Wrocław przejął teren pod budowę szkoły przy Zwycięskiej i park na Kępie Mieszczańskiej

  • 20.08.2020, 18:04
Wrocław przejął teren pod budowę szkoły przy Zwycięskiej i park na Kępie Mieszczańskiej foto: materiały prasowe
Wrocław przejął od Agencji Mienia Wojskowego dwie atrakcyjne działki, z których już niebawem będą mogli korzystać mieszkańcy. Na Kępie Mieszczańskiej powstanie park, a przy ul. Zwycięskiej zrealizowany zostanie nowy zespół szkolno-przedszkolny dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. Dziś nastąpiło podpisanie umowy przekazania terenów. Miasto po bonifikacie zapłaci za nie łącznie ok. 5,5 mln zł.

- Cieszę się, że udało się porozumieć z Agencją Mienia Wojskowego i tereny trafią do miejskiego zasobu.  Przekazanie tych działek jest bezpośrednio związane z planowanymi inwestycjami - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Zależy mi na szeroko rozwiniętej polityce społecznej i rozwoju zielonego miasta. Park w centrum miasta i zespół szkolno-przedszkolny na dynamicznie rozwijających się Partynicach, wpisują się w ideę osiedli kompletnych.

Teren zlokalizowany na Kępie Mieszczańskiej, to zespół 10 przyległych działek na południowym skraju wyspy w obrębie ulic: Mieszczańskiej i Romana Dmowskiego. Miasto wykupiło teren w o powierzchni 3,9 ha za 2,6 mln zł. Powstanie tam zupełnie nowy park. Drugi z przekazanych miastu terenów mieści przy się przy ul. Zwycięskiej na Partynicach. Niemal kwadratowa działka o powierzchni 3,3 ha zostanie przeznaczona pod nowy zespół szkolno-przedszkolny. Finalizacja transakcji była możliwa dzięki przychylnemu stanowisku kierownictwa Agencji Mienia Wojskowego oraz pomyślnym rozmowom z władzami miasta.

– Mając na uwadze ustawowe zadania Agencji oraz istniejące możliwości prawne, a także plany miasta związane z lokalizacją parku na Kępie Mieszczańskiej i utworzenia szkoły w rejonie ul. Zwycięskiej, nie mieliśmy wątpliwości co do zasadności takiego rozwiązania. Nasza pozytywna decyzja w tej sprawie to również przykład zrozumienia dla potrzeb mieszkańców oraz wsparcia przez AMW postulatów aktywnej lokalnej społeczności. Cieszę się z efektów naszej współpracy, bo wypracowaliśmy rozwiązania korzystne dla obu stron– mówi Piotr Jastrzębski zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego. – Łączna wartość 11 działek (w tym jednej drogowej) sprzedanych z bonifikatą na rzecz Wrocławia to blisko 24,5 mln zł. Oznacza to, że AMW sprzedaje miastu działki za 1/4 ich wartości rynkowej, a w zamian przejmie do swojego zasobu nieruchomość należącą do Skarbu Państwa w rejonie ul. Ignuta o wartości blisko 12 mln zł. Dzięki tej transakcji Agencja zyska nieruchomość i środki finansowe na realizację kolejnych inwestycji mieszkaniowych dla polskich żołnierzy, a miasto kupi z bonifikatą tereny, na których zrealizuje istotne dla Wrocławia zadania należące do samorządu – dodaje Jastrzębski.

Jak będą wyglądały planowane inwestycje?

Zielony teren na Kępie Mieszczańskiej zyska zupełnie nowe nasadzenia, alejki oraz elementy małej architektury. Jeszcze przed oficjalnym przejęciem terenu, od 30 czerwca do 2 sierpnia, miasto przeprowadziło konsultacje społeczne z mieszkańcami. Podsumowujący raport jest jeszcze w przygotowaniu, ale już wiemy, że mieszkańcy chcą przede wszystkim zazielenienia tego terenu, dlatego na Kępie Mieszczańskiej zostanie zasadzonych ok. 230 drzew, a  dodatkowa infrastruktura - m.in. strefy zabaw, urządzenia sportowe czy wybieg dla psów - mają być dobrym uzupełnieniem nowych nasadzeń.  Na potrzeby konsultacji, ze zlecenia Zarządu Zieleni Miejskiej została już przygotowana wstępna koncepcja zagospodarowania terenu. Mieszkańcy pozytywnie zaopiniowali projekt rozmieszczenia parkowych alejek, ale ostateczna koncepcja będzie wypracowana po publikacji raportu z konsultacji społecznych.Warto pamiętać, że pomysł parku na Kępie Mieszczańskiej został w tym roku zgłoszony już do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki przejęciu przez miasto tych terenów, projekt WBO, który został odrzucony ze względów formalnych, będzie mógł zostać powtórnie rozpatrzony (publikacja wstępnej listy projektów poddanych pod głosowanie nastąpi 24 sierpnia. Do 31 sierpnia liderzy projektów mają jednak  możliwość składania odwołań).

Zespół szkolno-przedszkolny przy  ul. Zwycięskiej

Nowa placówka pomieści 1000 uczniów szkoły podstawowej oraz 200 przedszkolaków. Oprócz sal lekcyjnych, nie zabraknie pracowni komputerowych, sal gimnastycznych, świetlicy czy biblioteki z czytelnią. Na zewnątrz powstanie boisko, plac zabaw dla dzieci klas I-III oraz parking. Miasto zarezerwowało na przyszły rok ponad milion złotych na realizację konkursu na projekt koncepcyjny placówki. Uporządkowany musi być także przekazany teren - znajdują się na nim obecnie budynki gospodarcze. Według wstępnych szacunków budowa szkoły będzie kosztowała 67 milionów złotych, a nowy obiekt powinien zostać zrealizowany najpóźniej do 2025 roku.

To kolejne takie inwestycje

Tylko od początku kadencji prezydenta Jacka Sutryka zrealizowano już ponad 40 zielonych inwestycji za niespełna 44 miliony złotych. To zupełnie nowe parki (m.in. Czarna Woda czy Żernicki Park Sportu i Rekreacji), skwery (m.in. Skwer Skaczącej Gwiazdy czy skwer Bocheńskiego) oraz liczne parki kieszonkowe. W zrealizowanych projektach są także te, dotyczące uporządkowania i zazielenienia istniejących już placów, skwerów czy podwórek. Jednym z największych zadań była udana rewitalizacja nabrzeży Oławy na Przedmieściu Oławskim. Nowe parki kieszonkowe powstają na terenie całego miasta - w gęsto zabudowanym centrum (m.in. Grabiszyn, Gajowice, Plac Grunwaldzki czy Ołbin w ramach projektu Grow Green), jak i na osiedlach jednorodzinnych - Wojszycach, Lipie Piotrowskiej, Krzykach czy Gądowie Małym. 

Miasto realizuje również kolejne nasadzenia – w tegorocznych planach to w sumie ponad 11 tysięcy drzew. Statystycznie, sadzonych jest więc 30 drzew dziennie - prawie dwukrotnie więcej, niż przed rokiem. Łącznie, na nasadzenia drzew w latach 2019-2020, miasto planuje przeznaczyć 25 milionów złotych i zasadzić 16,5 tys. drzew.

Wrocław mocno inwestuje także w infrastrukturę oświatową. Od listopada 2018 roku wartość wszystkich realizacji oświatowych (szkoły i przedszkola) wyniosła jak dotąd 69 milionów złotych. Zarząd Inwestycji Miejskich realizuje kolejnych 28 zadań za kolejne 96 milionów złotych. To m.in. budowa nowego przedszkola przy ul. Dębickiej, przygotowywanie dokumentacji projektowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej na Jagodnie oraz liczne rozbudowy, przebudowy i remonty placówek. Łącznie, na zadania stricte inwestycyjne, związane z oświatą, miasto przeznaczyło od listopada 2018 roku już 165 milionów złotych.

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe