Wrocław. Zapisy do klas przygotowawczych dla uczniów nieznających j.polskiego

  • 11.05.2020, 13:00 (aktualizacja 11.05.2020, 13:06)
Wrocław. Zapisy do klas przygotowawczych dla uczniów nieznających j.polskiego

Ruszyły zapisy do klas przygotowawczych na rok szkolny 2020/2021. Jest to drugi nabór – pierwszy, przeprowadzony rok temu, zakończył się dużym sukcesem dzięki współpracy Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia z 7 wrocławskimi szkołami oraz wsparciu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Do klasy przygotowawczej chodzą dzieci, które rozpoczynają naukę w polskiej szkole. Oferta jest kierowana do dzieci obcojęzycznych – w tym obcokrajowców oraz dzieci powracających do Polski z emigracji. W klasie przygotowawczej dzieci mają większą liczbę zajęć z języka polskiego. Uczą się codziennej komunikacji, ale też słów i wyrażeń z matematyki, przyrody, historii i innych przedmiotów szkolnych. Poznają polską kulturę, biorą udział w lekcjach tematycznych i zajęciach integracyjnych, lepiej poznają miasto. Jednocześnie dziecko nie traci roku, ponieważ ma możliwość realizowania podstawy programowej dla swojego poziomu.

„W zeszłym roku do klas przygotowawczych zapisało się blisko 300 uczniów obcojęzycznych z kilkunastu  krajów. Nie przewidujemy, aby w tym roku liczba ta była mniejsza. Liczymy, że obcokrajowcy, którzy w wyniku pandemii zmuszeni byli wyjechać, wrócą. Poza tym, wielu  z nich zostało we Wrocławiu  - mówi Manuela Pliżga-Jonarska, koordynator ds. dialogu międzykulturowego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. –Zależy nam, aby podstawy nauki języka polskiego przebiegały w przyjaznej atmosferze. Wielu z uczniów, przyjeżdżając do Polski, zostawia w swoim kraju przyjaciół, znajomych, rodzinę. Niełatwo im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, więc chcemy im w tym pomóc. Klasy przygotowawcze organizują więc także np. projekty integracyjne i zajęcia na terenie miasta tak, aby potrafiły się po nim poruszać. I wiedziały, jak kupić znaczek na poczcie czy korzystać z komunikacji miejskiej”. Warto przy tym zaznaczyć, że jedna z 7 szkół prowadzi klasy na poziomie ponadpodstawowym.

Broszury (po angielsku, polsku, rosyjsku i ukraińsku) ze szczegółowym opisem procedury można pobrać z linku pod artykułem.

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe