Masz drukarkę 3D? Drukuj razem z Politechniką Wrocławską przyłbice dla lekarzy!

  • 30.03.2020, 12:29
Masz drukarkę 3D? Drukuj razem z Politechniką Wrocławską przyłbice dla lekarzy!
Pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej włączyli się w akcję produkcji sprzętu ochronnego, który może być wykorzystywany przez lekarzy w trakcie trwającej epidemii. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D na Wydziale Mechanicznym wytwarzane są m.in. przyłbice.
– W związku z obecną sytuacją w kraju i na świecie powstaje wiele inicjatyw, w których wolontariusze wspierają pracowników służby zdrowia. Jedną z takich akcji jest wytwarzanie przyrostowe sprzętów ochronnych, m.in. przyłbic. W Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji Politechniki Wrocławskiej uruchomiono już sześć urządzeń, na których w ciągu czterech dni udało się wykonać już prawie 150 sztuk – mówi dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, prof. uczelni i kierownik katedry.

 

Oprócz bezpośredniego wydruku i przygotowywania przyłbic do złożenia, pracownicy wraz ze studentami Wydziału Mechanicznego zoptymalizowali istniejący model przyłbicy, udostępniony początkowo przez firmę Prusa Research.

 

– Model został zoptymalizowany w taki sposób, żeby można było zastąpić trudno dostępną płytę PVA/PETG, stanowiącą przednią osłonę, poprzez folię do bindowania w rozmiarze A4. Ponadto skrócony został czas wydruku oraz poprawiona została wygoda użytkowania przyłbicy – wyjaśnia prof. Kurzynowski.

 

Teraz na podstawie tego modelu aktywiści oraz wolontariusze z Wrocławia i okolic mogą drukować przyłbice dla lokalnych i okolicznych szpitali. – Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt ochronny nieustannie rośnie i obecnie wynosi już ponad 2400 sztuk – dodaje prof. Kurzynowski. Posiadacze drukarek 3D mogą się przyłączyć do akcji. Wszystkie szczegóły można znaleźć w grupie koordynacyjnej dla Wrocławia i okolic: https://www.facebook.com/groups/1044630732587457/.

 

Dla osób, które nie mają możliwości drukowania lub składania przyłbic, ale wciąż chcą wesprzeć akcję, powstała zbiórka non-profit, założona przez studenta Wydziału Mechanicznego. Więcej informacji na stronie https://zrzutka.pl/fxxya8

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe