Centrum Ślęza. AquaBaby czyli maluchy w wodnym świecie

  • 03.12.2020, 20:51 (aktualizacja 03.12.2020, 20:57)
Centrum Ślęza. AquaBaby czyli maluchy w wodnym świecie
Rozmawiamy z Anną Drąg, instruktorką pływania i koordynatorką zajęć AquaBaby w Centrum Ślęza

 

Dla kogo przeznaczone są prowadzone przez Panią zajęcia?

W AquaBaby uczestniczą dzieci w wieku od 3 miesiąca życia do 4 lat. Są to zajęcia z udziałem rodzica, polegające na oswajaniu i adaptacji dziecka w środowisku wodnym i wprowadzające do nauki podstawowych umiejętności pływackich. W zajęciach uczestniczą mamy i ojcowie. Cieszymy się, że tak wielu ojców bierze udział w zajęciach z dziećmi szczególnie w godzinach popołudniowych; mamy natomiast w godzinach porannych.

Jak często spotykacie się na basenie? Jak długo trwają zajęcia? Jak często maluch powinien w nich uczestniczyć?

Raz w tygodniu – to optymalna liczba zajęć dla dziecka, tyle wystarczy, by osiągnąć założone cele. Spotkania dla dzieci do drugiego roku życia trwają 30 minut, a dla starszych od 2 do 4 lat, 45 minut. Zajęcia mają na celu oswojenie malucha ze środowiskiem wodnym. Staramy się, by były dla niego przyjemne, przebiegały w przyjaznej atmosferze i nie były dla dziecka stresujące. Dzieci są oczywiście różne – niektóre boją się wody i naszym zadaniem jest pomoc w przełamaniu tego strachu. Nie jest to nauka pływania w sensie ścisłym – mówimy raczej o wspieraniu rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach. Jest to znakomita profilaktyka chorób górnych dróg oddechowych, doskonalenie zmysłu równowagi, regulacja napięcia mięśni oraz stymulowanie rozwoju ruchowego i koordynacji. W zajęciach dzieci w wieku od dwóch lat pojawiają się już elementy nauki pływania. Trudność zajęć wraz z wiekiem dziecka wzrasta i to jest wstęp do właściwej nauki pływania.

A jak spotkania AquaBaby w Centrum Ślęza odbierają rodzice?

Odbiór zajęć przez rodziców jest bardzo pozytywny. Dzięki zajęciom pogłębiają się relacje na linii rodzic-dziecko, a także budowane są relacje między dziećmi, tak ważne w procesie socjalizacji od początku życia. Rozwijają się także znajomości wśród samych rodziców. AquaBaby to świetna alternatywa dla spędzania wolnego czasu ze znajomymi. W zajęciach w wodzie interakcja prowadzący-rodzic jest bardzo ważna. Rodzice na początku nie wiedzą czego mogą się spodziewać, są trochę zdezorientowani, więc my pokazujemy, co z dziećmi można na basenie robić, jak można fajnie się bawić, przy okazji ucząc się nowych rzeczy, wspierając rozwój dziecka. AquaBaby jest więc pracą także z rodzicem. Mamy stałą grupę rodziców, która współpracuje z nami w zasadzie od początku powstania obiektu. Wielu kursantów zakończyło AquaBaby i uczęszcza do naszej szkółki pływania, a rodzice są bardzo zadowoleni z tego, co tu oferujemy.

W jakich dniach i godzinach prowadzone jest AquaBaby?

Zajęcia prowadzimy we wszystkie dni tygodnia oprócz wtorku, zarówno przed jak i po południu, w godzinach między 9.30 a 12.15, potem między 16.00 a 18.45. Instruktor czuwa cały czas nad bezpieczeństwem uczestników. Ćwiczenia w wodzie z dzieckiem wykonuje rodzic, ale wcześniej jest do tego przygotowany i uczony np.: co robić gdy dziecko w chwili nieuwagi napije się wody, jak właściwie trzymać czy też zanurzać malucha. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i wszyscy bardzo o to dbamy.  Nie mieliśmy żadnych sytuacji groźnych dla życia czy zdrowia.

Macie już spore doświadczenie w pracy z dziećmi i rodzicami – jaki jest „feedback” rodziców, którzy długo chodzili na zajęcia?

Rodzice bardzo sobie chwalą nasze zajęcia, bo to później przyspiesza naukę pływania, a o zaletach pływania nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki zajęciom AquaBaby oswajamy lęk przed wodą, uczymy jak się w niej zachowywać. Dzieci wiedzą, po co tu przychodzą i jeśli pracują systematycznie, to bardzo szybko widać postępy. Nasi kursanci przełamują kolejny bariery, zdobywają nowe umiejętności i przez to budują swoją pewność siebie.  Rodzice często nie mogą uwierzyć, że ich dzieci potrafią aż takie rzeczy robić w wodzie! Wszystko to odbywa się na zasadzie zabawy, która jest najlepszym sposobem na naukę.

Rozmawiamy w trakcie pandemii – jak wyglądają dziś środki bezpieczeństwa w Centrum Ślęza?

Stosujemy się do tych zaleceń, które były wprowadzone, gdy wznowiliśmy działalność obiektu w czerwcu. Grupy są małe, maksymalnie ośmioosobowe. Na basenie są tylko kursanci, osoby z zewnątrz nie mogą wejść do wody. Staramy się też uczulać rodziców, że higiena przed wejściem do wody jest bardzo ważna (prysznic, dezynfekcja rąk). W strefach okołosportowych konieczne jest noszenie maseczki. Woda jest chlorowana,  a także naświetlana promieniami UV, jesteśmy pod stałą kontrolą Inspektoratu Sanitarnego– na basenie jest naprawdę bezpiecznie! Oczywiście, jeśli ktoś czuje się gorzej to odradzamy uczestnictwo w zajęciach. Nieobecności można odebrać w innym terminie. Udział w AquaBaby odbywa się na zasadzie abonamentu. Klient podpisuje umowę na cały rok szkolny, płatność odbywa się co miesiąc. W takiej formule prowadzimy AquaBaby już drugi rok i system ten jest bardzo dogodny również dla rodziców. Wpływa to na dynamikę rozwoju grupy i bardzo dobre relacje między uczestnikami zajęć. Zajęcia odbywają się systematycznie, a to przekłada się na postępy w nauce. Dzieci są bardzo zaangażowane, tworzą także więź z instruktorem.

AquaBaby to oczywiście niejedyne zajęcia w Centrum Ślęza – z jakiej oferty możemy skorzystać pod koniec roku?

Nasz sztandarowy produkt to szkoła pływania, z pewnością jedna najlepszych w aglomeracji wrocławskiej. Możemy pochwalić się naprawdę znakomitą kadrą. W centrum treningowym odbywają się zajęcia dla dzieci i dla dorosłych. Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z instruktorami sztuk walki, mamy świetną siłownię – każdy znajdzie coś dla siebie. Szykujemy się także do otwarcia centrum rehabilitacji i fizjoterapii. Realizujemy powoli wszystkie plany mimo okoliczności związanych z pandemią.

Dziękuję za rozmowę

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe