Dla kogo działa KS Badminton Kobierzyce?
W klubie trenują dzieci i młodzież. Naszym celem jest popularyzacja badmintona. Chcemy umożliwić dzieciom trenowanie tej dyscypliny na wysokim poziomie, który pozwoli im na udział we współzawodnictwie na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Nasza drużyna podzielona jest na cztery grupy wiekowe: najstarsi zawodnicy mają 16-17 lat, to czteroosobowa grupa wyczynowców. Następnie jest grupa sportowa zaawansowana, która trenuje już 3-5 lat. Są także tacy, którzy ćwiczą drugi ro i tacy, którzy dopiero zaczynają. Łącznie to prawie trzydzieścioro zawodniczek i zawodników oraz trzech trenerów. Klub rozwija się przy wsparciu gminy Kobierzyce, co znalazło swoje odbicie w zmienionej ostatnio nazwie naszego klubu.
Gra pan również w badmintona? Kim są trenerzy Klubu?
Sam gram tylko hobbystycznie – zacząłem trenować, gdy syn zrobił takie postępy, że zbierałem od niego srogie cięgi… i wciągnąłem się. A nasi trenerzy to byli albo obecni zawodnicy. Trenerem grupy najmłodszej jest pan Wiesław Bogacz, były zawodnik i rodzic jednego z naszych zawodników. Trenerem grupy „środkowej” jest Adam Sowa, absolwent AWF i przy tym nadal aktywny zawodnik. Grupę wyczynową trenuje - Paweł Prądziński, wielokrotny reprezentant Polski na MŚ i ME.
Każda dyscyplina sportu ma swój „fun” – czym wciąga badminton?
To prawda, a badminton to dyscyplina, która wciąga błyskawicznie – wymaga po odrobinie wszystkiego: trzeba mieć trochę zwinności, motorykę, szybkość, wytrzymałość i ćwiczyć technikę uderzeń. A w badmintonie jest kilkadziesiąt różnych typów uderzeń. Ważne, że to sport, który nie wymaga dużego wkładu finansowego – rakietkę można kupić za 100 zł, lotki nie muszą być piórowe (takimi grają zawodowcy) lecz plastikowe. Jest to przystępna dyscyplina, którą można uprawiać na każdej hali – wystarczy rozwinąć siatkę na odpowiedniej wysokości i wykleić linie.
Gdzie odbywają się zajęcia i jak często?
Ćwiczymy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wysokiej oraz w Centrum Sportowym MATCHPOINT w Ślęzie. Rozglądamy się przy tym za kolejnymi lokalizacjami, ponieważ osiągnęliśmy już maksymalne wypełnienie grup i trudno jest nam przyjmować młodych zawodników, przynajmniej w tym sezonie. Prowadzimy rozmowy z gminą dotyczące możliwości prowadzenia zajęć także w innych miejscach. W grupach początkujących ćwiczymy dwa razy w tygodniu po półtorej godziny. Grupa środkowa trenuje 3-4 razy w tygodniu, grupa wyczynowa 5-6 razy, czasami z dodatkowymi treningami porannymi.
Największe sukcesy Klubu to?
Sukcesy Klubu rozpoczęły się kilka lat temu zdobyciem brązowego medalu na Drużynowych Mistrzostwach Polski w kategorii „młodzik młodszy” (do lat 13) . Potem przyszedł pierwszy medal indywidualny, w tej samej kategorii. Potem klub zdobywał medale już regularnie na mistrzostwach Polski – zarówno drużynowych, jak indywidualnych. Ostatnio nasi najlepsi zawodnicy (kategoria U17/U19) sięgają po medale na imprezach o randze międzynarodowej. Mamy dwa złote i jeden srebrny medal do lat 17 w turniejach organizowanych przez europejską federację Badminton Europe, w grze podwójnej chłopców, a do tego dwa złote medale w grze mieszanej. Nasi czołowi zawodnicy lokują się bardzo wysoko w europejskich rankingach.
Sport to także pieniądze…
To prawda. Nasz Klub jest prowadzony przez Stowarzyszenie, które jest organizacją non-profit, kierowaną przez rodziców, w ramach naszego wolnego czasu. Finansujemy się głównie ze składek wpłacanych przez rodziców zawodników. Resztę środków musimy zdobywać sami. Z wielką pomocą przychodzi nam gmina – możemy korzystać nieodpłatnie z hali w Wysokiej, dostajemy również dotację, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Coraz częściej, co bardzo nas cieszy, pomagają nam przedsiębiorcy z Ziemi Kobierzyckiej. Kluby takie, jak nasz są na świecie najczęściej finansowane w podobny sposób: przez rodziców, samorząd i lokalny biznes, który wpłacając comiesięcznie niewielkie kwoty bardzo nam pomaga. Wspieranie sportu to dowód dojrzałości i społecznej odpowiedzialność biznesu, szlachetna działalność na rzecz lokalnej społeczności. Dzieci uczestniczące w zajęciach odciągamy w tym czasie od komputerów i smartfonów, dzięki czemu będą one w przyszłości zdrowsze. A przy okazji szlifują również swój charakter – badminton wymaga pracowitości, dyscypliny i koncentracji – to cechy, które procentują przez całe życie.
Dziękuję za rozmowę
Wpłaty (darowizny) na rzecz KS Badminton Kobierzyce można kierować na konto:
19 1240 6670 1111 0010 3678 4795
Klub ma status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwia przekazanie 1 proc. PIT w rocznym zeznaniu podatkowym podając numer KRS: 0000372655
Napisz komentarz
Komentarze