Jacek Sutryk – otworzymy przedszkola i żłobki, gdy będzie zapewnione bezpieczeństwo

  • 30.04.2020, 20:05 (aktualizacja 30.04.2020, 20:19)
Jacek Sutryk – otworzymy przedszkola i żłobki, gdy będzie zapewnione bezpieczeństwo
Wrocław raczej nie wznowi działalności przedszkoli i żłobków. Najbliższe dni mają być poświęcone na przygotowanie bezpiecznych warunków dla dzieci i ich nauczycieli i opiekunów. O stopniowym wznawianiu działalności muzeów, galerii sztuki i bibliotek decydować będą dyrektorzy tych instytucji. Otwarcie boisk i obiektów sportowych zależy od pojawienia się przepisów wykonawczych.

We Wrocławiu działa 125 miejskich przedszkoli i żłobków. Chodzi do nich ok 20 tys. dzieci. Jako organ prowadzący bierzemy odpowiedzialność za dzieci oraz za kadrę, która w tych placówkach pracuje. Z zebranych wśród rodziców deklaracji wynika, że 20% rodziców jest gotowa oddać dzieci pod opiekę przedszkoli, a ponad 30% rodziców pod opiekę żłobków. Wg. rządu zasiłki opiekuńcze będą wypłacane do 24 maja, takie rozporządzenie jest przygotowywane, a opieka instytucjonalna nad dzieckiem ma być dodatkiem, nie wymogiem.

– Jest mało prawdopodobne, że uruchomimy placówki w przyszłym tygodniu, poświęcimy go na przygotowanie do ponownego funkcjonowania.– powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy zapewnienie, że te placówki są bezpieczne. Dziś wysłane zostały pisma m.in. do Sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych z prośbą o wytyczne, opinie i kontrole w placówkach. Domagamy się też precyzyjnych informacji i wytycznych od rządu.

– Rekomendujemy żłobkom i przedszkolom prywatnym, by zachowały się w ten sam sposób.– dodał prezydent Sutryk.

Instytucje kultury [galerie sztuki, muzea, biblioteki]

W związku z decyzjami rządu o stopniowym wznawianiu działalności muzeów, galerii sztuki i bibliotek ostateczne decyzje o terminie, trybie i zakresie otwarcia będą podejmowali dyrektorzy tych instytucji. Przed ich podjęciem dyrektorzy są zobowiązani do uzgodnienia zasad udostępnienia instytucji z inspektoratem sanitarno-epidemiologicznym i przedstawienie planu działań w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców Wrocławia. Oznacza to, że placówki nie zostaną otwarte 4 maja, a będą otwierane sukcesywnie, zgodnie z przedstawionymi planami dyrektorów instytucji.

Obiekty sportowe

Mimo że decyzja o otwarciu boisk zapadła w minionym tygodniu, do chwili obecnej nie ukazały się przepisy wykonawcze. To oznacza, że Młodzieżowe Centrum Sportu i Spartan, które zarządzają tymi obiektami, nie wiedzą na jakich zasadach mogą je udostępniać. Otwarcie boisk czeka zatem na rzeczone przepisy. Zwróciliśmy się także z prośbą do Sanepidu o określenie zasad bezpieczeństwa związanych z wykorzystywaniem tych obiektów przez mieszkańców Wrocławia. Dopiero mając te wytyczne będziemy podejmować decyzje o harmonogramie otwarcia obiektów sportowych. To oznacza, że obiekty nie zostaną otwarte 4 maja!

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe