej i suchej skóry, jak np. Psorisel. Te produkty są specjalnie przeznaczone do skóry z łuszczycą i mają nawilżające składy. Przy regularnym stosowaniu zapobiegają wysuszaniu skóry i redukują łuski. Ponadto łagodzą podrażnienia skóry, zmniejszając jej swędzenie i pieczenie.
Wypróbuj Psorisel i poczuj ulgę!
Informacje zawarte w artykule mają charakter ogólny i nie stanowią porady medycznej. W przypadku problemów dermatologicznych lub przed rozpoczęciem stosowania nowych dermokosmetyków należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Rezultaty stosowania opisanych produktów mogą być różne w zależności od indywidualnych cech skóry i stanu zdrowia.