Największa gwiazda Bollywood gości we Wrocławiu

  • 17.12.2019, 07:46 (aktualizacja 11.03.2020, 20:44)
Największa gwiazda Bollywood gości we Wrocławiu Materiały prasowe
Legendarny gwiazdor Bollywood, aktor znany z takich filmów jak „Czasem słońcem, czasem deszcz” czy „Wielki Gatsby” Amitabh Bachchan przyjechał do Wrocławia. Podczas dwóch dni pobytu aktor spotkał się z Olgą Tokarczuk, a także wspólnie z wrocławianami uczcił pamięć swojego ojca, znanego poety Harivansha Rai Bachchana.

Punktem pierwszego dnia wizyty było spotkanie artysty z noblistką Olgą Tokarczuk. Tematem przewodnim ich rozmowy była polsko-indyjska współpraca w obszarze literatury. I to właśnie literatura i film stanowią w dużej mierze motyw przewodni pobytu Amitabha Bachchana we Wrocławiu.

 

Wizyta legendy Bollywood stała się okazją do upamiętnienia postaci dr Harivansha Rai Bachchana – jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, który tworzył w języku hindi, a zarazem ojca Amitabha Bachchana. W poniedziałek artysta wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem odsłonił uroczyście krasnala z podobizną dr Harivansha Rai Bachchana. Najnowszy wrocławski krasnal-poeta trzyma w ręku książki Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej, Williama Butlera Yeatsa i właśnie H. R. Bachchana.

 

„Jest wiele spraw, które nas łączą. Z całą pewnością kultura i literatura ale także kino – o tym musimy szczególnie pamiętać w kontekście Pana Bachchan’a. Wrocław został niedawno miastem literatury UNESCO, dlatego tak symboliczne było spotkanie pana Bachchana z naszą noblistką. Dzisiaj do wrocławskiej rodziny krasnali dołączy specjalny krasnal. Myślę, że zostanie strażnikiem naszych relacji i przyjaźni oraz doskonałym pretekstem do tego, żebypan Bachchan odwiedzał częściej Wrocław” – powiedział Jacek Sutryk.

„To niesamowite, że spotykam w Polsce pokój, miłość i wielkoduszność - jestem za to ogromnie wdzięczny. Relacje między Indiami i Polską są już mocne, ale dzięki takim wizytom będą jeszcze owocniejsze. Ja reprezentuje drobną część tego ogromnego, największego, indyjskiego przemysłu kinematografii i myślę, że na tym polu pozostaje wiele do zrobienia jeżeli chodzi o współpracę polsko-indyjską – powiedział Amitabh Bachchan.

„Jestem szczęśliwy, że po blisko 10 latach starań o wizytę, możemy w końcu gościć Amitabha Bachchana we Wrocławiu. Jestem też dumny i wdzięczny mieszkańcom i władzom miasta, że tak wspaniale upamiętnili dr Harivansha Rai Bachchana i przyjęli dzisiaj jego syna. To kolejne, bardzo ważne przęsło symbolicznego mostu łączącego Polskę z Indiami, którego budowa jest moim wielkim marzeniem i celem, do którego cały czas dążę – powiedział Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.

Podczas wizyty we Wrocławiu Amitabh Bachchan został odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń przyznawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Bachchan jest nie tylko aktorem i producentem telewizyjnym, ale także aktywistą i filantropem. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim w Oratorium Marianum. Towarzyszyła jej prezentacja tradycyjnej indyjskiej muzyki oraz poezji autorstwa jego ojca. W wydarzeniu wzięło udział blisko 300 osób, w tym m.in. przedstawiciele ministerstwa, władze miasta i uczelni, ambasador Republiki Indii w Warszawie oraz Konsul Honorowy Indii w Polsce. Podczas uroczystości Bachchan zostałtakże odznaczony medalem „300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego”.

 

„Społeczność akademicka pragnie docenić rolę pana Bachchana na rzecz rozwoju współpracy polsko-indyjskiej i znajomości kultury indyjskiej w Polsce. Uważam, że my w Polsce ciągle zbyt mało wiemy o Indiach. Dlatego w uznaniu zasług na rzecz współpracy i osiągnięcia w dziedzinie kultury chciałbym wręczyć to odznaczenie” – mówił prof. Adam Jezierski, rektor uczelni.

Będę z przyjemnością wracał do Wrocławia. Nie tylko ze względu jaki szacunek okazano tu mojemu ojcu i mnie, ale ze względu na szacunek jaki okazano mojemu krajowi. Jestem dumny z indyjskiego przemysłu filmowego. Mam ogromna nadzieję, że będziemy mieli okazję do zbudowania współpracy między naszymi krajami także w tym zakresie. Chcę też wrócić do projektu filmu o polskich sierotach, którymi zaopiekował się podczas II wojny światowej maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji” – powiedział Bachchan.

We wtorek legenda Bollywood odwiedzi także wrocławskie studio filmowe CeTA i weźmieudział we Wrocławskim Kolędowaniu, które odbędzie się w Hali Stulecia.

__1

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe