Gmina Kobierzyce. Inwestujemy w oświatę, komunikację i bezpieczeństwo

  • 29.10.2020, 12:31 (aktualizacja 29.10.2020, 12:35)
Gmina Kobierzyce. Inwestujemy w oświatę, komunikację i bezpieczeństwo
Z Piotrem Kopciem, Zastępcą Wójta Gminy Kobierzyce rozmawia Maciej Wełyczko [rozmowa przeprowadzona przed ogłoszeniem całego kraju "strefą czerwoną" – przyp. redakcji]

Zacznijmy od północnej części Gminy Kobierzyce, tej bliższej Wrocławia – trwa tu kilka ważnych inwestycji oświatowych. Na jakim są dziś etapie?

Największa z nich – budowa szkoły w Bielanach Wrocławskich przebiega zgodnie z harmonogramem. Jak na każdej budowie zdarzają się pomniejsze problemy, ale rozwiązujemy je na bieżąco. W pierwszym etapie do użytkowania oddany będzie parter obiektu.   Pomieści się w nim część sportowa, żywieniowa ze stołówką i kuchnią, biblioteka, szatnie, zaplecza – odbiór tego etapu zaplanowano na    wrzesień 2021. W tym samym czasie rozpoczną się prace wykończeniowe na kondygnacjach, gdzie znajdą się sale dydaktyczne. Odbiór tej części inwestycji jest planowany na wrzesień 2022 roku. Szkoła, choć budowana w Bielanach Wrocławskich ma ogromne znaczenie dla całej północnej części Gminy. W związku z reformą edukacji szkoła w Wysokiej jest dziś dramatycznie przeciążona. Dzięki wybudowaniu nowego obiektu dzieci m.in. ze Ślęzy będą mogły uczęszczać do szkoły w Bielanach Wrocławskich, a nie w Wysokiej.  

Szkołę w Wysokiej czeka również zapowiedziana już rozbudowa?

Tak. Szkoła w Wysokiej także zostanie powiększona. W miejscu obecnego boiska powstanie nowoczesny budynek z salami dydaktycznymi i małą salą sportową, połączony łącznikiem z obecnym kompleksem szkolnym. Niestety, w związku ze śmiercią głównego projektanta pojawiły się problemy z dokończeniem dokumentacji, ale szczęśliwie udało się je w większości pokonać – jesteśmy obecnie na etapie uszczegółowiania projektu wykonawczego.  W przypadku tego obiektu planujemy wejść na budowę wiosną 2021 roku.

Kolejną zapowiedzianą, bardzo ważną inwestycją w Wysokiej jest nowe przedszkole – kiedy je zobaczymy?

Mam nadzieję, że szybko. Wykonawca zaprojektował obiekt i uzyskał zezwolenia na jego budowę. Od tej decyzji odwołali się właściciele pobliskiej działki, skarżąc się m.in. na potencjalny hałas związany z bliskością przedszkola.  Sprawa administracyjnie trafiła do Urzędu Wojewódzkiego i już ponad poł roku czekamy na jej rozstrzygnięcie. Oczywiście mamy nadzieję, że rozstrzygnięcie będzie na naszą korzyść i zwycięży dobro wspólne. Budowa przedszkola w Wysokiej jest absolutnie priorytetową sprawą. Gmina przeznaczyła na budowę działkę na miejscu obecnego placu zabaw przy skrzyżowaniu z ulicą Chabrową. Oczywiście nie chcielibyśmy zabierać dzieciom placu zabaw. Postanowiliśmy, że plac zabaw, który powstanie przy nowym przedszkolu będzie udostępniony dla wszystkich mieszkańców, podobnie jak to jest w Bielanach Wrocławskich. Przedszkole miało być wybudowane do końca tego roku, niestety z uwagi na odwołanie od pozwolenia na budowę nie będzie to możliwe. Mamy nadzieję, że w następnym roku uda się zrealizować tę inwestycję. Jest wykonawca, są zapewnione środki finansowe. Czekamy na rozstrzygnięcia Wojewody Dolnośląskiego.

Niedaleko od Wysokiej trwała rozbudowa przedszkola na styku Bielan Wrocławskich i Ślęzy – inwestycja jest już zakończona?

Tak. Zadanie zostało ukończone i dobrze służy mieszkańcom. Jest to największe przedszkole w naszej gminie, z nowoczesnym zapleczem kuchennym i placami zabaw. Przedszkole to sąsiaduje z wykonanym również w ostatnim czasie obiektem sportowo-rekreacyjnym.

Pozostając w bliskiej okolicy – trwa budowa azylu pieszego przy kładce nad autostradą A4. Budowa ważna, ale dająca się we znaki kierowcom. Kiedy zakończą się prace?

Zdajemy sobie sprawę, że ta budowa jest trudnym czasem dla kierowców, gdyż korki na tej drodze w godzinach szczytu bywają naprawdę potężne. Jednak mieszkańcy powinni wiedzieć, że prace budowlane tego projektu idą wolno nie z powodu opieszałości inwestora czy wykonawcy, a decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która wydała zgodę na prace zabezpieczeniowe obiektu mostowego   tylko przez dwa dni w tygodniu. W trakcie montażu zabezpieczeń wiaduktu muszą być zamykane również pasy autostrady, dlatego by uniknąć też korków na A4, wydano taką decyzję. Dobra informacja jest taka, że zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku. Będzie to dobre połączenie – jeśli chodzi o ruch pieszy. Rowery przez kładkę będziemy musieli jednak przeprowadzać – nie ma tam fizycznie miejsca na ścieżkę rowerową. Z myślą o rowerzystach chcemy sporządzić koncepcję przebiegu trasy z wykorzystaniem wiaduktu autostradowego w rejonie boiska w Ślęzy i kontynuować ją aż do Ronda Ojca Pio we Wrocławiu. Niestety, budowa takiej ścieżki wymaga dobrej woli i współdziałania m.in: prywatnych dysponentów działek a także Powiatu Wrocławskiego, Miasta Wrocławia. Mamy   ten projekt na uwadze, choć nie będzie łatwy do realizacji i bardzo kosztowny. Cieszymy się natomiast, iż sprawnie przebiega budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Karkonoskiej. Zarówno z Tyńca Małego, jak i z Bielan Wrocławskich będzie można bezpiecznie dojechać poprzez tą ścieżkę aż do centrum Wrocławia. W tym systemie komunikacji rowerowej brakuje nam tylko połączenia z miejscowością Wysoka – będziemy o nie zabiegać.

Przez południową część Wrocławia, Bielany Wrocławskie i same Kobierzyce przetacza się również inna ważna inwestycja – rewitalizacja Linii Kolejowej 285 ze Stacji Wrocław Główny do Sobótki i Świdnicy. Jak wyglądają uzgodnienia z wykonawcą na terenie Gminy Kobierzyce?

Prawdopodobnie pociągi na trasie pojawią się pod koniec następnego roku. Gmina Kobierzyce zabiegała, by przejazdy, które pierwotnie zostały zaplanowane jako zwykłe, bez zapór i świateł, zostały zamienione na warianty bardziej bezpieczne – w części postulaty te zostały uwzględnione. M.in. przejazdy między Ślęzą a Bielanami Wrocławskimi i Tyńcem Małym a Domasławem będą miały zapory (choć pierwotnie miały być ich pozbawione). Walczymy jeszcze o inne przejazdy, ale póki co – PKP odmawia i w wielu miejscach na przejazdach będzie tylko krzyż św. Andrzeja. Będziemy zabiegać o zmianę tych decyzji i zagwarantowanie naszym mieszkańcom maksymalnego bezpieczeństwa.

Rozmawiając o bezpieczeństwie nie sposób nie zapytać o stan sytuacji związanej z pandemią COVID-19…

Dużą liczbę zakażeń wśród nauczycieli oraz pracowników administracji odnotowano w Przedszkolu w Kobierzycach. Za zgodą Wójta placówka ta została zamknięta na okres jednego tygodnia z możliwością przedłużenia tego okresu, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie. Pojedyncze przypadki odnotowano również w szkole w Kobierzycach i Bielanach Wrocławskich. Ogólna frekwencja w szkołach i przedszkolach jest wysoka co świadczy o bardzo niewielkiej liczbie zachorowań wśród dzieci.

Dziękuję za rozmowę

 

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe