Partynice. Bomba w górę – rusza sezon pełen zmian!

  • 04.05.2019, 13:43 (aktualizacja 10.11.2019, 17:10)
Partynice. Bomba w górę – rusza sezon pełen zmian! mat.pras. Jerzy Sawka i załoga WTWK Partynice zachęcają własnym przykładem do przestrzegania wyścigowego dress code
Powstanie pięknego parku linearnego to z pewnością najważniejsza zmiana dla sąsiadów Wrocławskiego Toru Wyścigowego, mieszkańców Partynic, Ołtaszyna, Wysokiej i okolic. Ale to nie jedyne zmiany w nowym sezonie wyścigowym – o szczegółach opowiada dyrektor WTWK Partynice Jerzy Sawka.

Czy można już korzystać z parku, który powstał wokół toru wyścigowego?

Prosiłbym jeszcze o chwilę cierpliwości, to wciąż plac budowy. Zakończenie i odbiór robót planujemy pod koniec czerwca – to wielka inwestycja – 3,5 km ścieżki wokół toru. Uporządkowaliśmy duże fragmenty terenu przy ul. Ołtaszyńskiej, które teraz zamieniają się w elegancki park, wysiewane są łąki kwietne. Sam tor będzie w całości ogrodzony nowym płotem. Powstaje więc fantastyczne miejsce rekreacyjne dla wszystkich osób mieszkających w pobliżu. Pojawią się również nowe wejścia: od Zwycięskiej (przy parkingu), Ołtaszyńskiej i ul. Radosnej w Wysokiej. Przy samym torze kończy się budowa efektownego wiaduktu pod którym będą przechodzić konie.  Chcemy również zainstalować oświetlenie w parku i przedłużyć godziny otwarcia całego terenu WTWK.

Wielkie imprezy, nie ukrywajmy, to także problemy dla mieszkańców okolicy…

Wiemy o tym doskonale. W ciągu sezonu organizujemy trzy wielkie dni wyścigowe. Z reguły największa frekwencja jest właśnie w dniu otwarcia. W zeszłym roku odwiedziło nas ok. 14.600 osób, to rekord ostatnich lat. Taka obecność cieszy, widać, że wrocławianie polubili wyścigi. Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że tak duża impreza może być uciążliwa dla naszych sąsiadów, zwłaszcza z okolic ul. Zwycięskiej, najmocniej zakorkowanej ulicy w Polsce. Dlatego organizujemy darmowy parking przy centrum Auchan w Bielanach Wrocławskich z którego darmowym autobusem można dostać się wprost na partynicki tor. Pozostałych wrocławian prosimy o przyjazd środkami komunikacji miejskiej – rozmawiałem z dyrektorem MPK, wiem, że zwiększy się częstotliwość kursów autobusów. Chciałbym, by korzystanie z parkingu pod Auchan i komunikacji miejskich stało się praktyką w trzy główne dni wyścigowe: 5 maja, 2 czerwca i 8 września. Podobne rozwiązania stosowane są na całym świecie. Musimy raz na zawsze skończyć z dzikim parkowaniem w okolicach toru!

Jakie atrakcje czekają nas piątego maja?

Parada otwarcia z zaprzęgiem czterokonnym. Zaprosiliśmy oczywiście do uczestnictwa w niej prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Pojawi się Damar, słynny koń Bohuna, Straż Miejska na koniach i nasze dzieci ze szkółki jazdy. Każdy dzień wyścigowy prowadzić będzie specjalnym gość. Pierwszym będzie Robert Janowski, który tego dnia będzie do dyspozycji Wrocławian. 2 czerwca takim speakerem będzie Katarzyna Dowbor.

Jest Pan konsekwentnym propagatorem klasycznej, eleganckiej mody towarzyszącej wyścigom konnym – nowy sezon to kontynuacja tego trendu?

Zdecydowanie tak! Rezygnujemy z klasycznej, zamkniętej strefy VIP – zamiast niej rusza strefa VEP, czyli very elegant person. Kluczem do wejścia do strefy VEP, czyli loży Klubu Wyścigowego jest tylko elegancki strój – krawat i marynarka u panów, to czego wymaga wyścigowy dress code. Panie prosimy oczywiście o założenie kapeluszy. We Wrocławiu udało nam się wywołać pewną modę na eleganckie, klasyczne stroje w trakcie wyścigów. Chcemy wzmacniać i kontynuować ten trend. Dwa razy w roku – w czerwcu na Crystal Cup – Ladies Day i na wrześniowej Wielkiej Wrocławskiej – Gentleman Day organizujemy konkursy na wyścigowy dress code w stylu retro, w których nagrodami są wyjazdy dla zwycięskich par (w różnych konfiguracjach) na gonitwy na najsłynniejszych i najpiękniejszych torach Europy – m.in. w Paryżu na Longchamp i na Wielkiej Pardubickiej.W tym roku zwycięska para z czerwca pojedzie do włoskiego Merano na uroczy weekend.
Zapraszam więc na wyścigi do strefy VEP – w eleganckich strojach!

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Maciej Wełyczko

List Jerzego Sawki do wrocławian

Zaproszenie na wyścigi

Szanowne wrocławianki i wrocławianie,

bardzo serdecznie zapraszam 5 maja na Dzień Otwarcia Sezonu 2019, który poprowadzi Robert Janowski, znany Państwu z programu „Jaka to melodia”. Frekwencja na torze, w ubiegłym roku 86 tys. widzów, świadczy o tym, że polubiliście i gonitwy, i samo miejsce - 370 tys. wejść na teren WTWK-Partynice. To są liczby imponujące. Chcemy, żeby nasz tor był kolejnym otwartym miejscem spotkań wrocławian. Dlatego kończymy budowę ścieżki spacerowo-biegowej wokół bieżni wyścigowej i specjalnego wiaduktu z bezkolizyjnym przejściem dla koni.  Już 5 maja zobaczycie Państwo jak tor się zmienił, jak wypiękniał. Ale, uwaga, ta nowa infrastruktura będzie do Waszej dyspozycji od końca czerwca, kiedy skończą się prace budowlane i nastąpi formalny ich odbiór. Wtedy też otworzymy trzy nowe wejścia od ul. Zwycięskiej, Ołtaszyńskiej i Radosnej.

Teraz tor to nadal plac budowy, bo za chwilę stanie nowa hala dla potrzeb rekreacji jeździeckiej i dwie nowe stajnie wyścigowe. Żeby uczynić nasz tor bardziej przyjaznym, zlikwidowaliśmy szlaban na bramie głównej. Nowy system szlabanowy, wewnątrz toru, potrzebny jest tylko do zapewnienia koniom bezpiecznego przejścia przez drogę.

Zapraszam Państwa na cały sezon, ze szczególnym wskazaniem na 2 czerwca Dzień Wolności. Ladies Day & Crystal Cup, 7-15 września na Europejski Festiwal Konny, jedyną tego rodzaju imprezę w kraju z Wielką Wrocławską & Gentelman Day 8 września i 20 października na Dzień Województwa Dolnośląskiego. Będziemy o programie tych dni informować z wyprzedzeniem.

Postawiliśmy we Wrocławiu na wyścigową elegancję. Jakoś naturalnie poszło w stronę stylu lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Dajcie, Państwo, upust swojej fantazji, stwórzmy razem niepowtarzalny, wrocławski styl bywania na wyścigach. Zależy nam na tym, dlatego dwa razy w sezonie, podczas Crystal Cup & Ladies Day i Wielkiej Wrocławskiej & Gentelman Day najlepiej ubranym parom fundujemy wizyty na słynnych torach Europy.

I na koniec, Szanowni Państwo, ogromna prośba - mamy za mało miejsc parkingowych na tak wielkie liczby ludzi. Nie będziemy mieli więcej. Dlatego w dni o dużej popularności uruchamiany dla Was parkingi pod Auchan. Stamtąd zapewniamy bezpłatny dowóz na wyścigi. Tak samo z pętli tramwajowej przy TVP.

MPK zwiększy we wszystkie dni wyścigowe częstotliwość kursowania rejsowych autobusów na Partynice. Skorzystajcie, proszę, z tej drogi dotarcia na wyścigi. Parkowaniem samochodów w miejscach do tego nie przeznaczonych nie psujmy komfortu życia mieszkańcom okolicy, nie korkujmy i tak zawsze zakorkowanej ulicy Zwycięskiej.

Bawmy się, ale dajmy żyć innym.

Jerzy Sawka

Dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych - Partynice

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Support
Support 03.08.2019, 11:04
Dzień dobry, wczoraj pierwszy raz przeszedłem się wokół toru nową ścieżką. Jestem pod wrażeniem. Naprawdę jednym ruchem otworzyli Państwo wiele możliwości dla całej okolicy. Tak jakby po wielu minutach pod wodą wreszcie zaczerpnąć powietrza. Tylko co zrobić dalej z tym tlenem?
Wydawać by się mogło, że jak wszyscy są szczęśliwi z takich zmian, to nic więcej nie trzeba robić, "po co zmieniać coś dobrego"? Nic bardziej mylnego. Jak odetchnęliśmy pełną piersią, to trzeba zacząć płynąć w wybranym kierunku. Bo się znowu potopimy w marazmie. Gdy mieszkańcy mają ułatwiony dostęp do koni, to należy zainwestować w propagację wyścigów, w szkołę jazdy, w hodowlę koni, żeby rozwijać markę. W promieniu kilometra od toru mieszka ponad 10 tys. ludzi. Wiele usług w okolicy przyciąga dodatkowych klientów, ilość mieszkańców również wzrasta. Rzuca mi się w oczy brak uporządkowanego parkingu od strony Wysokiej.
Jeśli przy torze powstaną kolejne dogodne miejsca parkingowe, to przez teren parku i ogólnie Partynic może się przewijać dziennie bez żadnej okazji kilkanaście tysięcy ludzi. Na spacer po obiedzie w restauracji, z psem, porobić zdjęcia koniom, pobiegać, nawet przejść z karkonoskiej do Wysokiej.
Siedzicie na tak wielkiej naturalnej żyle złota, że chyba się przyzwyczailiście.
Potrzebujecie na cito młodej, ambitnej osoby od handlu, marketingu i biznesu.
Nie myślcie o trendach, o piłce nożnej, o smartfonach. Wystarczy dać miastu pretekst, żeby zapukało do was tysiącami.
Zobaczycie, jeszcze będzie stał Wrocław końmi.
Nawet nie będę mówił, co wg mnie jest ciekawą inwestycją.
IHaaaaa

Pozostałe